Więzienie za palenie śmieci i dodatkowy podatek. Ustawa antysmogowa w Polsce

Specjaliści biją na alarm! Normy smogowe w Polsce są cały czas przekraczane. W związku ze smogowym problemem w Polsce rządzący zaproponowali ustawę antysmogową, która przewidywałaby nawet karę więzienia za zanieczyszczanie środowiska. Poznajcie szczegóły.

  • Ustawa antysmogowa w Polsce - więzienie za zanieczyszczanie środowiska
  • Ustawa antysmogowa - podstawowe postanowienia
  • Czy ustawa antysmogowa ma sens?

Zobacz też: Maseczki przeciwsmogowe - które są najlepsze?

Ustawa antysmogowa w Polsce - więzienie za zanieczyszczanie środowiska

Normy smogowe biją kolejne rekordy, dlatego też rządzący zdecydowali, że czas podjąć radykalne kroki - zapowiadają się zaostrzenia kar i systemy zachęt do ekologicznego życia. Jakie jeszcze zmiany szykują nam rządzący i czy wreszcie Polska wygra ze smogiem?

Ustawa antysmogowa - podstawowe postanowienia

Zgodnie z nową ustawą antysmogową:

  • Jazda autem w dieslu będzie zakazana w miastach powyżej 50 tysięcy ludności.
  • Za notoryczne spalanie śmieci grozi kara pozbawienia wolności.
  • Rodziny, które nie mają auta spalinowego, dostaną dofinansowanie na zakup rowerów, hulajnóg etc. dla każdego członka rodziny oraz na zakup biletów komunikacji miejskiej.
  • Ekologia zostanie wprowadzona jako nowy przedmiot do szkół.
  • Każdy obywatel może przystąpić do programu Ekologia+, w ramach którego za proekologiczne zachowania będzie zbierał punkty, które będzie można wymieniać na nagrodę.
  • Zostanie wprowadzona straż sąsiedzka, która będzie patrolować, czym palą w piecu mieszkańcy i czy prawidłowo segregują śmieci - odstępstwa będą zgłaszać nowo utworzonej policji ekologicznej.
  • Zostanie wprowadzony podatek ekologiczny na rzecz budowy elektrowni atomowej.
  • ZUS zostanie powiększony o 50 zł na leczenie chorób spowodowanych smogiem.

Nowa ustawa antysmogowa ma wejść w życie od początku 2020 roku.

Czy ustawa antysmogowa ma sens?

Zdaniem Jakuba Jędraka, który był gościem Dzień Dobry TVN, terminy proponowane w ustawie są zbyt odległe.

W 2045 możemy mieć już katastrofę klimatyczną - twierdzi Jędrak.

Jakie są podstawowe źródła smogu? Są to domowe piece, kotły, kominki, przemysł, samochody. To właśnie na tych źródłach politycy powinni się skupić przy tworzeniu ustawy antysmogowej najbardziej.

W ustawie antysmogowej stawia się nacisk m.in. na samochody. Ci, którzy zrezygnują z własnego auta, będą mogli liczyć na kilka bonusów, np. na dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego, hulajnogi, wrotki elektryczne mają być już darmowe. Komunikacja miejska ma być darmowa dla wszystkich, którzy nie będą posiadać auta. Dodatkowo przewidziane są bilety kolejowe i samolotowe - darmowe sześć razy w roku.

Brzmi pięknie, ale jak miałoby to wyglądać w rzeczywistości? Nie wiadomo, czy kiedykolwiek się o tym przekonamy, ponieważ koszty takich rozwiązań są szacowane na około 300 miliardów złotych w ciągu najbliższych dziesięciu lat!

Ustawa antysmogowa przewidywałaby również zakaz sprowadzania aut starszych niż pięcioletnie. To oznaczałoby załamanie się branży, która w Polsce zatrudnia kilkaset tysięcy osób.

Więcej:

Zobacz film: Bezwzględnie wobec smogu, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!