Ważna jest kompleksowa rehabilitacja
W rehabilitacji ważne jest podejście kompleksowe. Nie tylko praca z fizjoterapeutą, ale także opieka psychologa, który powinien zająć się także rodziną ofiary wypadku.
Zobacz też: Miał poparzone 70 proc. ciała. Alan żyje dzięki opatrunkom ze skóry ojca i pionierskiej transplantacji >>>
Beata Tarnacka:
Rehabilitacja to jest ciągłość. Potrzebna jest kontynuacja. Bez tego się nie da. Ważna jest też kompleksowość. Żeby była opieka psychologa, a nie tylko fizjoterapeuty. To jest cały proces.
Rehabilitacja podzielona na etapy
Ogromną rolę w procesie rehabilitacji odgrywa często także podejście pacjenta do leczenia. Ważne jest, żeby się nie poddawać i walczyć o zdrowie.
Zobacz też: Krzywa przegroda nosowa - kiedy staje się problemem i jak ją skorygować? >>>
Tomasz Czerwiński:
Podzieliłem to na etapy. Pierwszym było "kiedy wstanę z łóżka". Przez pierwsze 6 tygodni wierciłem o to wszystkim dziurę w brzuchu. W siódmym tygodniu mogłem się przesiąść na wózek. Nie byłem przyjaznym pacjentem, bo cały czas zadawałem to samo pytanie.
Rokowania nie były pomyślne
Znalazłem się w nieodpowiednim miejscu, w nieodpowiednim czasie. Miałem skończyć na wózku - takie były rokowania, że z tego wózka nie wstanę. Dostałem się do programu klinicznego instytutu w Kamieniu Pomorskim. Możliwość chodzenia w egzoszkielecie jest nieoceniona. To był przełom.
powiedział nam ppłk rez. pil. Tomasz Czerwiński:
Ciężka walka o powrót do zdrowia
To co jest w głowie, to jest 90% sukcesu. Tomek przyjechał z ogromna motywacją. Każdego dnia walczył tak samo, nie poddawał się. Poprawa jest wyraźna.
dodaje Aleksandra Bakowicz - fizjoterapeutka
Udało się!
Tomasz Czerwiński stanął na nogi. Stan zdrowia nie pozwolił mu jednak wrócić do czynnej służby.
Najbardziej tęsknię, za lataniem na Bieliku. Wiem, że tego nie będę miał szansy spełnić. Każdy ma swoje powołanie, myślę, że moim było lotnictwo - chciałbym latać. Do lotnictwa i tak wrócę - krok po kroku. Jestem w drodze!
Zobacz też: Tomasz Sekielski w DDTVN o otyłości i operacji zmniejszenia żołądka. "U mnie uzależnieniem stało się jedzenie" >>>
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN