Po ukończeniu 30 lat Marta Stronias była mamą, miała dom, pracę i - jak mówi - życie toczyło się po jej myśli. Kiedy w 2007 roku zatrzymała się u niej miesiączka, poszła do lekarza, który stwierdził, że nie widzi u niej ciąży i bez dodatkowych badań, przepisał jej leki, a następnie odesłał do domu. Po medykamentach okres wrócił i kobieta rzuciła się w wir pracy. Po trzech latach pojawiło się u niej krwawienie. Marta poszła do lekarza, ale innego niż poprzednio. Lekarz wykonał odpowiednie badania, w trakcie których pobrał wycinek. Na wyniki musiała czekać.
Kiedy po trzech dniach zadzwonił telefon, wiedziałam, że jest źle.
- wspomina.
>>> Zobacz także:
- Eksperci: ciąża i karmienie piersią nie chronią przed zachorowaniem na raka
- Badanie pochwy: palpacyjne, czystości, wziernikiem. Na czym polegają?
- Profilaktyczna mastektomia powinna być refundowana
Okazało się, że Marta zachorowała na raka szyjki macicy o stopniu złośliwości określanym jako G3, czyli najwyższym. Szybko została skierowana do szpitala na histerektomię. Podczas zabiegu lekarze podjęli decyzję o wycięciu nie tylko jajników i jajowodów, ale również macicy.
Wycięto cały układ rozrodczy, ale dla mnie było najważniejsze, że operacja się udała i będę żyła. Mam cichą nadzieję, że choroba już nie wróci.
- powiedziała kobieta.
Usunięcie macicy - histerektomia
Histerektomia to operacja wycięcia macicy. Rozróżnia się jej dwa typy:
- histerektomię całkowitą polegającą na usunięciu oprócz macicy i trzonu macicy także jajników i jajowodów,
- histerektomię radykalną - oprócz całkowitego usunięcia macicy i jej trzonu usuwa się także górną część pochwy oraz okoliczne węzły chłonne.
Histerektomię wykonuje się w chorobach onkologicznych, ale także w przypadku na przykład obniżenia macicy. Temu ostatniemu jest przeciwny dr. n. med. Paweł Szymanowski, ginekolog.
Usuwanie macicy w przypadku jej obniżenia nie jest leczeniem przyczynowym. To nie macica jest chorym narządem. Uszkodzone są więzadła, które utrzymują ją w miednicy. Dodatkowo poprzez macicę utrzymywane jest dno miednicy od góry. Stąd usunięcie macicy pogłębia tylko problem obniżenia.
- stwierdził nasz gość.
Histerektomia jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji u kobiet, tymczasem może ona prowadzić do poważnych konsekwencji, m.in. powoduje pogorszenie unaczynienia jajników i przyspiesza menopauzę. Część pacjentek odczuwa dolegliwości bólowe podczas stosunku i skarży się na pogorszenie jakości współżycia. Inne pacjentki odczuwają utratę integralności własnego ciała związaną z amputacją narządu (macicy), a także smutek czy depresję z tego powodu. Co więcej usunięcie macicy zwiększa ryzyko obniżenia narządów miednicy mniejszej i powstania nietrzymania moczu w przyszłości.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN