Teqball podbija świat. Na czym polega dyscyplina sportu, w której kobiety mogą grać przeciwko mężczyznom?

Dzień Dobry TVN

Czy w piłkę nożną można grać na stole? Jak najbardziej! Najlepszym dowodem na to jest teqball, czyli jedna z najmłodszych dyscyplin sportowych. Tajniki tej tajemniczej gry zdradziła, wicemistrzyni Polski Alicja Bartnicka oraz Adrian Duszak, który na swoim koncie ma wicemistrzostwo świata.

Czym jest teqball?

Gra odbywa się na specjalnym stole, przypominającym ten do tenisa stołowego, ale o charakterystycznym wygięciu. Dyscyplina bazuje na piłce nożnej i przeznaczona jest dla zawodowców, jak i amatorów. Zawodnik może odbić piłkę trzykrotnie, ale za każdym razem inną częścią ciała.

- Dużą rolę odgrywa strona mentalna - mówi Bartłomiej Frańczuk, zawodnik teqballa. - Tak jak piłka nożna i wiele innych sportów jest to gra błędów. Przez skupienie, kontrolę ciała i kontrolę piłki można wejść w tę grę i nazwać ją sportem - dodaje.

Jak podkreśla Michał Listkiewicz, prezes Polskiego Związku Teqball, gra często jest wykorzystywana jako uzupełnienie treningu zawodowych piłkarzy. Do miłośników dyscypliny należą min. Ronaldinho, Christian Karembeu, a na rodzimym podwórku - Kamil Grosicki oraz Piotr Zieliński.

Teqball - dyscyplina sportu dla mężczyzn i kobiet

- Bazowałem na Ronaldinho, powtarzałem jego sztuczki - zdradza Adrian Duszak. - Dekadę później miałem okazję zbić sobie z nim piątkę i usłyszeć: "dobra robota, zrobiłeś to". To było coś fajnego - wspomina.

W teqballu rozgrywka toczy się bez podziału na płeć. Kobiety rywalizują zarówno z kobietami, jak i z mężczyznami, których obecnie w tej dziedzinie jest więcej. Alicja Bartnicka, wicemistrzyni Polski w deblu, na ten sport trafiła za sprawą swojego kolegi.

- Mój aktualny partner z kategorii mixta zaproponował mi wspólny trening - wspomina Alicja. - Myślałam, że sobie nie poradzę przy stole. Wymaga to wiele techniki, skupienia, mobilności i rozciągnięcia - dodaje.

Teqball podbija świat. Został zatwierdzony jako dyscyplina medalowa na Igrzyskach Europejskich, na których pojawi się w 2023 roku. Polska jest drugim co do wielkości krajem, jeśli chodzi o rozwój tej dyscypliny, ustępując miejsca wyłącznie Węgrom, czyli ojczyźnie teqballa.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz wideo: Teqball – nowa dyscyplina sportu

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Michał Kempa zastąpi Szymona Hołownię w "Mam talent". Jak sprawdzi się w nowej roli? "To jest dla mnie wielka radość"

Koszmar matek bliźniąt z wadami letalnymi. "Życie drugiego z bliźniąt skazane jest na śmierć"

Niepełnosprawne dzieci wykluczone z jubileuszu szkoły? "Jak dziecko nic nie rozumie, nie słyszy, to wiadomo, że nie ma sensu, żeby takie dzieciątko było"

Autor: Adam Barabasz

podziel się:

Pozostałe wiadomości