Storczyki szybko usychają? Jeden napój może to zmienić

Projekt bez tytułu (1).png (2)
Projekt bez tytułu (1).png (2)
Storczyki królują na parapetach milionów Polaków. To jeden z ulubionych kwiatów, choćby ze względu na to, że jest niezwykle barwny i potrafi zachwycić liczebnością kwiatów. Wiele osób jednak narzeka, że bardzo szybko usychają. Dlaczego tak się dzieje?

Na imieniny, urodziny, Dzień Kobiet. Storczyki chętnie są kupowane w formie prezentu, bo cena ich zakupu jest przystępna. Średnio za dwupędowy kwiat zapłacimy ok. 30-40 zł, a czasem w promocji uda się go zdobyć za niższą cenę.

Jest kilka podstawowych zasad dotyczących opieki nad tą rośliną. Jakich błędów nie popełniać?

Gdzie stawiać storczyki w mieszkaniu?

Ludzie bardzo chętnie chwalą się pięknymi roślinami, dlatego też storczyki często lądują na parapetach. Niestety zapomina się o tym, że one nie lubią za dużo słońca, choć światła zdecydowanie tak. Okna od południowej strony mogą więc nie być wskazane dla niego. Jeśli jednak chcemy koniecznie wyeksponować storczyki w tym miejscu, warto zadbać o to, by okno zabezpieczać roletą.

Jak podlewać storczyki?

Zimna kranówka nie jest dobrym rozwiązaniem. Storczyki tego nie lubią, tak samo, jak obfitego podlewania wodą z konewki. Do tych roślin musimy podchodzić zupełnie inaczej. Zraszanie lub zanurzanie w wodzie jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Najlepiej używać wody destylowanej albo przegotowanej, wlać ją do osłonki i poczekać aż korzenie wchłoną płyn. Można też wyjąć kwiat z doniczki i wstawić do wody na kwadrans.

Ostatnio hitem staje się podlewanie storczyków rozcieńczonym piwem. Pomysł ten przyszedł z Azji i wielu specjalistów uznało, że zawarta w tym napoju witamina B, rzeczywiście może sprawić, że rośliny będą zdrowsze i bardziej odporne na choroby. Warto mieć jednak na uwadze to, że ten sposób podlewania powinniśmy stosować zaledwie kilka razy w roku i na pewno nie zimą, kiedy kwiaty są w stanie spoczynku.

Co zrobić ze storczykiem po przekwitnięciu?

I tu kolejny grzech w pielęgnacji. Zazwyczaj doniczka z łodygami odstawiana jest w mało eksponowane miejsce i często zapomina się także o podstawowych zasadach. Żeby móc cieszyć ponownie oko widokiem kwitnącego storczyka, należy przyciąć pędy jak najbliżej najwyższego liścia i odstawić go na 6 tygodni. Nie podlewać obficie, jedynie lekko zraszać. Warto odstawić w chłodne miejsce, a nie pozostawiać na parapecie z ekspozycją na słońce. Odpowiednia temperatura to 16 stopni. Kwiaty powinny w stanie spoczynku być od 2-4 miesięcy, aż do pojawienia się nowych pędów.

Zobacz także:

Fiołek alpejski – krótki poradnik dotyczący pielęgnacji i podlewania

Najlepsze zioła na dobry sen - melisa, lipa czy rumianek? Odpowiedź zna Agnieszka Cegielska

Po zjedzeniu tych roślin twój pies przeżyje

Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana