Dom

Sprzęty domowe. Naprawić czy kupować nowe?

Dom

Sprzęty domowe. Naprawić czy kupować nowe?

Niestety dzieje się tak, że sprzęty AGD po pewnym czasie przestają nam służyć i się psują. Unia Europejska obiecuje i planuje zająć się przepisami dotyczącymi tzw. "prawa do naprawy". Chodzi o to, by nakłonić producentów do produkowania trwalszych urządzeń AGD, a także ułatwić ich naprawę. Czy w dzisiejszych czasach jest to możliwe? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Marcelem Janowskim "Doktorem Mariuszem".

Marcel Janowski z wykształcenia jest socjologiem, ale ponieważ lubi majsterkować zmienił zawód.

Pan Marcel jest nietypową „złotą rączką”. W odpowiedzi na duże zapotrzebowanie na rynku serwisem sprzętów AGD spowodowało, że Pan Mariusz wyspecjalizował się w tej dziedzinie.

Dziś prowadzi na Facebooku profil „Doktor Mariusz”. Lubi rozmawiać z ludźmi i sam publikuje krótkie tutoriale jak naprawiać proste rzeczy.

>>> Zobacz także: Jak wyczyścić żaluzje i rolety na wiosnę?

Czy jego zdaniem producenci celowo produkują takie sprzęty, które posłużą nam tylko 5 lat?

Wydaje mi się, że ludzie się już do tego przyzwyczajają. Kiedy przyjeżdżam do kogoś i się pytam, ile pralka ma lat, otrzymuję odpowiedź, że jest już bardzo stara, bo ma 4 lata. Kiedyś to było nie do pomyślenia. Kiedy pralka potrafiła służyć nam przez 25 lat.

Zdaniem Doktora Mariusza w dzisiejszych czasach konsumpcja i produkcja jest tak rozkręcona, sprzętów produkuje się tak wiele, że jeżeli jakiś producent zdecydowałby się wypuścić na rynek sprzęt, który posłużyłby nam 25 lat, zwyczajnie mógłby zbankrutować. Obecnie technologia pozwala zaplanować wytrzymałość sprzętów, więc to, że nasza pralka funkcjonuje jedynie przez lat może być skrzętnie zaplanowane.

>>> Zobacz też: Jak usunąć plamy z dywanu?

Czy warto naprawiać stare sprzęty? Czy lepiej kupić nowy?

Zdaniem eksperta bywa tak, że naprawa starego sprzętu jest uciążliwa. Może się to wiązać z kosztem usługi bądź czasem wykonania. Jego zdaniem, jeżeli naprawa przewyższa koszty naprawy, to w takich przypadkach warto wymienić sprzęt na nowy.

Zobacz także:

Ociepl dom - oszczędzaj zdrowie i pieniądze.

Dlaczego tak ważna jest sprawna wentylacja?

Łatwy przepis na porządek w łazience.

Co sądzisz o tym artykule?
2
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0