Skalniak jako ozdoba przydomowego ogrodu. Jakie rośliny na skalniak wybrać?

czarny kot w skalniaku
Pawel Wewiorski/Getty Images
Źródło: Moment RF
Projektując dom, warto również pomyśleć o przestrzeni ogrodu. Chętnie wybieraną ozdobą jest skalniak. Sprawdzi się również na działce. To zbudowane z kamieni i roślin wzniesienie, które dzięki odpowiedniemu doborowi kwiatów, może cieszyć oko przez cały rok.

Skalniak, zwany też ogrodem skalnym, stanowi ozdobę ogrodu. Jego budowa oraz kompozycja powinny zostać dokładnie przemyślane. Powinien nie tylko wzbogacać swoim wyglądem naszą przestrzeń, ale też być trwały. Wyzwaniem mogą okazać się wybrane rośliny na skalniak. Zastanawiając się, jak zbudować skalniak i jakie rośliny wybrać, pamiętać należy o wyborze takich, które mogą rozwijać się w swoim towarzystwie.

Jak budować skalniaki przed domem?

Budowę skalniaka należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego miejsca. Skalniak w ogrodzie powinien znaleźć się w miejscu, w którym będzie wyglądał naturalnie, zadbać trzeba również o wybór jego wielkości, żeby nie przytłoczył wizualnie przestrzeni, zwłaszcza jeśli jest niewielka. Jego część może opierać się o budynek, co będzie stanowiło dodatkową podporę, można również zbudować skalniak przy tarasie. Wybierając miejsce na skalniak, warto wcześniej zapoznać się z warunkami, jakie niezbędne są do wzrastania naszych wymarzonych roślin. Od tego zależy, czy skalniak powinien być umiejscowiony w zacienionym, czy nasłonecznionym miejscu. Najczęściej jednak buduje się je w lekkim półcieniu.

Kolejnym krokiem jest wybór podłoża. Skalniaki ogrodowe opierają się na niewidocznej konstrukcji, do której wykorzystywany jest gruz, żwir, a nawet opony. Podłoże powinno zostać usypane w dole o głębokości około 30 centymetrów i uformowane w skarpę o pożądanej przez nas wysokości. Pod podkład warto położyć folię stosowaną w podmurówkach, która zapobiegać będzie przenikaniu wilgoci z gleby. Na podkładzie należy ułożyć kamienie, a wszystko zasypać żwirem lub korą drzewną. Istotne jest również, jakie kamienie na skalniak wybierzemy - dobrze, jeśli komponują się one z innymi zastosowanymi w ogrodzie. Kamienie i podłoże wpływają na późniejszy wybór roślin na skalniak, ponieważ niektóre ze skał (na przykład wapień) mają odczyn zasadowy, a inne, jak granit - odczyn kwaśny. Nie wszystkie rośliny są w stanie rozwijać się na każdym odczynie podłoża.

Jakie rośliny na skalniak wybrać?

Wybierając w sklepie botanicznym byliny czy kwiaty na skalniak, warto wcześniej przemyśleć wybrane odmiany, a nie podejmować tych decyzji spontanicznie. Zasadzone rośliny powinny nie tylko komponować się ze sobą wyglądem, ale też rozwijać się w podobnych warunkach. Większość roślin wymaga zasadowego podłoża, dlatego osoby, które jako podłoże wybrały kamienie wapienne, mają szeroki wybór. Rośliny skalniakowe, które mają stosunkowo niewielkie wymagania względem gleby, to różnego rodzaju rozchodniki, macierzanki, ale też chaber górski czy płomyk kanadyjski. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie krzewów, tu dobrze sprawdzą się iglaki na skalniak, na przykład karłowate odmiany sosny, kosodrzewiny, żywotniki oraz jałowce.

Wybierając rośliny, warto zwrócić uwagę na to, żeby były to rośliny na skalniak wieloletnie. Byliny na skalniak, które dobrze odnajdują się w środowisku dla nich charakterystycznym, to między innymi dzwonek karpacki, który wzrasta do wysokości około 30 centymetrów. Jego kwiaty są duże i dzwonkowate, najczęściej w kolorze niebieskim, białym lub różowym. Okres kwitnienia tej rośliny przypada na lipiec i sierpień. Będzie się dobrze rozwijał na wapiennym podłożu w półcieniu. Dobrze skomponują się z nim różnej odmiany rozchodniki.

Rozchodnik jest rośliną, którą warto posadzić na każdym skalniaku, ponieważ ma ozdobne liście, które pokrywają duże powierzchnie, zatem poza okresem kwitnienia nasz skalniak może wyglądać równie atrakcyjnie. Istnieje tak dużo odmian rozchodnika, że nie powinno być problemu ze znalezieniem gatunku, który przystosuje się do panujących warunków. Ozdobą skalniaka może być również goździk postrzępiony o białych lub różowych kwiatach. Roślina ta dobrze znosi słońce i małą wilgotność gleby, dlatego może być sadzona w dobrze nasłonecznionych miejscach.

Jeśli szukamy rośliny na skalniak w cieniu, warto przyjrzeć się takim gatunkom, jak tojeść rozesłana tworząca rozległe pokrywy listne, ale również dobrze sprawdzi się żurawka ogrodowa, pierwiosnek czy niebieski barwinek pospolity. W cienistych warunkach dobrze rozwija się także bergenia sercolistna, której liście zmieniają jesienią kolor z zielonego na czerwony. Ta roślina nie ma wysokich wymagań co do podłoża, na którym rośnie, jednak warto zachować odstęp między kolejnymi sadzonkami, ponieważ wypuszcza ona płożące kłącza.

Zobacz też:

Skalniak na działce - jak go zrobić? To proste

Ślimaki w ogrodzie i szkodniki na roślinach doniczkowych. Jak skutecznie się przed nimi bronić? Radzi Łukasz Skop

Kosodrzewina – krzew do ogrodu. Jak należy go uprawiać?

Zobacz video: Jak założyć skalniak na działce?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!