Krety nie cieszą się dobrą sławą, zwłaszcza u działkowiczów i ogrodników. Mało kto jednak wie, że te zwierzęta mogą też być pomocne w zachowaniu upraw.
Czego nie wiemy o kretach?
Mówi się, że ktoś jest ślepy jak kret, ale krety wcale nie są ślepe. - Ich oczy są przykryte futrem, żeby nie dostawała się ziemia. Krety widzą kształty. Potrafią rozpoznać kretowisko. U kreta dużo ważniejszy jest nos - mówi ekspert i wyjaśnia, że kretom nos służy nie tylko do szukania pożywienia, ale także do znalezienia partnerki. Na czas godów krety wychodzą z ziemi, by nie kopać długich tuneli, gdy wywęszą samice.
Marcin Kostrzyński opowiada też, że krety mają bardzo silne łapy i wyjątkowo długie zęby. - To jest największa długość kłów w odniesieniu do proporcji ciała.
Fascynujące życie kretów
Krety kopią do dwóch metrów w dół. W tunelach robią spiżarnie i mają własne studnie. Najlepsi kopacze o samice walczą do ostatniej kropli krwi, a maj to miesiąc krecich amorów.
Krety są pod ochroną. Żyją średnio 2-3 lata, ponieważ mają wielu wrogów naturalnych - polują na nie bociany i drapieżniki.
Jak zabezpieczyć działkę przed kretami?
- Najlepiej jest położyć pod trawą specjalną siatkę, która uniemożliwi robienie kretowiska - rekomenduje ekspert.
Na pytanie, czy krety są pożyteczne, Marcin Kostrzyński odpowiada, że tak, ponieważ zjadają pędraki, które niszczą nasze uprawy. Przepędzają też nornice, które są plagą w ogrodach.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz player.pl.
Zobacz także:
Łukasz Skop i jego cenne rady. Jak pielęgnować trawnik na wiosnę?
Wypoczywasz na działce? Sprawdź, za co możesz dostać mandat
Autor: Magdalena Zamkutowicz