Sport i fitness

Siostry ADiHD uczą samoobrony. "Kobieta musi wiedzieć, gdzie ma uderzać"

Sport i fitness

Siostry ADiHD uczą samoobrony. "Kobieta musi wiedzieć, gdzie ma uderzać"

Gośćmi w studiu Dzień dobry TVN były Milena Krawczyńska i Ilona Krawczyńska, czyli Siostry AdiHD oraz Jarosław Rogowski, ekspert bezpieczeństwa osobistego. Blogerki zaprezentowały techniki odpierania ataków i opowiedziały o szkoleniu z samoobrony, jakie przeszły. Dlaczego zachęcają kobiety, by poszły w ich ślady?

Dlaczego kobiety powinny uczyć się samoobrony? 

Gdyby doszło do ataku mężczyzny na kobietę, ta ostatnia nie ma żadnych szans na obronę. Co zatem powinna zrobić, by dać sobie szansę na odparcie zagrożenia? Może poznać zasady postępowania, które należy wdrożyć, gdy ktoś zaatakuje oraz opanować techniki wyrywania się z uścisku napastnika. Warto w tym celu udać się na kurs samoobrony.

Na taki właśnie trafiły Siostry AdiHD. Trening z ekspertem bezpieczeństwa osobistego zrobił na nich ogromne wrażenie, a tym, czego się nauczyły, postanowiły podzielić się z innymi kobietami. Dziewczyny zamieściły na YouTube nagranie z kursu, co wzbudziło ogromne zainteresowanie internautek.  – Przez to, że działamy w social mediach, stwierdziłyśmy, że fajnie jest skorzystać z zasięgu, żeby robić dobre rzeczy – powiedziała Ilona Krawczyńska.

Trening samoobrony

– Wiedziałyśmy, że mężczyzna jest fizycznie silniejszy, ale doszedł jeszcze jeden aspekt: zmiana naszego podejścia. To był też trening mentalny. My nie chcemy się bić, nigdy nie chcemy wchodzić w sytuacje kryzysowe  wyjaśniła Ilona, natomiast ekspert dodał, że najważniejsza jest prewencja i wielu sytuacji zagrożenia można uniknąć dzięki myśleniu, analizie, skanowaniu terenu lub negocjacji kryzysowej.

Co należy zrobić, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia? Według eksperta:

  • przede wszystkim spróbować uciec
  • starać się nie dopuścić do tego, by napastnik był z tyłu
  • jeśli musimy wykonać atak, należy uderzać w szczękę i oczy

– Chodzi o to, że kobieta musi poznać miejsca, w które ma uderzać. Mężczyzna jest silniejszy – powiedziała Milena i pokazała jak odeprzeć atak. – Obrona jest najważniejsza w pierwszej fazie. Potem może być za późno – dodał Jarosław Rogowski. 

Co zawsze trzeba mieć na uwadze, gdy chcemy szkolić się w odpieraniu ataków? – Samoobrona to nie jest walka o wygraną, lecz o przetrwanie – wyjaśniła Ilona. I ona, i pozostali nasi goście uważają, że to jest kluczowe. Ich zdaniem należy umieć wykorzystać każdą szansę, by uciec, bo pokonanie przeciwnika w walce może okazać się ogromnym problemem.

Zobacz także:

Siostry Mancewicz udowadniają, że można pracować z rodziną. "Śmieją się z nas, że jesteśmy 'Kartacziankami', od podlaskich kartaczy"

Ma 16 lat i jest najmłodszą instruktorką samoobrony na świecie. "Ten sport daje duże zaplecze pewności siebie"

Córka Adama Małysza jest w 8-letnim dojrzałym związku. Pokazała zdjęcia z wyprawy z ukochanym

Co sądzisz o tym artykule?
50
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0