Newsy

Wypłaty z programu "500 plus"  zagrożone? Możliwy strajk pracowników pomocy społecznej

500 plus dziecięcy rysunek

fot. czarny_bez/Getty Images

Newsy

Wypłaty z programu "500 plus"  zagrożone? Możliwy strajk pracowników pomocy społecznej

500 plus dziecięcy rysunek

fot. czarny_bez/Getty Images

Nowy projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który przewiduje, że prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18. roku życia, również jedynacy bez względu na dochody rodziny, trafił pod obrady rządu. Jednocześnie zaostrza się trwający od jesieni protest pracowników zajmujących się obsługą programu 500 plus. Zapowiadają strajk.

Projekt ustawy dotyczący rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus" na pierwsze dziecko był jedynym punktem posiedzenia rządu, które rozpoczęło się we wtorek po godz. 9. Projekt został przyjęty przez rząd.

Jednocześnie, jak donosi "Super Express", Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS), która prowadzi akcję protestacyjną od listopada, zapowiada zaostrzenie działań. W gronie osób, które mogą przystąpić do strajków znajdują się pracownicy odpowiedzialni za obsługę programu "500 plus". Federacja uważa bowiem, że ta grupa jest zaniedbywana przez państwo.

Zobacz też: Okrągły stół nt. oświaty po świętach - zapowiada premier Morawiecki

Projekt 500 plus na każde dziecko

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Autorzy projektu podnoszą, że wobec poprawiającej się, na skutek działań rządu, sytuacji budżetu państwa i istotnie większych wpływów do budżetu, możliwe jest objęcie programem "Rodzina 500 plus" wszystkich dzieci do 18. roku życia. Pozwoli to – jak ocenili - na poprawę jakości życia wszystkich polskich rodzin mających dzieci na utrzymaniu i stanowi dopełnienie kompleksowej polityki państwa dla polskich rodzin.

Istota programu "Rodzina 500+" – jak akcentują - polega na realnym wsparciu rodziców wychowujących dzieci wysoką kwotą świadczenia – 6 tys. zł rocznie na uprawnione dziecko.

Projekt przewiduje, że prawo do świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" w postaci dodatku będą miały dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Dodatek ten będzie przyznawany na wniosek dyrektora placówki po złożeniu do powiatowego centrum pomocy rodzinie. Autorzy projektu wskazują, że dodatek ten powinien być przeznaczany na specjalne (dodatkowe) potrzeby dzieci, w szczególności na rozwój zainteresowań wychowanków placówki oraz na zwiększanie ich szans edukacyjnych i rozwojowych.

Zmiany kosztów obsługi programu 500 plus

Autorzy projektu zaproponowali też zmianę wysokości kosztów obsługi świadczeń wychowawczych. MRPiPS wskazuje m.in., że w związku z rezygnacją z kryterium dochodowego pracownicy gminni nie będą obciążeni koniecznością ustalania dochodów rodziny ubiegającej się o przyznanie świadczenia.

Zaproponowano ustalenie kosztów obsługi gmin na poziomie 0,85 proc. otrzymanej dotacji celowej z budżetu państwa na realizację świadczenia wychowawczego (obecnie koszty obsługi programu "Rodzina 500 plus" wynoszą 1,5 proc. otrzymanej dotacji na realizację świadczenia). Pomimo zmniejszenia wskaźnika procentowego gminy otrzymają w sumie ok. 20 mln zł rocznie więcej na realizację świadczenia (w związku ze zwiększeniem liczby uprawnionych).

Jednocześnie zaproponowano, by w 2019 r. koszty realizacji ustawy przez gminy były ustalone na wyższym niż docelowy poziomie - ok. 412 mln zł (na co składać się będzie 1,5 proc. otrzymanej dotacji celowej z budżetu państwa na realizację świadczenia wychowawczego od 1 stycznia do 30 czerwca oraz 1,2 proc. dotacji na okres od 1 lipca do 31 grudnia br.

(PAP)

Co sądzisz o tym artykule?
175
33
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
31
20.04.2019
Marta
A poco ten pracownik socjalny do wypłacania pieniędzy. Tym to powinna się księgowa zajmować.
19.04.2019
Pracownik socjalny
Zapraszam do OPS na miesiąc do pracy. Wtedy możemy porozmawiać. Każda osoba, która w pomocy społecznej nie popracowała choć 5 minut nie powinna zabierać głosu!
18.04.2019
niepotrzebny urzędnik 500+
Wypłaty same się nalicza wnioski same się "wklepią" do komputera wiec skoro urzędnicy nie są Wam potrzebni to co się burzycie ze będą strajkować ? jak Wam 500+ na konta nie wpłyną to sami sobie przelejecie w ot tak w magiczny sposób albo poprosicie Pania minister, aby wam szybciutko przelew zrobiła :)
18.04.2019
pracownik
Widać jakie pojęcie o pracy w MOPS mają komentujący. Wniosek złożyć przez bank, podać pesel..... i samo się to wszystko zrobi przecież. Takich wniosków właśnie złożonych przez bank wpływają tysiące, właśnie do MOPSU. Każdego członka rodziny po kolei trzeba sprawdzić w bazie PESEL, wystąpić do centralnej bazy z zapytaniem czy dane osoby nie figurują w innych ośrodkach, systemy te w okresie zasiłkowym funkcjonują tragicznie. Pomijam już,że składający wnioski nie patrzą nawet gdzie je składają, i tysiące wniosków złożonych elektronicznie trzeba przesyłać do odpowiedniego ośrodka, ale jak już termin wypłaty przychodzi to raptem telefony z epitetami się zaczynają pod adresem pracowników. Najlepsze jest to, że wypowiadający się tak dobrze wiedzą na czym polega nasza praca, tylko zastanawia mnie skąd? Przecież Ci co pobierają jedynie 500+ są w ośrodku raz w roku, a Ci co są stałymi bywalcami może niech powiedzą ile tych zasiłków miesięcznie dostają, bo jest to kwota z pewnością wyższa od wynagrodzenia pracownika MOPS. Ale taka właśnie jest polityka w naszym kraju, dać tym co nic nie robią, zabrać tym co chcą pracować. Niech wszystkie Panie z MOPS zmienią pracę tak jak doradzają komentujący, nie mający pojęcia o naszej pracy. Tylko wtedy niech nie płaczą, że 500 plus w terminie nie wpłynęło, bo ci co komentują i tak dobrze zarabiają zazwyczaj pierwsi w kolejce stoją po 500 plus jak się zaczyna składanie wniosków.
18.04.2019
Czytelniczka1222
Spoleczenstwo krytykowalo nauczycieli, a teraz sami chca walczyc? Nie jedna Paniusia z MOPS byla pelna krytyki.. nie robcie sobie nadziei.. lekarze i policjanci zrobili to w dobrym momencie i majs swoje 1000zl, a reszta moze zapomniec.. parodia co sie dzieje w naszym kraju.
17.04.2019
Kameleon
Zadna praca nie chanbi...
Pani sprzataczka zapewne wiecej sie napracuje fizycznie ciezej od pracownika mopr ktory czuje sie bogwie kim i podkresla to ewidentnie.Jak Pani malo to nic nie szkodzi na przeszkodzie dorabiac po godzinach
17.04.2019
NIKA
Aga zawsze Panie z MOPR mogą zmienić pracę jak im nie odpowiada praca i płaca. Zatrudniając się w jakiej kolwiek firmie, instytucji jest jano i wyrazie podane wynagrodzenie.
17.04.2019
Prac. Rozzalony
Tak wszyscy strajkują a my prac.ops mops, zarabiamy 1630 netto nikt o nas nie pomyśli. Wójtowie nas okradają nie dadzą podwyżek o koordynacji się nie mówi ile to pracy a na obsługę Zero wakacji brak w okresie letnim . I co gdzie jest pis
17.04.2019
Megi
Praca przy przyznawaniu świadczeń w mopsach jest stresująca i odpowiedzialna, a zarobki bardzo niskie, mniej niż 2000 zł. Rząd nie liczy się z tym, że ludzie tam pracujący też chcą latem odpocząć na urlopie z rodzinami tylko fundują największą harówę od lipca do końca listopada do tego milion sprawozdań i ogromna odpowiedzialność przy sporządzaniu list wypłat na setki tysięcy złotych przy jednocześnie tak niskich zarobkach. Klienci mopsów często pobierają miesięcznie świadczenia w kwotach dużo wyższych od pensji pracownika. Wniosek z tego taki, że bycie ambitnym, kształcenie się i uczciwe chodzenie do pracy niestety n ie popłaca :/
17.04.2019
Cati
A kiedyś nie było 500+ i rodzice nie jedno dziecko wychowali ,bez żadnej pomocy to 500+ dance tym co powinni dostać A nie tym co się panosza że 500+ i nie muszą pracować porażka w tej O
17.04.2019
Nn
Podopieczni Ośrodków Pomocy Społecznej mają większe dochody niż pracownicy. Paranoja. Mądry człowiek myśli o swojej przyszłości, o emeryturze jaką będzie miał. A Ci, którzy utrzymują się z zasiłków i pomocy społecznej cieszą się, że mają pieniądze teraz ale niech pomyślą co będzie później, za parę lub paręnaście lat... dlatego trzeba walczyć o swoje o swoją godność.
17.04.2019
Agros
Klienci MOPS mają więcej pieniędzy ze świadczeń jak pracownik wypłaty.
17.04.2019
Pracownik socjalny
Pracownik socjalny po studiach, odpowiedzialność ogromna, wiedza ogromna a kasa tragiczna, o wiele więcej mona wyciągnąć z zasiłków. W dzisiejszych czasach lepiej nie pracować tylko godność nie pozwala. Czytam komentarze mamuś od brajankow i dzesik i ręce opadają - akurat Wy o pracy nie powinnyscie komentować bo o niej nie wiecie nic, a jak my zmienimy pracę to kto przyzna Ci zasiłki?
17.04.2019
Rumcajs
Pracownik OPS - A kto wam zabronił uczyć się studiować ? trzeba było studiować sprzątanie Pani sprzątaczka wykonuje prace fizyczną. wy pracujecie do 15:00 jest to praca lekka przy biurku w większości macie nawet swoją osobę informatyka od odbierania emaili bo u was leży obsługa komputera. a jak coś przyznajecie to tak jak by z własnej kieszeni. wy też macie dzieci więc i również i wy dostaniecie na dzieci swoje.
17.04.2019
ślepy i głuchy
haha bzdury
17.04.2019
Iiiii
Panie sprzątaczki się narobią a wy robicie łaskę, że przyjmiecie interesantów. Żaden problem możemy składać przez banki gdzie mamy konta a wy pracy nie bedziecie miały
17.04.2019
Kasia
do BT , ano właśnie taki strajk, że tej pracy dzięki obniżeniu kosztów obsługi mogą już nie mieć, bo zwyczajnie nie będzie pieniędzy na etaty dla nich (zaznaczam, że choćby na takie w wysokości najniższej krajowej), to już nie jest strajk dotyczący wysokości wynagrodzeń, a braku zatrudnienia, jeśli ustawa wejdzie w życie z takim zapisem jak w projekcie. Dziś wystarczy mieć trójkę dzieci, aby z samych zasiłków rodzinnych oraz 500+ osoby niepracujące miały miesięcznie 2000 zł ,czyli więcej, niż wynagrodzenie większości pracowników MOPS, więc zastanówmy się głębiej do czego to prowadzi, zamiast krytykować ludzi, którzy walczą o to aby mieć pracę.
17.04.2019
Martyna
Pracownicy mops raczej też mają dzieci, i raczej też z tego skorzystają... A tu nagle strajk... :-/
17.04.2019
eliza
skoro nie będą musieli wyliczać progu dochodowego to się burzą ???że wystawią papierek o przyznaniu 500 plus taka wielka filozofia i praca wklepać w komputer i wystawić dokument a co oni tam robią innego w tych mopsach????idą niby do petentów a o 12 wracają już do domu takżę mają płacę za taka pracę jaką wykonują i niech nie skaczą bo nie jedna matka poszłaby z wielką chęcia tam tak popracować
17.04.2019
AGA
A sprzątaczka robi więcej niż Wy!! Tyle w temacie
17.04.2019
Pracownik
Pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej najczęściej zarabiają najniższa krajową pomimo licznych nadgodziny i pracy w weekendy, które zaczynają się od lipca i nie są dodatkowo wynagradzane! Brak urlopów w okresie wakacyjnym w związku z koniecznością realizacji i wypłaty świadczeń 300+, 500+, zasiłków rodzinnych. Pracownicy wcale nie są szanowni i doceniani.
17.04.2019
NIKO
Ale skoro 500+ dla wszystkich dzieci to nie wystarczy sam PESEL po kiego grzyba kolejki z 20 stronicowymi bzdurnymi wnioskami.. podajesz pesel i to wszystko zero bzdurnej papierologi i brak strajków pracowników MOPS
17.04.2019
OPS
Pracuje w świadczeniach 500+ i widzę co się dzieje. Wnioskodawcy zwalniają się z pracy żeby pobierać wszystkie przysługujące im świadczenia, po co pracować za 1 630 zł jak można mieć 500 zł na każde dziecko, dofinansowane wyżywienie dzieci w szkole, paczki żywieniowe , zasiłki celowe i okresowe. Ludzie jeśli chcą to pracują sobie " na czarno" nawet za granicą a kwalifikują się na wszystko bo dochód ich wynosi 0 zł. Kpiny jakieś!!!! Rząd tego nie widzi???? Dług publiczny rośnie a PIS rozdaje na lewo i prawo i zadłuża moje dziecko a może i przyszłe wnuki!!!!
Ja nie mam samochodu bo pracuję z mężem za najniższą krajową i mieszkam w wynajętym mieszkaniu, mamy 1 dziecko i ledwo dajemy rade a nic nam nie przysługuje bo pracujemy nawet na święta nie dostaniemy 50 zł!!!! a 500+ trzeba wypłacić wcześniej bo ludzie maja rodziny i nie maja za co żyć!!!!! Nam pracownikom ops rząd nie da wcześniej wypłaty bo my chyba dzieci nie mamy tylko króliki...
17.04.2019
uff
Pracownicy MOPSów maja najniższe pensje. Asystenci rodziny wchodzą w rożne środowiska, narażeni są na różne choroby, nie maja nawet dodatków terenowych.. za chwile nikt nie bedzie chciał pracowac i bedzie problem, odpowiedzialna praca a mało płatna
17.04.2019
Ds
My również zarabiamy grosze w MOPS . Często beneficjenci otrzymują dużo większą pomoc niż nasza wypłata. To bardzo uwłaczające godności człowieka.
17.04.2019
Halina
Pracownik MOPS. Ale to co Pani sprzątająca jest gorsza ? Nie rozumiem tego porównywania zarobków do osób które sprzątają. Czy one też nie powinny godnie zatapiać ? Wykonują swoją pracę która też nie jest lekka i może nawet ciężej się narobią niż pracownik MOPS !
17.04.2019
Mmm
Panie z Mopsu tez posiadają dzieci więc ich to również dotyczy i pobierają 500 + bez przesady
17.04.2019
Majcia84
Pani sprzątaczka zarabia więcej duzo więcej ale się na robi i jeszcze nie jedna osoba potraktuje z pogardą
16.04.2019
Aga
No to niech ci co pobierają 500 plus zarabiają tyle co w mopr 2250 brutto czyli 1630 na rękę tyle w temacie
16.04.2019
BT
Kiedyś Pani z Mopsu powiedziała tak. Dobrze że jest to 500 + i lepiej żeby tak zostało bo mamy pracę. Więc jaki strajk?
16.04.2019
Pracownik OPS
Należy podkreślić, że my pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej często zarabiamy najniższą krajową czyli tyle samo co Pani sprzątaczka pracująca w naszej placówce...
Rozwiń wszystkie komentarzy