Dziecko

Rysunek dziecięcy to nie tylko dekoracja. Terapeuta: "Rodzic powinien traktować go jako formę komunikacji"

"Jak czytać rysunki dzieci?"

Dziecko

Rysunek dziecięcy to nie tylko dekoracja. Terapeuta: "Rodzic powinien traktować go jako formę komunikacji"

"Jak czytać rysunki dzieci?"

Rysunki dzieci bardzo często stanowią ważny materiał do diagnozowania źródła problemów maluchów oraz ustalania właściwej terapii. Jak je interpretować? Zapytaliśmy o to specjalistów.

Przygoda z rysunkiem u niektórych dzieci zaczyna się bardzo wcześnie, bo już w 12. miesiącu życia i choć na początku trudno nazwać to sztuką, z biegiem czasu malunki zaczynają nabierać konkretnych kształtów i barw. Okazuje się, że często niezrozumiałe przez dorosłych abstrakcyjne esy-floresy mogą być kluczem do zrozumienia pewnych cech, zachowań, a nawet problemów malucha.

W czasie zajęć plastycznych dziecko ma okazję wyrazić siebie w sposób kreatywny, w sposób twórczy. Takie plastyczne zajęcia są też okazją do wyrażenia swoich pasji, do zaprezentowania swoich zainteresowań. Wreszcie do wyrażenia swoich emocji, których nie potrafi jeszcze nazwać

- stwierdziła Zuzanna Gałkowska, nauczycielka pracująca w przedszkolu.

Interpretacją malunków najmłodszych zajmują się psychologowie dziecięcy. Dzięki rysunkom starają się nawiązać więź z małymi pacjentami, mogą ich zdiagnozować i wybrać dla nich odpowiednią terapię.

Jak interpretować dziecięce rysunki?

Jedną z rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę to rozkład poszczególnych składników pracy. Jak powiedział terapeuta dziecięcy, Damian Kupczyk, dzieci dzielą kartkę na cztery części. W centralnym jej segmencie umieszczają to, co jest dla nich najważniejsze, natomiast wszystkie inne elementy - w pozostałych miejscach arkusza.

Na przykład jak dziecko wkłada coś w lewy róg kartki, to może chcieć o tym zapomnieć, jeżeli w prawy, to o tym marzy

- wyjaśnił.

W interpretacji rysunku są również istotne barwy, którymi dziecko wyraża, co czuje.

Będzie prawdopodobnie używało ciemniejszych kolorów wtedy, gdy będzie miało smutniejsze chwile, a jaśniejszych, gdy będzie bardziej radosne

- powiedział terapeuta.

Niezwykle ważna jest także rozmowa z dzieckiem podczas, gdy ono rysuje. O tym, dlaczego to takie kluczowe, wyjaśniła psycholog dziecięca, Magdalena Giers:

Rysując rodzinę, chłopczyk narysował siebie i mamę. Sytuacja okołorozwodowa, więc można by wysunąć wniosek, że dziecko już tatę z rodziny usunęło. Natomiast na pytanie, czemu taty nie ma na tym rysunku, chłopczyk bardzo nieśmiało powiedział: 'bo nie starczyło mi miejsca na kartce, tylko się wstydziłem poprosić'. Więc kiedy dostał drugą kartkę, to narysował od razu z wielką radością tatę, po czym troszeczkę się bardziej otworzył i poprosił o jeszcze kilka kartek, i dorysował jeszcze babcię, dziadka, psa i kota

Co dla dziecka oznacza rysunek?

Zdaniem Damiana Kupczyka, dla malucha nie jest on tylko elementem dekoracyjnym, ale również formą komunikacji. Dlatego każdy rodzic powinien przyglądać się mu z uwagą. Jeśli zamiast tego schowa go bezmyślnie do szuflady czy torby, może sprawić ogromny zawód swojej latorośli.

Nic nie jest tak smutne, jak gasnąca nadzieja w oczach dziecka i właśnie to widać wtedy, kiedy to dziecko niemal pół godziny z tym gotowym rysunkiem siedzi przy stoliku, spakowane czeka na swojego rodzica, on nagle wchodzi z komórką przy uchu (...), gniecie rysunek i wkłada go do kieszeni i każe dziecku się pośpieszyć

- wyjaśnił terapeuta.

Konsekwencje takiego zachowania mogą być poważne, ponieważ zignorowane dziecko przestanie dzielić się z rodzicami swoimi uczuciami.

Więcej o tym, jak interpretować rysunki malucha i co powinno zaniepokoić rodziców dowiedziecie się z poniższej rozmowy z psycholog dziecięcą, Justyną Korzeniewską.

>>> Zobacz także:

Nauka rysowania twarzy – dla dzieci. Jak narysować twarz krok po kroku?

Rysowanie krok po kroku: ołówkiem. Jak rozpocząć kurs dla dzieci?

Jak narysować żabę? Przewodnik dla dzieci

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Reporter: Ł. Zagórski, A. Zjawińska
Co sądzisz o tym artykule?
72
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0