Nauka rysowania twarzy – dla dzieci. Jak narysować twarz krok po kroku?

Dziecko trzyma obrazek z namalowaną twarzą
Marta Nardini / Getty Images
Źródło: Moment RF
Dzieci lubią szukać kreatywnych zajęć, w których mogłyby się sprawdzać i realizować swoje pomysły. Jednym z najpopularniejszych jest rysowanie. Swoją przygodę z ołówkami i kredkami maluchy zwykle zaczynają od zwierząt: kotków, piesków, a także bardziej egzotycznych stworzeń. Z czasem jednak przychodzi taki moment, że chcą spróbować swoich sił także rysując ludzi. Najbardziej wymagająca może okazać się nauka rysowania twarzy.

Wielu plastyków, profesjonalistów i amatorów, rysując człowieka, skupia się na ludzkiej twarzy. To zajęcie interesujące pewnie dlatego, że każdy wygląda inaczej. Nauka rysowania postaci to jedna z ciekawszych czynności kreatywnych. Może sprawiać eksperymentującemu młodemu artyście dużo przyjemności. Musi on spełnić jednak jeden warunek – powinien postępować zgodnie ze wskazówkami swojego nauczyciela. Ponadto nauka rysowania człowieka dla dzieci będzie bardzo wartościową przygodą.

Nauka rysowania twarzy – co warto doradzić dzieciom?

Warto pamiętać, że dzieci nieco inaczej postrzegają rzeczywistość, a ponadto nie mają jeszcze tak rozwiniętych zdolności manualnych jak dorośli (choć naturalnie mogą je stale rozwijać, co zresztą często czynią). Właśnie dlatego naukę rysowania twarzy dla dzieci warto rozpocząć od tworzenia nieco uproszczonych kształtów . Nie oznacza to oczywiście, że powstałe w ten sposób podobizny okażą się w ostatecznym rozrachunku gorsze od tych akademickich.

Najpierw należałoby pozwolić dziecku wybrać przybory , którymi będzie rysować. Nauka rysowania ołówkiem jest dobrym pomysłem, jednak czasem szkic warto wzbogacić kolorem. Wówczas można też wykorzystać różnego rodzaju kredki: ołówkowe, pastele suche i olejne, akwarelowe, a także mazaki czy flamastry.

Nauka rysowania twarzy – od ogółu do szczegółu

Naukę rysowania krok po kroku warto rozpocząć od ustalenia kształtu twarzy . Może być bardziej owalny – wtedy narysujemy pionową elipsę, bardziej okrągły – wówczas stworzymy koło lub trójkątny – należy stworzyć twarz owalną i zaostrzyć jej podbródek. Najlepiej będzie zaznaczyć ten kształt średnio miękkim ołówkiem: B lub 2B i zrobić to na tyle delikatnie, by nie wyryć linii w kartce (może się okazać, że trzeba będzie coś skorygować).

Potem należy poprosić dziecko, by wyznaczyło oś symetrii twarzy, to znaczy narysowało krzyżyk wyznaczający linię oczu oraz nosa. W ten sposób powinno móc odpowiednio rozmieścić wszystkie elementy na twarzy.

Prawdopodobnie młody twórca będzie chciał zacząć od oczu, ponieważ to one wyrażają najwięcej, a zarazem są najciekawsze. Może postawić na ich okrągły bądź bardziej „migdałowy” kształt. Następnie musi ustalić, w którą stronę ma patrzeć przedstawiana postać. Trzeba pamiętać o tym, by źrenice zostały skierowane w tę samą stronę (wystarczy stworzyć dwie identyczne czarne plamki zlokalizowane w bliźniaczych miejscach). Na koniec, jeśli rysuje się postać kobiety, należy koniecznie wyposażyć powieki w rzęsy (można je uwzględnić wyłącznie na górnych powiekach). Jeśli przedstawiany jest mężczyzna, rzęsy można sobie darować, chyba że dziecku bardzo zależy na realistycznym stylu i oddaniu jak największej liczby detali.

Potem uwagę trzeba skierować na nos. Należy ustalić, gdzie znajduje się jego koniuszek , jednocześnie szacując długość. Potem, w zależności od tego, z której strony ma być uchwycona twarz, trzeba uwzględnić jedną bądź dwie dziurki. Następnie, nieco pod nosem (należy zadbać koniecznie o symetryczne rozmieszczenie) trzeba zaznaczyć linię ust . Potem zarysować dolną wargę: to pozwoli ustalić wielkość ust . Niektórzy rezygnują z rysowania górnej wargi u mężczyzn, ponieważ przy nieumiejętnym operowaniu kreskami, zwłaszcza u początkujących, bohater może wyglądać zbyt kobieco. Nauka rysowania mangi zakłada właśnie taki uproszczony schemat rysunku. Właśnie z niej można skorzystać także podczas nauki rysowania u dzieci.

Nauka rysowania twarzy – jak wykończyć rysunek?

Kiedy twarz jest już naszkicowana, a jednocześnie zawiera wszystkie szczegóły, które należałoby uchwycić, warto popróbować z kolorem bądź światłocieniem, jeśli dziecko woli rysunek czarno-biały. Układ cieni można prześledzić na zdjęciu , na którym znajduje się podobnie ustawiona twarz lub je wymyślić. W przypadku kolorów inwencję twórczą trzeba po prostu pozostawić samemu zainteresowanemu. Dobrze jest jednak dać pewne sugestie – choćby tę o rozpoczynaniu kolorowania od skóry, a nie od ciemniejszych elementów, ponieważ w przeciwnym razie można rozmazać barwy. Jeśli dziecku z kolei podobają się komiksy i rysunek linearny, kontury może jedynie pociągnąć cienkopisem lub piórem. Można zresztą wprowadzić elementy nauki rysowania komiksu . Będzie to wartościowa lekcja dla przyszłych rysowników komiksowych.

Zobacz film: Bezcenne polskie obrazy.

Zobacz film:Bezcenne polskie obrazy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości