Pomimo że coraz więcej ludzi korzysta z usług psychoterapeutów, wciąż duże grono wstydzi się do tego otwarcie przyznać. W tym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób działa psychoterapia i dlaczego warto się na nią udać.
Zobacz także: Cleo Ćwiek: "Jestem chora psychicznie". Modelka o afektywnej chorobie dwubiegunowej
Czym jest psychoterapia?
Psychoterapia to pewnego rodzaju „podróż w głąb człowieka”, analiza jego uczuć i przeżyć. Jest jedną z wielu metod mających na celu poprawę stanu psychicznego konkretnej jednostki . Może znacząco wpłynąć na zmianę postawy człowieka oraz poprawić jego zdolności radzenia sobie z niektórymi emocjami. Pozwala zmierzyć się ze swoimi słabościami, lękami, przykrymi wspomnieniami. Sprawdza się także w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń, np. depresji, nerwicy czy anoreksji. Czasem bywa uzupełnieniem farmakologicznego leczenia pacjenta, a także wsparciem podczas terapii onkologicznych.
Jak wygląda psychoterapia?
Proces leczenia składa się z cyklu spotkań terapeuty z pacjentem. W czasie takich sesji terapeutycznych wspólnie pracują nad rozwiązaniem problemu . Najpierw określają, na czym on polega i jakie jest jego źródło, a następnie prowadzący przy pomocy pytań, przykładów, zadań, komentarzy czy własnych reakcji wspiera i motywuje pacjenta w dążeniu do wyznaczonego celu.
Istnieje wiele metod psychoterapii, jednak przede wszystkim dzielimy ją na terapię indywidualną, terapię par i terapię grupową . Ta pierwsza polega na bezpośrednim kontakcie pacjenta z terapeutą – spotkania odbywają się „w cztery oczy”. Psychoterapia par pomaga rozwiązać problemy z drugą osobą (niekoniecznie partnerem – może to być np. matka i córka), która również jest obecna podczas sesji. Czasem jedna z osób jest proszona przez terapeutę o opuszczenie pomieszczenia, w którym odbywa się wizyta. Natomiast psychoterapia grupowa to spotkania kilku osób, zazwyczaj z podobną kwestią do rozwiązania. Zdarza się, że przy większej liczbie uczestników (np. powyżej sześciu pacjentów) sesje prowadzone są przez dwóch specjalistów.
Dlaczego warto udać się na psychoterapię?
Nie tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi są uczestnikami sesji terapeutycznych. Tak naprawdę psychoterapia może być pomocna dla każdego z nas – przecież wszyscy mamy różnego rodzaju słabości i problemy, którym samodzielnie trudno nam podołać. Spotkania z zaufanym terapeutą to idealne warunki do analizy stanu swojego umysłu , odkrycia swoich pragnień, zmierzenia się ze swoimi lękami, uwolnienia tłumionych emocji. Skutecznie przeprowadzona psychoterapia może znacząco poprawić samoocenę, polepszyć umiejętności interpersonalne, a nawet pomóc w ustaleniu swoich celów i życiowych priorytetów. Pozwala także doznać swoistego katharsis – często już samo „wygadanie się” komuś obcemu i uświadomienie sobie istoty swoich problemów jest bardzo oczyszczające.
Zobacz także: Zaburzenia psychiczne. Do kogo się zgłosić? Jak leczyć?
Ile trwa psychoterapia?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Długość trwania terapii zależy oczywiście od wielu czynników – często pacjent widzi poprawę już po 2-3 spotkaniach, jednak zwykle prowadzący zalecają ich kontynuację. Zasadniczo psychoterapię można podzielić na krótkoterminową (od 10 do 30 wizyt) oraz długoterminową (od 3 miesięcy do nawet 3 lat) . Zazwyczaj sesje terapeutyczne odbywają się raz w tygodniu . Spotkania indywidualne trwają średnio od 45 do 60 minut, natomiast grupowe od 90 do nawet 180 minut.
Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?
Przede wszystkim, nie wstydź się mówić o tym, że potrzebujesz pomocy. Wybierając specjalistę, warto zasięgnąć opinii wśród rodziny i znajomych, czy nie poleciliby Ci kogoś zaufanego. Dobrze jednak, by Twój terapeuta nie utrzymywał prywatnych kontaktów z Twoimi bliskimi.
Możesz również poszperać w internecie (na wielu portalach można zobaczyć komentarze i oceny pacjentów danego terapeuty) lub napisać na forum bądź grupie na Facebooku, zrzeszających mieszkańców Twojej miejscowości.
Podczas pierwszej wizyty zwróć uwagę, czy terapeuta wzbudza Twoje zaufanie i czy jego wygląd lub zachowanie zwyczajnie Cię nie drażni. To, że wiele osób z łatwością się otwiera przed danym specjalistą, nie oznacza, że i z Tobą tak będzie. Dodatkowo, powinieneś czuć się komfortowo i swobodnie w miejscu spotkania. Jeżeli cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości, być może warto poszukać innego psychoterapeuty.
Zobacz także:
- Psychoterapia analityczna – poznaj jeden z rodzajów psychoterapii!
- Psychoterapia gestalt – na czym polega?
- Terapia systemowa – jak to działa?
- Na czym polega i jak przebiega terapia psychodynamiczna?
- Terapia poznawczo-behawioralna. Założenia, metody, skuteczność
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN