Prof. Bralczyk o tym, jak skutecznie mówić: „Powinniśmy być przede wszystkim naturalni”

Przez tysiąclecia retorycy starali się wypracować uniwersalny sposób na przekonanie innych do swoich racji. Na przestrzeni wieków wymyślono wiele zasad mówiących, jak mówić, ale absolutna metoda pozostaje wciąż poza naszym zasięgiem. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, żeby zwrócić uwagę naszych słuchaczy i zdobyć ich zaufanie.

„Kamień retoryczny”

Sztuka retoryki pełna jest zasad, które mówią nam, co robić, żeby wypowiadane przez nas słowa dotarły, czy wręcz wywarły wpływ na ich adresacie. Najczęściej mają one charakter negatywny i zamiast instruować, zakazują. Na co powinniśmy więc uważać, żeby mieć pewność, że nasze słowa zostaną wysłuchane? Zdaniem językoznawcy, profesora Jerzego Bralczyka, gdy myślimy o tym, o czym mówimy, słowa zaczynają barwić naszą wypowiedź. Dzięki temu nasza publika nie tylko ją usłyszy, ale i wyobrazi ją sobie i dzięki temu w nią uwierzy.

Jak mówić? Nie zastanawiać się nad tym, zwłaszcza podczas mówienia, bo to jest dość oczywiste, że uwaga zabija wiarygodność, naturalność i spontaniczność. Ogromnie wiele zależy od intonacji, prozodii i artykulacji. Kiedy wymawiamy słowa stają się one często podobnymi do tego, co oznaczają. Sposób mówienia sprawia, że mówimy obrazowo. Jeżeli intensywnie myślimy nie o tym, jakie wrażenie sprawimy, ale o tym, o czym mówimy, co jest treścią, to ta treść powoli zaczyna przekładać się w formę – wyjaśnił profesor Jerzy Bralczyk.

Naturalność to podstawa

Nadmierna poprawność może sprawić, że nasze słowa zostaną odebrane jako sztuczne, a jak twierdzi prof. Bralczyk, sztuczność i nienaturalność są wrogami wiarygodności i atrakcyjności. Powinniśmy być przede wszystkim naturalni. Relacja język-myśl nie istnieje. Do naszej dyspozycji mamy również mimikę, gesty oraz głos, który odbierany jest jako bardziej naturalny, niż słowa. Te drobne elementy sumują się i wpływają na odbiór naszej wypowiedzi, a jeśli są odbierane jako mniej konwencjonalne, sprawiają wrażenie bardziej prawdziwych, spontanicznych. • Jeśli słuchacz nie zidentyfikuje się z nami, może to prowadzić do wytworzenia się dystansu. Mówić, należy więc ludziom, a nie do ludzi. Rzeczy ważne trzeba wypowiadać głośno, ale rzeczy naprawdę ważne trzeba mówić cicho.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Wystąpienia publiczne. Jak i co mówić, aby inni cię słuchali?

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? Jakie pytania zadać?

Dlaczego dzieci seplenią? Kiedy konieczna jest wizyta u logopedy?

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości