Newsy

Polska zniosła obowiązek kwarantanny. Trzeba spełnić tylko jeden warunek

koronawirus

Justin Paget/ Getty Images

Newsy

Polska zniosła obowiązek kwarantanny. Trzeba spełnić tylko jeden warunek

koronawirus

Justin Paget/ Getty Images

Polski rząd zdecydował się na zmianę, zgodnie z którą zwolnione z obowiązku kwarantanny są osoby przekraczające granicę naszego kraju. Warunkiem jest jednak posiadanie negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Kto jeszcze nie będzie musiał odbyć kwarantanny po powrocie do Polski? Oto szczegóły.  

Test zamiast kwarantanny

W sobotę, 23 stycznia br. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Najistotniejszą zmianą przepisów jest zwolnienie z obowiązku kwarantanny przez osoby przekraczające granicę naszego kraju, jeżeli mają one negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 (chodzi o każdy rodzaj testu) wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu.

Z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnieni będą m.in. członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych i członkowie sztabu szkoleniowego, którzy wracają z zawodów organizowanych przez międzynarodową federację sportową.

Jak wyjaśniono, proponowane zmiany są związane z koniecznością umożliwienia członkom kadry narodowej, w tym przygotowującym się do Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020 oraz XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020, a także członkom ich sztabów szkoleniowych i ekip towarzyszących, powrotu do Polski z zawodów zagranicznych bez konieczności odbycia kwarantanny, co pozwoli na zachowanie niezbędnej ciągłości procesu szkolenia sportowego. Ponadto nowe przepisy mają umożliwić ciągłość realizacji szkolenia zawodnikom młodzieżowych kategorii wiekowych oraz zapewnić możliwość właściwego przebiegu współzawodnictwa sportowego i umożliwić sędziom wcześniejsze przybycie na zawody i wypoczynek po nich.

Ponadto w nowelizacji, z zakazu prowadzenia usług hotelarskich wyłączono pobyty w hotelach dziennikarzy w związku z wykonywaniem, poza miejscem stałego zamieszkania, zadań zawodowych.

Zmiana w kolejności szczepień przeciwko COVID-19

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii doprecyzowuje także zmianę w kolejności szczepień, która została ustalona w Narodowym Programie Szczepień.

Zgodnie z nowymi przepisami w ramach etapu pierwszego będą mogły być szczepione "osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów".

Nowelizacja doprecyzowuje także, że ze szczepień w etapie pierwszym mogą korzystać również pacjenci hospicjum domowego oraz placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. Poszerzono również grupę nauczycieli i pracowników pedagogicznych uprawnionych do wcześniejszych szczepień - do grupy tej dopisano pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.

>>> Zobacz także:

Jak się przygotować do szczepienia przeciwko COVID-19? Lekarze przygotowali krótki poradnik

Na szczepionkę będzie można zapisać się SMS-em. Ruszyła rejestracja dla osób powyżej 70 lat

Czy osoba po przebytej chorobie nowotworowej może się zaszczepić na COVID-19? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Zobacz także: "Proszę, uwolnijcie nas". Novak Djoković, który odbywa obowiązkową kwarantannę przed Australian Open, żartował z kibicami, stojąc na tarasie:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
80
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0