9 czerwca obchodzony jest Dzień Agugaga. Słowo to wywodzi się z Afryki i oznacza pierwsze słowo niemowlaka, a także osób, które zaczynają się uczyć nowego języka. Z tej okazji przypominamy, co warto wiedzieć o pierwszych słowach dziecka.
Kiedy dziecko zaczyna mówić?
Na rozwój mowy dziecka zaczyna się już w okresie prenatalnym i wpływa bardzo wiele czynników. Początek tego procesu przypada na czas kształtowania się narządów mowy i zmysłów oraz układu nerwowego. Na jego przebieg wpływają zarówno czynniki biologiczne, jak i społeczne.
Dzieci
Już w pierwszych tygodniach swojego życia dziecko zaczyna wydawać pierwsze dźwięki takie, jak piski, czy nawet krzyki, które nazywa się głużeniem.
Głużenie są to nieświadome dźwięki, które dziecko wydaje w momentach zadowolenia i zaspokojenia jego wszystkich potrzeb, czyli sucha pielucha, najedzone dziecko, porusza rączkami i nóżkami i sobie guga, tak głuży
– wyjaśniła Marcelina Przeździęk, neurologopeda.
Z czasem dziecko zaczyna gaworzyć, czyli wydawać świadome dźwięki. Etap ten przypada na okres między 6 a 9 miesiącem życia.
One zmieniają swój charakter, pojawiają się te pierwsze sylaby, których szukamy. To już są dłuższe wokalizacje, gdzie usłyszycie już konkretniejsze dźwięki – samogłoski i sylaby
- stwierdziła specjalistka.
Znaczenie pierwszych słów
Pierwsze słowa wypowiadane przez dzieci mają prostą konstrukcję i stanowią zwykle duplikację prostych sylab – mama, tata, baba itp.
Jeśli chcemy nazwać to pierwszym słowem, to musi to być skierowane do czegoś lub na coś, czyli w konkretnej sytuacji i musi mieć konkretne znaczenie
– wytłumaczyła neurologopeda.
Jak zauważyła ekspertka, najczęściej pierwszym słowem dzieci jest nie „mama”, a „tata”.
Zdaje się, że po prostu dziecko ma większą motywację do używania tego słowa
– powiedziała Przeździęk.
Stwierdzenie to potwierdzają słowa Sylwii Bomby, uczestniczki programu Gogglebox i mamy półtorarocznej Antosi:
Ja bardzo liczyłam i trzymałam kciuki, że będzie to „mama” i notorycznie ją męczyłam. Pomimo moich usilnych starań, jej pierwsze słowo to było „tata”
Na rozwój świadomej mowy u dziecka wpływa bardzo wiele czynników. To one decydują o tym kiedy i w jakim stopniu maleństwo zaczyna mówić.
Jeśli to jest proces i są etapy, to też zakładamy, że one pojawiają się w jakichś cezurach czasowych. Każde dziecko indywidualnie się rozwija – ma inny program genetyczny, jest w innym środowisku, ma innych rodziców, ma inne doświadczenia związane z otoczeniem, ma inny charakter
– zaznaczyła Marcelina Przeździęk.
Ewentualne opóźnienia w rozwoju mowy częściej mogą pojawić się u chłopców lub u dzieci, które mają zbyt częsty dostęp do nowych technologii.
ZOBACZ: Z okazji Dnia Agugaga Bartek Dajnowski postanowił sprawdzić, jakie są pierwsze słowa wypowiadane przez maluchy.„Dzień Agugaga”
Etapy rozwoju mowy dziecka:
- Okres melodii – 0 - 12 miesięcy – etapy głużenia i gaworzenia
- Okres wyrazu: 1 - 2 rok życia – okres pierwszego wyrazu
- Okres zdania: 2 - 3 rok życia
- Okres swoistej mowy dziecięcej: 3 - 7 rok życia
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Powiedz „mama”! No powiedz... czyli kiedy dziecko zacznie mówić?
- Opóźniony rozwój mowy – przyczyny i terapia logopedyczna zaburzenia
- Co zrobić, kiedy dziecko nie zaczyna mówić?
Autor: Agata Polak
Reporter: Bartek Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Marina_Di/Getty Images