Rozwój intelektualny dziecka to sprawa indywidualna, która uwarunkowana jest nie tylko genetyką. Także wieloma czynnikami środowiskowymi, które w mniejszym bądź większym stopniu stymulują pracę poszczególnych obszarów mózgowych u najmłodszych. Przyjmuje się, że już dwuletni maluch powinien posługiwać się prostymi zdaniami. Wielu rodziców zaczyna niepokoić się o prawidłowy rozwój swojej pociechy, kiedy ta nie wykazuje chęci mówienia, zastępując słowa mową niewerbalną. Jak zatem zachęcić dziecko do mówienia?
Rozwój mowy: rozmowa z dzieckiem
Istnieje ogromna różnica między mówieniem do dziecka a rozmową z maluchem. Często jednak nieświadomie zwracamy się do dziecka nie oczekując od niego odpowiedzi. Może to być jedna z przyczyn, dla których nie wyczuwa ono potrzeby komunikacji werbalnej, ograniczając się jedynie do zdawkowych pomruków czy gestów. Warto zatem rozmawiać z dzieckiem przy każdej możliwej okazji, dając mu szansę na poszerzenie swoich zdolności komunikacyjnych i językowych.
Rozwój mowy: książki dla dzieci
Nauka poprzez zabawę to jeden z najefektywniejszych sposobów wspierania rozwoju mowy u dziecka. Wspólne czytanie książek w wielu przypadkach okazuje się niezwykle pomocnym środkiem w procesie oswajania się dziecka z nowymi dźwiękami, a co za tym idzie, pomaga maluchowi wyrażać swoje myśli i emocje poprzez pierwsze nieskomplikowane wypowiedzi. Wielu rodziców sięgnęło po bogato ilustrowaną książeczkę „Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem. Uczę się mówić” autorstwa logopedy dziecięcej Marty Galewskiej-Kustry, której udało się stworzyć bardzo udaną serię tytułów przeznaczonych dla najmłodszych stawiających swoje pierwsze kroki w nauce mówienia. Tytułowy Pucio wykonuje wiele codziennych czynności, których wykonywaniu towarzyszą różne dźwięki jak samogłoski, sylaby czy onomatopeje, a maluch poprzez ich naśladowanie kształtuje swój aparat mowy. Autorka serii o słynnym chłopcu ma w swoim dorobku również książeczkę zatytułowaną „Pucio mówi dobranoc” świetnie spisującą się jako wieczorna lektura, która jest także kolejną okazją do pracy nad mową dziecka.
Rozwój mowy: budowanie pewności siebie u dziecka
Wiele dzieci nie mówi nie dlatego, że nie potrafi, tylko dlatego, że boi się negatywnych reakcji ze strony rozmówców lub po prostu się wstydzi. Niezwykle istotne jest budowanie poczucia własnej wartości u malucha już od najwcześniejszych lat jego życia – komunikacja interpersonalna dla dziecka w wieku przedszkolnym czy przedszkolnym to podstawa nie tylko efektywnej edukacji, ale również adaptacji w gronie rówieśników. Warto zatem pamiętać, że malucha należy chwalić i doceniać jego nawet najmniejszy sukces. W ten sposób dziecko zdecydowanie chętniej wyraża siebie za pomocą mowy, której rozwój dobrze jest wspierać przy każdej okazji.
Zobacz także: Nauka przez zabawę – czy jest skuteczna?
Autor: Adrianna Kowalczyk