Dziecko

Pierwsza komunia święta indywidualnie? W czasie pandemii to możliwe. Oto, jak ją przygotować

Dziecko

Pierwsza komunia święta indywidualnie? W czasie pandemii to możliwe. Oto, jak ją przygotować

Sakrament pierwszej komunii świętej to ważny moment w życiu rodziny i dziecka. W Dzień Dobry TVN pokazaliśmy, jak - podejmując pewne starania - można poradzić sobie w tym trudnym czasie z tą uroczystością.

Pierwsza komunia święta indywidualna

Komunie święte tradycyjnie odbywają się w maju. Jednak z powodu pandemii koronawirusa niektóre parafie postanowiły przełożyć je na kolejne miesiące. Tak było też w przypadku 10-latka z Olsztyna. Chłopiec nie chciał jednak czekać z uroczystością, ponieważ intensywnie przygotowywał się do pierwszej komunii od jesieni.

Bardzo chciał przystąpić do sakramentu, bo (…) inne dzieci, które są w klasie i są starsze troszeczkę od niego przystępują do komunii, a po drugie Piotrek chciał zostać ministrantem i też ten moment przyjęcia w poczet ministrantów się przesuwał, więc było w nim to oczekiwanie

- wyjaśnił tata chłopca Radosław Bogucki.

W tej sytuacji rodzice Piotrka postanowili, że spróbują zorganizować synowi indywidualną uroczystość. Wystosowali więc ustną prośbę do księdza proboszcza, aby ten wyraził na to zgodę.

Musieliśmy mieć też opinię pani katechetki, która musiała zaświadczyć, że Piotrek jest gotowy do tego, żeby przyjąć pierwszą komunię świętą. No i udało się to wszystko poukładać

- powiedział pan Radosław.

Bez przyjęcia komunijnego

Chłopiec przystąpił do sakramentu 17 maja w Olsztynie, w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczystość odbyła się w czasie wieczornej mszy. Kilku wiernych, którzy przybyli na nabożeństwo siedziało na tradycyjnych miejscach, natomiast Piotr i jego rodzina – bliżej ołtarza. Chłopiec miał na sobie albę, a na twarzy maseczkę. Czy nie było mu smutno bez kolegów?

Nie, nie było (…) jakoś bardzo, ale czułem się dziwnie

- przyznał.

Z powodów pandemii nie odbyło się jednak przyjęcie komunijne.

Była tylko skromna kolacja, czekamy na piękną pogodę i będzie ono zorganizowane na świeżym powietrzu

- powiedziała Katarzyna Bogucka, mama chłopca.

Zobacz też:

Ksiądz Rajewski i jego wierni w Londynie wspierają innych podczas pandemii. „Zostałem księdzem, żeby nieść tę pomoc”

Życzenia dla chrześniaka na chrzest, komunię i urodziny

Fryzury komunijne dla dziewczynek. Jak samodzielnie wykonać wianek komunijny?

Co sądzisz o tym artykule?
63
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0