Pielęgnacja skóry latem. Jakich błędów nie popełniać?

Kobieta, która smaruje twarz kremem
Anastasiia Krivenok/Getty Images
Źródło: Moment RF
Skóra to nasz największy organ. Pomaga utrzymać prawidłową temperaturę ciała, a także stanowi pierwszą barierę ochronną organizmu. Jednak, aby mogła prawidłowo spełniać swoje funkcje, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jak zadbać o skórę w lecie i jakich błędów nie popełniać? Zapytaliśmy o to dermatolożkę, dr Joannę Czuwarę.

Jak dbać o skórę latem?

Lato to korzystny czas dla skóry.

- Chodzimy w luźnych i przewiewnych ubraniach, dzięki temu może ona lepiej "oddychać", nie jest drażniona i się nie wysusza - wskazuje dr Joanna Czuwara, dermatolog. Wysokie temperatury służą także tym osobom, które mają jakąś przewlekłą chorobę skóry, np. łojotokowe czy atopowe zapalenie skóry. - W lecie jest ona znacznie mniej wysuszona – mówi specjalistka.

Nie oznacza to jednak, że gdy z nieba leje się żar, możemy zapomnieć o nawilżaniu. Nic bardziej mylnego. - Sytuacja się zmienia, gdy wystawimy skórę na słońce. Wtedy warstwa rogowa przesusza się i konieczne jest nawilżanie – podkreśla dermatolożka. Zatem czym nawilżać skórę? W ocenie naszej rozmówczyni najlepsze będą preparaty z mocznikiem. Stosowanie tłustych kremów będzie natomiast sprzyjało tworzeniu się zaskórników.

Latem bardzo przyda się woda termalna. – Doskonale schładza, nawilża i koi skórę. Musimy jednak pamiętać, że jeśli zrosimy skórę taką mgiełką, można ją zostawić tylko na krótką chwilę. Następnie jej nadmiar trzeba dokładnie wytrzeć. W przeciwnym razie skóra jeszcze bardziej się wysuszy – ostrzega dr Czuwara.

Pielęgnacja skóry latem. Jakich błędów nie popełniać?

  • Skóry po opalaniu nie powinno się natłuszczać, ale nawilżać i koić. - Stosowanie tłustych kremów może spowodować, że na skórze pojawią się zaskórniki, a następnie trądzik kosmetyczny. W lecie powinniśmy zrezygnować z kosmetyków, które zawierają wazelinę oraz parafinę. Niewskazane są również masła do ciała, zwłaszcza kakaowe - wylicza specjalistka. Jeśli chcemy posmarować skórę, sięgnijmy np. po naturalne oleje roślinne.
    • Niewycieranie ciała po wyjściu z wody – wiele osób po wyjściu z morza czy jeziora pozwala, aby słońce "wysuszyło" wodę, która znajduje się na ich skórze. To błąd. – Wysuszanie skóry na słońcu sprawi, że tracimy jeszcze więcej wody z naskórka – dodaje dermatolożka. Dlatego po wyjściu z wody lepiej delikatnie wytrzeć się ręcznikiem.
      • W ocenie specjalistki lato i wysokie temperatury to czas, kiedy lepiej zrezygnować z makijażu. – Szczególnie niebezpieczny może ten, którego bazę stanowią ciężkie podkłady czy fluidy. Takie kosmetyki mogą zatykać pory. Zdarza się, że sprzyjają powstawaniu zmian trądzikowych, krostek czy ropnych zmian (zapalenie mieszków włosowych). Te ostanie najczęściej pojawiają się na brodzie i szyi – tłumaczy. Warto pamiętać, że jeśli już mamy problemy ze skórą lepiej zrezygnować ze stosowania wacików. – Skórę trądzikową najlepiej myć ręką z nałożonym odpowiednim żelem czy pianką do mycia o kwaśnym pH. Pocieranie skóry wacikiem może jeszcze bardziej podrażnić skórę i zaostrzyć problem. Nie można także przykrywać jej makijażem – przestrzega.
        • Picie zbyt małej ilości wody – skóra potrzebuje nawilżenia nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Dlatego trzeba zadbać o to, aby wypijać odpowiednio dużo wody. Warto pamiętać, że przy wysokich temperaturach przyjęcie dwóch litrów płynów to zdecydowanie za mało. W bardzo gorące, upalne dni należy wypić co najmniej dwa razy tyle.
          • Rezygnacja z peelingów – taki rodzaj zabiegów warto wykonywać przez cały rok, tymczasem wiele osób, w obawie przed zbytnim podrażnieniem skóry rezygnuje z nich, a to błąd. Mimo że peeling latem jest jak najbardziej potrzebny i wskazany, to - aby go przeprowadzić - warto wybierać delikatniejsze środki, np. kwas migdałowy, azelainowy, glukonolakton. Dzięki peelingowi skóra będzie wygładzona, nawilżona i bardziej odporna na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Do tego chroni przed przebarwieniami. Trzeba pamiętać, że po peelingach nie można się opalać i dlatego można je wykonywać po skończonym urlopie.

            Skóra – jakie spełnia funkcje?

            Skóra to największy organ w ludzkim ciele. Jej powierzchnia wynosi od 1,5 do 2 metrów kwadratowych. Do jej funkcji należy:

            • ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także chorobotwórczymi bakteriami;
              • utrzymanie prawidłowej temperatury ciała;
                • regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej;
                  • odbieranie bodźców czuciowych, zmian temperatury i wibracji.

                    Jak dbać o skórę dzieci latem? Zobacz wideo:

                    Dzień Dobry TVN

                    Zobacz także:

                    Modny makijaż na lato - wariacje na temat różu

                    Lifting wolumetryczny twarzy – wskazania, przebieg i efekty

                    22-latka chce mieć największe usta na świecie. "Grozi im odwodnienie"

                    Autor: Katarzyna Oleksik

                    Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości