Peeling enzymatyczny a rodzaj cery. Samodzielne wykonanie i jego działanie

kobieta robi peeling enzymatyczny
Oleksandr Kondriianenko/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Wrażliwa skóra wymaga delikatnych kosmetyków oraz dogłębnego oczyszczania. Peeling enzymatyczny to doskonały sposób na usunięcie zanieczyszczeń. Sprawdź, jak przygotować w pełni naturalny domowy peeling enzymatyczny.

Regularne złuszczanie i oczyszczanie skóry jest bardzo ważne, jeśli chcemy cieszyć się zdrową i promienną cerą. Najprostszym sposobem, by to osiągnąć są peelingi. Tych jest całe mnóstwo: kawitacyjne, enzymatyczne, mechaniczne. Który wybrać?

Peeling enzymatyczny - jak działa?

Peeling enzymatyczny jest bardzo delikatny dla skóry. Nie zawiera drobinek złuszczających, tak jak peeling mechaniczny (np. cukrowy czy kawowy). Dlatego właśnie polecany jest dla osób z cerą wrażliwą, trądzikową, naczynkową.

Podobnie jak peeling kawitacyjny (ultradźwiękowy), oczyszcza skórę w sposób łagodny.

Peeling enzymatyczny usuwa zanieczyszczenia i martwy naskórek dzięki zawartości enzymów roślinnych. Wchodzą one w reakcję ze skórą, odblokowując pory i złuszczając naskórek.

Peelingi enzymatyczne najczęściej mają konsystencję kremu, więc nakłada się je na twarz w formie maseczki. Substancją, która w peelingu enzymatycznym odpowiada za oczyszczanie skóry są właśnie enzymy roślinne - głównie z owoców lub ziół. Najczęściej wykorzystywane są w tym celu bromelanina zawarta w ananasach lub papaina z papai. Substancje te rozkładają białka, z których zbudowany jest naskórek, usuwając martwe komórki.

Peeling enzymatyczny czy tradycyjny?

Peeling zazwyczaj kojarzy nam się z żelem zawierającym złuszczające drobinki. Tak właśnie działa peeling mechaniczny, który jest najbardziej popularny. Jego działanie jest skuteczne, ale ze względu na towarzyszące mu pocieranie skóry, nie jest to delikatny sposób na jej oczyszczanie. Skóra po takim zabiegu jest gładka i odświeżona, ale w przypadku cery wrażliwej może być mocno podrażniona. Tego peelingu do twarzy powinny raczej używać osoby ze skórą normalną lub tłustą. W przypadku skóry suchej lepiej ich unikać, bo może powodować mało estetyczne łuszczenie naskórka.

Dla osób z cerą delikatną i z tendencją do powstawania zmian zdecydowanie lepszy będzie peeling enzymatyczny.

Peeling enzymatyczny do cery trądzikowej?

Jak najbardziej. Trądzik nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania peelingu enzymatycznego. Wręcz przeciwnie - właściwości takiego peelingu sprawiają, że oczyszcza skórę z nadmiaru sebum i odblokowuje pory. Wspomaga też jej regenerację naskórka, co pozytywnie wpływa na proces gojenia ran po trądziku.

Peeling zawierający złuszczające drobinki (np. cukrowy) nie jest przeznaczony do cery z wypryskami. Przede wszystkim używanie go przy takich problemach może być bolesne. Dodatkowo drobinki ścierające skórę będą uszkadzały zmiany, co spowoduje ropienie i gorsze gojenie ran. Może dojść także do roznoszenia bakterii po twarzy.

Dobry peeling enzymatyczny to zdecydowanie lepszy wybór dla osób z takimi problemami.

Peeling enzymatyczny - jak stosować?

Peeling należy nakładać na oczyszczoną skórę. Najlepiej wcześniej umyć twarz i przetrzeć ją wacikiem nasączonym tonikiem. Następnie nałożyć kosmetyk, omijając okolice oczu i ust. Maseczkę pozostawić na twarzy przez ok. 10 min (lub według zaleceń producenta). Po tym czasie należy ją zmyć.

Przed nałożeniem na twarz peelingu enzymatycznego (gotowego bądź wykonanego samodzielnie) powinno się przeprowadzić próbę uczuleniową. Niewielką ilość kosmetyku należy umieścić na skórze i odczekać kilka minut, by sprawdzić, czy nie występuje pieczenie bądź podrażnienie.

Domowy peeling enzymatyczny - przepisy

Odżywczą maseczkę oczyszczającą skórę można w prosty sposób przygotować samemu. Oto przykłady domowego peelingu enzymatycznego:

Peeling enzymatyczny z papai

Składniki:

  • ćwiartka dojrzałej papai,
    • łyżka miodu.

      Z papai usunąć pestki i rozgnieść widelcem na papkę lub zblendować. Do masy dodać łyżkę miodu i dokładnie wymieszać. Nałożyć na twarz na ok. 10 minut.

      Peeling enzymatyczny z ananasa

      Składniki:

      • plaster dojrzałego ananasa (obranego ze skóry),
        • łyżka miodu,
          • łyżka płatków owsianych (opcjonalnie).

            Ananasa podzielić na mniejsze cząstki i zblendować. Dodać do niego łyżkę miodu. Jeśli masa będzie za rzadka, można dosypać płatków owsianych, które ją zagęszczą. Płatki także mają właściwości oczyszczające i odżywiają skórę. Gotowy peeling nałożyć na około 10-15 minut.

            Jabłkowy peeling enzymatyczny

            Składniki:

            • ćwiartka jabłka,
              • łyżeczka octu jabłkowego,
                • łyżka miodu.

                  Jabłko zetrzeć na tarce na gładki mus lub zblendować. Dodać do niego pozostałe składniki i dokładnie wymieszać. Nałożyć na twarz na ok. 5 minut.

                  Po tych zabiegach skóra będzie rozjaśniona, oczyszczona i odżywiona.

                  Zobacz też:

                  Domowy peeling do twarzy – przepisy na skuteczne, wiosenne oczyszczanie dla każdego typu skóry

                  Domowy peeling kawowy – przepis i efekty stosowania

                  Ziarnisty, enzymatyczny i kwasowy. Jaki peeling i do czego?

                  Zobacz video: Domowy peeling do ciała. Zalety i przeciwwskazania

                  x-news

                  Autor: Adrian Adamczyk

                  Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości