Ozdoby ogrodowe z drewna typu “zrób to sam” dają możliwość udekorowania tarasu czy zielonych aranżacji według własnego gustu. Pozwalają także sprawdzić swoje umiejętności stolarskie, a może nawet znaleźć nowe hobby? Wszystkim, którzy chcą spróbować swoich sił, samodzielnie wykonując dekoracje do ogrodu, podsuwamy kilka sprawdzonych pomysłów.
Ozdoby ogrodowe z drewna – zrób to sam
Naturalne drewno można wykorzystać na wiele sposobów. Szczególnie wdzięczne do obróbki są plastry, które można kupić, a także samodzielnie odcinać z pnia lub gałęzi, które posiadamy na przykład po wycince starego orzecha. Plastry warto wykorzystać, tworząc ozdoby ogrodowe z drewna. Jak zrobić z nich osłonkę na doniczkę? Potrzebna będzie puszka o kwadratowej podstawie (na przykład po herbacie) i cztery plastry drewna. Należy dopasować je wielkościowo do puszki, a następnie przymocować po bokach klejem do drewna. Jakie inne ozdoby ogrodowe drewniane można wykonać z plastrów? Sprawdzą się jako podkładki, elementy drewnianych rzeźb i instalacji, a nawet blaty stołów.
Ozdoby ogrodowe z drewna brzozowego
Brzoza jest chętnie wykorzystywana do produkcji dodatków do ogrodu ze względu na dekoracyjną kolorystykę i fakturę kory. Lokalni artyści i rzemieślnicy wykorzystują to białe drewno jako surowiec przy wykonywaniu figur przedstawiających ludzi, konie, wozy czy studnie. Jeśli podoba ci się taka stylistyka, możesz spróbować stworzyć podobne dekoracje samodzielnie lub kupić gotowe u rękodzielników z okolicy.
Jeśli chcesz wyposażyć taras w drewniane ozdoby ogrodowe z brzozy , możesz wykorzystać to drewno do wykonania prostych świeczników. Potrzebne są pnie o średnicy od 7 do 10 cm i wysokości do 20 cm. Nie muszą być równe – zróżnicowanie jest tutaj zaletą. Każdy z nich powinien mieć płaską, dokładnie oszlifowaną podstawę, która zapewni stabilność. Następnie w górnej części każdego pnia należy wydrążyć otwór o średnicy 4,5 cm i 2 cm głębokości, wykorzystując do tego celu wiertło łopatkowe lub otwornicę do drewna. Tak wykonane ozdoby drewniane ogrodowe są gotowe, by umieścić w nich małe świeczki, tak zwane tealighty. Świeczniki można rozstawić na stole niezależnie od siebie lub połączyć w kompozycję, skręcając kilka pni różnej wysokości i grubości.
Drewniane ozdoby ogrodowe – stoliki i stołki z pnia
Funkcję dekoracyjną mogą spełniać nie tylko niewielkie ozdoby stworzone samodzielnie, ale także meble. Jeśli chcesz wyposażyć ogród lub taras w funkcjonalne ogrodowe ozdoby drewniane , koniecznie weź pod uwagę wykonanie stolika lub kilku stołków z pnia. Są dwa sposoby na zastosowanie naturalnego surowca. Można wykorzystać cały pień jako podstawę stołu, do której przymocujemy blat, a w przypadku stołków – przyciąć na wysokości ok. 50-60 cm i oszlifować, tworząc gotowe siedzisko. Da się jednak wykorzystać tego typu ogrodowe ozdoby z drewna w bardziej oryginalny sposób . Jeśli mamy do dyspozycji wyjątkowo szeroki pień – o średnicy co najmniej 50 cm – można wyciąć z niego plaster, a następnie przymocować od spodu nogi lub inną podstawę, na przykład z metalu. Blat po oszlifowaniu należy koniecznie zabezpieczyć specjalnym impregnatem i pociągnąć matowym lakierem.
Ozdoby z drewna – ogrodowe skrzynie
Równie funkcjonalnym dodatkiem do aranżacji zieleni wokół domu będą skrzynki i skrzynie różnej wielkości. Te niewielkie posłużą jako osłonki donic lub pojemniki na drobne akcesoria. Większe skrzynie z pokrywą sprawdzą się w funkcji siedziska, a także schowka na podręczne narzędzia na krótkim trzonku – grabie, motykę, kultywator, a także konewkę, dodatkowe doniczki i wiele innych przedmiotów. Sklepy ogrodnicze, OLX, Allegro – ozdoby ogrodowe drewniane w formie skrzyni znajdziesz w wielu miejscach w internecie. Szukaj takich wykonanych z litego drewna, które następnie pomalujesz impregnatem lub bejcą w wybranym kolorze. Mogą to być także stare skrzynki na owoce – po odnowieniu będą prezentowały się dekoracyjnie.
Ozdoby ogrodowe z drewna – wiatraki, studnie
Miłośnikom drewnianych dekoracji, którzy nie chcą poprzestać na niewielkich dodatkach czy funkcjonalnych meblach, mogą spodobać się większe instalacje pasujące do roślinnych aranżacji. Wiatraki ogrodowe, studnie – drewniane ozdoby tego typu są chętnie stosowane szczególnie przez właścicieli agroturystyki i entuzjastów folkloru. Doskonale prezentują się w zadbanym ogrodzie, wśród drzew i krzewów. Również dostojne kwiaty, takie jak malwy czy hortensje, są doskonałym sąsiedztwem, by upiększyć te ozdoby ogrodowe. Drewniane wiatraki mogą przybierać naprawdę spore rozmiary, a szczegółowość wykonania sprawia, że przywodzą na myśl prawdziwe budowle, a nie zwykłe dekoracje.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN