Olejek eukaliptusowy – zastosowanie w pielęgnacji.

Olejek eukaliptusowy
Fot: itsarasak thithuekthak / gettyimages.com
Olejek eukaliptusowy to substancja z rodziny olejków eterycznych. Dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale też w medycynie. Pielęgnuje, uodparnia, leczy. Jakie właściwości w sobie skrywa? Czy może być stosowany przez kobiety w ciąży, dzieci i niemowlęta?

Otrzymywany jest ze świeżych liści drzewa eukaliptusa, które pierwotnie pochodzi z Australii, Nowej Gwinei i Indonezji. Z czasem jego uprawę przeniesiono w inne rejony. I tak dzisiaj eukaliptus uprawiany jest również w Indiach, Ameryce Południowej, a także w ciepłej strefie Europy. Drzewa poddane wielokrotnym i długoletnim badaniom, wykazały szerokie spektrum właściwości pielęgnacyjnych i leczniczych. Liście poddawane procesowi destylacji, uwalniają dobroczynny olejek eukaliptusowy, który znalazł zastosowanie w kosmetyce, kuchni, medycynie i farmacji. Bezpieczny do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego doskonale uzupełni kobiecą kosmetyczkę i domową apteczkę. Wcierki i inhalacje z olejku eukaliptusowego przyniosą ulgę w wielu schorzeniach zatok i dolegliwościach bólowych.

Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie

Olejek eukaliptusowy bogatym i cennym źródłem zdrowia. Z jego dobroci czerpie przede wszystkim medycyna i farmacja. Może być stosowany bezpośrednio na skórę, jednak coraz częściej spotykamy go jako dodatek do syropów, tabletek i maści. Nic lepiej nie odkaża i nie łagodzi bólu gardła, jak tabletki z wyciągiem z eukaliptusa. Wykorzystany może być również w aromaterapii. Dodanie kilku kropel do kąpieli przyniesie ukojenie i rozluźnienie, to prawdziwy detoks dla ciała. Nie można również pominąć jego zbawiennego wpływu na nastrój. Rozpylony w powietrzu lub dodany do kąpieli, uwalniając swój orzeźwiający i delikatny zapach, ukoi, zrelaksuje, poprawi sen i samopoczucie. Dlatego chętnie sięgają po niego osoby zapracowane, żyjące w ciągłym biegu. Relaks przy zapachu eukaliptusa będzie swoistą ucztą dla zmysłów. Jego oczyszczające właściwości docenią też astmatycy, alergicy i wszyscy borykający się z uporczywym i powracającym przeziębieniem. Olejek wykorzystany do inhalacji nie tylko przyniesie ulgę w oddychaniu, rozkurczając oskrzela, ale też udrożni zapchany nos i zatoki . Dzięki działaniu bakteriobójczemu i napotnemu wykorzystywany jest w leczeniu chorób płuc, oskrzeli, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Olejek doceniają również sportowcy i osoby aktywne fizycznie. Masaż nim przyniesie ulgę obolałym i zmęczonym mięśniom i ścięgnom, a co ciekawe, uśmierzy też dolegliwości reumatyczne.

Olejek eukaliptusowy a zdrowie

Olej eukaliptusowy wykazuje również silne działanie oczyszczające i odkażające cały organizm. Z jego pomocą można przeprowadzić detoks w celu pozbycia się szkodliwych i zalegających toksyn. Odpowiednio przeprowadzona kuracja oczyści jelita z pasożytów i bakterii, a co najważniejsze - przyniesie ulgę i zniweluje uczucie ciężkości w brzuchu. Zadziała również uśmierzająco na ugryzienia owadów. Posmarowanie zmienionych, obrzękniętych miejsc, wyciszy stan zapalny i zadziała antyseptycznie. W wiosennych i letnich porach roku chętnie wykorzystywany jest na komary , jako środek skutecznie je odstraszający.

Olejek eukaliptusowy - najlepsze oczyszczenie

Olejek eukaliptusowy pokochała też kosmetyka. Z powodzeniem wykorzystywany jest jako składnik kremów i toników przeciwtrądzikowych. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i antyseptycznym pomaga wyciszyć ostre stany zapalne skóry, przyspiesza gojenie się powstałych ran i działa na nie odkażająco.

Zastosowany jako detergent działa oczyszczająco i antybakteryjnie. Dlatego chętnie dodaje się go do mydeł, żeli pod prysznic, płynów czyszczących. Stomatologia uczyniła z niego jeden z głównych składników płynów do płukania jamy ustnej. Nie tylko ze względu na właściwości odświeżające oddech, ale przede wszystkim ze względu na jego działanie przeciwgrzybicze. Regularnie stosowany zapewni prawidłowy stan zdrowia zębów i dziąseł. Wzmocni je, ochroni i oczyści z nagromadzonego osadu bakteryjnego.

Przeciwwskazania

Olejek eukaliptusow y należy do dziedziny olejków eterycznych, a te, jak wiadomo, należy stosować ostrożnie. Jest całkowicie bezpieczny, a jego działanie może być nieocenione, jednak stosowanie olejku powinno mieć miejsce wraz z pojawieniem się potrzeby, a w przypadku chorób, pod kontrolą lekarza. Jak każda substancja o właściwościach leczniczych, może wywołać działania niepożądane i skutki uboczne. Wymioty, zawroty głowy, nudności, przyspieszone bicie serca, zmiany skórne, to najczęstsze reakcje obronne organizmu przed zbyt dużą ilością olejku. Stosowanie olejku eukaliptusowego w ciąży powinno być zaniechane. Z jego stosowania powinny również zrezygnować karmiące mamy, nie zaleca się także stosowania go u małych dzieci i niemowląt . Ostrożność winni również zachować alergicy. Osoby o wysokim nasileniu alergii na pyłki i produkty spożywcze, przed jego zastosowaniem, powinny przeprowadzić kontrolny test alergiczny. Po olejek można sięgnąć tylko w przypadku, gdy w kontrolnym miejscu posmarowania nie pojawił się obrzęk czy zaczerwienienie.

Zobacz film: Domowe olejki eteryczne. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!