Artykuł z cyklu alergie u psów strona główna cyklu
Alergie u psów

Obcinać czy nie? Czy ta moda jest zdrowa?

Jakim rasom można obcinać sierść?

Aonip/Getty Images

Alergie u psów

Obcinać czy nie? Czy ta moda jest zdrowa?

Jakim rasom można obcinać sierść?

Aonip/Getty Images

Właściciele czworonogów coraz częściej odwiedzają groomerów, czyli psich fryzjerów. Jednak nie wszystkie psy można strzyc. Skąd mamy wiedzieć czy nasze czworonogi należy strzyc czy jednak nie? Ważna jest jedna zasada. 

Tym psom nie należy obcinać sierści

Coraz częściej możemy napotkać na swojej drodze salony groomerskie. Jednak zanim się do takiego miejsca wybierzemy, należy wiedzieć, czy nasz pupil należy do tych ras, którym można obcinać sierść.

Sierść niektórych ras psów składa się z dwóch warstw. Dłuższego włosa okrywowego i tzw. podszerstka, czyli krótkiej, gęstej, miękkiej warstwy sierści znajdującej się pod dłuższą okrywą włosową. To właśnie psów z tzw. podszerstkiem nie należy strzyc, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ich organizmy. Warstwa ta w naturalny sposób broni psa przez zimnem i słońcem, dodatkowo jest ona nieprzemakalna. 

Podszerstek mają między innymi psy ras: alaskan malamute, husky syberyjski, owczarek niemiecki, labrador, border collie czy berneński pies pasterski i oczywiście wywodzące się z tych ras mieszańce. Wśród tych psów zamiast obcinania sierści, dobrze sprawdzi się jej wyczesanie. Na rynku znajdziemy wiele szczotek o takim właśnie przeznaczeniu.

Jakim rasom można obcinać sierść?

Zatem, które rasy psów można strzyc? Otóż te, które posiadają jedną warstwę włosów, które rosną na długość. Wtedy ten zabieg ma swoje znaczenie nie tylko estetyczne, ale również higieniczne. Jeżeli naszemu psu rośnie sierść, a my nie będziemy jej przycinać, może to się odbić na zdrowiu naszego pupila. Krótsza sierść minimalizuje ryzyko gromadzenia się brudu. Zapobiega tworzeniu się kołtunów i chroni skórę psa przez pasożytami. Ponadto zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów. Jednak nie należy przesadzić. Zbyt mocne cięcie może zaszkodzić. Latem skóra psa w takiej sytuacji może być zbyt mocno wystawiona na działanie słońca. Zimą natomiast psu może być po prostu zimno. Jakim rasom i ich mieszankom można obcinać sierść? Między innymi pudlom, sznaucerom, shih tzu, yorkom czy maltańczykom.

Jak często strzyc psa?

Jeżeli nasz pupil może być strzyżony to oczywiście najlepiej zacząć, kiedy ten jest jeszcze szczeniakiem. Wtedy najłatwiej przyzwyczaić psa do różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Rasy takie jak shih tzu czy Yorkshire terrier powinny być strzyżone nie częściej raz w miesiącu. Wśród pozostałych ras wystarczy jeżeli odwiedzimy groomera raz na 2-3 miesiące.

Oczywiście jeżeli nie jesteśmy pewni czy nasz pies ma pojedynczą warstwę sierści czy podwójną i przez to nie mamy pewności czy może być strzyżony lub nie wiemy, jak często strzyc naszego czworonoga, wystarczy poprosić o radę specjalistów - lekarza weterynarii lub groomera w salonie. To oni najlepiej doradzą i pozwolą podjąć decyzję, jaka pielęgnacja w przypadku naszego pupila będzie najlepsza.

Więcej o pielęgnacji psa znajdziecie w naszej specjalnej zakładce.

Zobacz też:

Pies choruje tak, jak człowiek. Na jakie choroby jest narażony nasz zwierzak? 

Jak rozpoznać alergię u swojego pupila? Objawy, przyczyny, leczenie

AZS i alergie pokarmowe to także częste choroby psów. Jak z tym walczyć? 

Zobacz wideo: Kim jest groomer?Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
57
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0