Rozrywka

Nowy film Wesa Andersona i debiut reżyserski Vigo Mortensena wśród tytułów  Cannes 2020. Nie zabrakło polskiego akcentu

x-news

Rozrywka

Nowy film Wesa Andersona i debiut reżyserski Vigo Mortensena wśród tytułów  Cannes 2020. Nie zabrakło polskiego akcentu

x-news

„The French Dispatch” Wesa Andersona i debiut reżyserski Vigo Mortensena „Falling” wśród filmów oficjalnej selekcji Cannes 2020. Ogólnie wybrano 56 produkcji. Polskim akcentem jest „Sweat” absolwenta łódzkiej filmówki Magnusa von Horna. 73. Międzynarodowy Festiwal w Cannes nie odbędzie się w tradycyjnej formie z powodu pandemii koronawirusa. Produkcje trafią na inne festiwale i do zamkniętego kinowego obiegu aż do wiosny. 

Cannes 2020

73. festiwal canneński miał odbywać się w dniach 12-23 maja, ale ze względu na trwającą pandemię koronawirusa organizatorzy podjęli decyzję, że tegoroczna edycja nie odbędzie się w tradycyjnej formie. 

W maju w wywiadzie dla "Screen Daily" dyrektor generalny festiwalu Thierry Fremaux poinformował, że Cannes 2020 będzie składać się z trzech etapów - targów Marche du Film, które odbędą się online w dniach 22-26 czerwca, dystrybucji w kinach filmów z oficjalnej selekcji oraz pokazów na innych festiwalach, m.in. w Wenecji, Toronto i San Sebastian.

Tytuły 56 filmów, które znalazły się w oficjalnej selekcji, ogłosili Fremaux i prezes festiwalu Pierre Lescure. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami lista nie została podzielona na dotychczasowe kategorie, m.in. Konkurs, Un Certain Regard i Poza Konkursem. Otwierają ją twórcy, których dzieła w przeszłości przynajmniej raz trafiły do selekcji, tacy jak Francois Ozon (tym razem z filmem "Summer of 85"), Wes Anderson ("The French Dispatch") oraz Steve McQueen ("Lovers Rock" i "Mangrove"). Oficjalna selekcja zawiera także m.in. najnowszy film Thomasa Vinterberga "Another Round", "DNA" Maïwenn, "Last Words" Jonathana Nossitera, "Forgotten we'll be" Fernando Trueby oraz "Home Front" Lucasa Belvauxa.

W gronie "nowo przybyłych" znalazł się m.in. "Sweat" Magnusa von Horna. Jego poprzedni film "Intruz" prezentowano w Cannes w 2015 r. w sekcji Directors' Fortnight. Tym razem absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi opowiada o kilku dniach z życia motywatorki fitness Sylwii Zając (w tej roli Magdalena Koleśnik), której pomimo celebryckiego statusu brakuje bliskości. W filmie zobaczymy także m.in. Juliana Świeżewskiego, Aleksandrę Konieczną i Zbigniewa Zamachowskiego. Producentem jest Mariusz Włodarski z firmy Lava Films.

Lista uwzględnia również pierwsze fabuły, wśród nich "Falling" Viggo Mortensena, "Slalom" Charlène Favier, "Ibrahim" Samira Guesmi, "Striding Into The Wid" Wei Shujun oraz "The Death of Cinema And My Father Too" Daniego Rosenberga.

Cannes 2020 w kinach 

Filmy z oficjalnej selekcji - opatrzone etykietą Cannes 2020 - będą wyświetlane w kinach do wiosny 2021 r. i pokazywane na innych festiwalach. Nie powrócą na Lazurowe Wybrzeże w przyszłym roku. 

Wielu producentów postanowiło poczekać na proces selekcji do Cannes 2021, który rozpocznie się jesienią

- tłumaczył  Fremaux.

Dopytywany o szczegóły współpracy z festiwalami m.in. w Wenecji i Toronto, zapowiedział, że zostaną ogłoszone w czerwcu.

Kluczową kwestią jest to, żeby wspierać filmy, a nie podbijać sobie bębenek. Jesteśmy dumni z +The French Dispatch+ Wesa Andersona i +Three Stories+ Nanniego Morettiego, które miały pojawić się w tym roku w Cannes. Jeśli zostaną pokazane gdzieś indziej, będę szczęśliwy. Najważniejsze, by jak największa liczba widzów mogła je zobaczyć

 - zwrócił uwagę Fremaux.

Cannes 2021 - jury

Na razie wciąż nie ma pewności, czy amerykański reżyser Spike Lee, który w tym roku miał stanąć na czele jury konkursu głównego, będzie sprawować tę funkcję w 2021 r. Dyrektor festiwalu wyraził jednak nadzieję, że będzie to możliwe. 

Spike Lee powiedział, że pozostanie nam wierny bez względu na to, co się stanie. Wymieniamy wiele wiadomości. Jest symbolem Nowego Jorku, który został szczególnie dotknięty epidemią. Krótki film, który właśnie nakręcił - o mieście w czasie kwarantanny z piosenką Sinatry +New York, New York+ w tle - jest niezwykle poruszający

 - zaznaczył Thierry Fremaux. 

Zobacz też:

Źródło: PAP, x-news |
Co sądzisz o tym artykule?
84
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0