Zastanawiacie się, gdzie najlepiej obecnie wybrać się na wyprawę w weekend? Idealnym pomysłem będzie wybór województwa świętokrzyskiego! Cisza, zieleń oraz okolica obfitująca w artystyczne i historyczne budowle naprawdę Was zainspiruje.
Szydłów stolicą śliwki i rowerzystów
Polacy kochają śliwki, a ich szczególnym uwielbieniem cieszą się węgierki. Mało kto wie natomiast, że niewielkie miasto na południu kraju zostało uznane za ich stolicę. Reporter Dzień Dobry TVN, Michał Cessanis, odwiedził rejony, które docenił wieku temu sam król Władysław Jagiełło.
To są pierwsze z sadów nasadzanych na ziemiach polskich, a może nawet i w Europie. (...) Ja uwielbiam Amers - to jest właśnie ta odmiana, która w tej chwili jest gotowa już do spożycia. Czysty, jasny, zwarty miąższ to jest właśnie zasługa tych znakomitych warunków klimatycznych, które mamy w Szydłowie. Mamy tutaj 2000 hektarów śliwek, stąd jakby miano stolicy śliwki dla Szydłowa na pewno nie jest przesadzone
- tłumaczyła Agnieszka Baxter, hodowca uwielbianych fioletowych owoców.
Okazuje się, że można tam również spędzić wspaniałe popołudnie udając się w przejażdżkę na rowerze. W województwie świętokrzyskim jest ponad 2000 km ścieżek rowerowych, a w okolicy znajduje się chociażby Krzyżtopór. Przewodniczka, Magdalena Osełka, doradziła:
Wycieczkę możemy sobie zaplanować chociażby przez Internet. Możemy wybrać sobie na interaktywnej mapie punkt początkowy, punkty pośrednie i punkt końcowy, a system przeliczy nam, ile kilometrów mamy przed sobą i ile przewyższeń mamy do pokonania czy jak długo będziemy jechać
Kurozwęki w renowacji i kilkadziesiąt bizonów
Pałac w Kurozwękach jest jednym z niewielu zabytków w Polsce, pozwalających prześledzić kolejne zmiany stylów: od murowanego zamku rycerskiego, poprzez dwór obronny, do barokowo-klasycznej rezydencji. Zamek został wybudowany przez rodzinę Kurozwęckich około drugiej połowy XIV wieku, a następnie przechodził kolejno w ręce Lanckorońskich, Sołtyków oraz Popielów. Dziś jego właścicielem jest Andrzej Popiel, który zdradził:
Jesteśmy obecnie w trakcie różnych renowacji, by przywrócić historyczny charakter pałacu. Będziemy wypełniać też wodę w fosie, będą multimedialne wystawy, muzea... Więc dużo, dużo zmian.
Dzięki starannemu prowadzeniu zeszytu z zapisanymi prezentami przez przedwojennych właścicieli, obecnie łatwo było odzyskać niezwykłe rodzinne pamiątki. Ludzie cieszyli się, że mogą pomóc, zwracając upominki znów do Kurozwęk.
Ta miejscowość słynie jednak nie tylko z pałacu, ale także z jedynej w Polsce hodowli bizonów amerykańskich . Żyje ich tam około 80. sztuk.
Szlak literacki, czyli dwór Stefana Żeromskiego
Wielbiciele literatury i sztuki zachwyceni będą także niezwykle klimatycznym dworkiem Żeromskiego w Ciekotach. Stefan spędził tam lata dzieciństwa i młodości, lecz wraz ze śmiercią ojca wygasła dzierżawa ciekockiego majątku i Stefan opuścił "ukochane miejsce w duszy".
Żeromski bardzo inspirował się tym miejscem, bo pamiętajmy, że ono niejednokrotnie powracało na łamach jego książek, np. w 'Ludziach bezdomnych', 'Przedwiośniu' czy 'Syzyfowych pracach'
- powiedział Wojciech Purtak z Centrum Edukacji i Kultury "Szklany dom".
Czy Martyna Wojciechowska nie bała się podróżować w czasie pandemii? Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Jennifer Lopez w najnowszym teledysku wystąpiła w garniturze od polskiej projektantki. Zobacz, jak wyglądała
- Tydzień mody w Mediolanie. Co wielcy projektanci proponują nam na sezon wiosna/lato 2021?
- Młodzieżowy wizerunek Mariny zachwycił fanów. "Opłaca się pokazywać swoją inną twarz w show-biznesie"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba
Reporter: Marek Zieliński