Pikle z grillowanych warzyw
Składniki na jeden słoik 500 ml:
2 cukinie o średniej wielkości
2 czerwone papryki
2 ząbki czosnku
Liść laurowy
2 łyżki gorczycy
150 ml wody
150 ml octu białego
1,5 kopiastej łyżki cukru
1,5 kopiastej łyżki soli
Przygotowanie:
Pokrój cukinii wzdłuż na 4. Jeśli będą za długie pokrój te 4 kawałki jeszcze na pół poprzek. Pokrój czerwone papryki na plastry o szerokości 2 cm. Na suchej patelni grillowej lub na grillu, grilluj warzywa 2-3 minuty obu stron tak żeby było widać kratka po grillowaniu i delikatnie zmiękły. Odstaw do wystudzenie. Przełóż grillowane warzywa na stojąco w słoiku. W rondelku wymieszaj woda z octem i resztę składniki. Gotuj 3 minuty aż cukier i sól się rozpuszczą. Wlej gorącej zalewę do słoika. Strząśnij delikatnie tak by płyn równomiernie się ułożył. Zamknij szczelnie pokrywką i odstaw na minimum 24 godziny. Po otwarciu, pikle przechowaj w lodówce do tygodnia.
Ten sam przepis wykorzystasz do wszystkich surowych warzyw i owoc, nie koniecznie po grillowaniu. Grillowanie nadaje warzywom przyjemny węglowy i delikatny wędzony smak. Możesz użyć świeżych i suszonych ziół, przypraw, imbir, papryczki chilli, do aromatyzowanie pikle
Kiszone warzywa
Składniki na jeden słoik 500 ml:
Do wyboru:
Ogórki
Kalafior
Marchewki
Buraki
Cebula
Pomidory
Czosnek
Składniki aromatyczne:
Liście wiśni, winogron lub czarnej porzeczki
Koper
Świeży chrzan
Kolendra, pieprz, kumin itp.
500 ml przygotowanej zimnej wody
Łyżka soli spożywczej niejodowanej
Przygotowanie:
Wybór warzyw należy do Ciebie. Można ukisić właściwie wszystko, owoce również. Ważne, by owoce i warzywa były świeże, jędrne bez śladu uszkodzenia, najlepiej ekologiczne albo ze sprawdzonego źródła. Słoiki do kiszenie muszą być sparzone i dobrze wysuszone. Słoiki mogą być z gumowatą uszczelkę ale nie koniecznie. Wykorzystaj różne pojemność, np mniejszy do drobnych owoców i warzyw a większych do grubszych owoców i warzyw.
5-6 pomidorów sparz i obierz ze skórą. Zostaw je w całości. 5 ząbki czosnku obierz ze skórą. Przełóż warzywa do słoika, dodaj świeżą nie dłużą gałązka kopru, dwa kawałki chrzanu. Jeśli chcesz dodaj liście winogrona. Zalej słoik zimną zalewą. Dobrze zakręć i odstaw do ukiszenia.
„Nakladany hermelin” czyli czeski pikantny camembert w zalewie z oliwy z oliwek
Składniki na jeden słoik 500 ml:
2 sery Camembert, Brie lub czeski Hermelin
3 ząbki czosnku
3 papryczki chili
Cebula
Łyżka słodkiej papryki
2 liście laurowe
2 gałązki rozmarynu
Łyżka różowego pieprzu ziarnistego lub kolorowy pieprz ziarnisty
Łyżeczka soli
Oliwa z oliwek
Przygotowanie:
Posiekaj chilli. Pokrój czosnek i cebula w cienkich piórkach. Pokrój Camembert w 8 kawałkach. Wymieszaj chilli z pieprzem, słodkiej papryki, sól. Obtocz ser przyprawami i przełóż na dno słoika. Dodaj cebula, liście laurowy, rozmaryn i czosnek na wierzch. Wlej oliwy z oliwek tak by pokrywało wszystkie składniki. Zamknij słoik szczelnie i odstaw na 2 tygodnie do lodówki. Możesz też pokroić cały camembert na dwie połówki i pomiędzy ułożyć przyprawy. Dalej postępuj jak w przepisie powyżej. Zamiast Camembert, użyj Brie albo innego miękkiego sera pleśniowego.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN