Diety i odchudzanie

Na czym polega dieta antyzapalna?

Diety i odchudzanie

Na czym polega dieta antyzapalna?

Maria Borelius jest dziennikarką, pisarką i działaczką społeczną. W wieku 52 lat zaczęła odczuwać poważne problemy ze zdrowiem. Szwedka udała się w daleką podróż, podczas której opracowała sposób na zdrowy styl życia, który wyeliminuje stany zapalne z organizmu. W studiu Dzień Dobry TVN Pani Maria zdradziła tajniki diety antyzapalnej.

Antyzapalny styl życia

W wieku 52 lat Maria Borelius zaczęła doświadczać objawów menopauzy. Coraz częściej odczuwała zmęczenie i bóle pleców, stała się apatyczna.

To nie była depresja kliniczna, ale miałam bluesa, byłam przygnębiona. Postanowiłam coś z tym zrobić. Znalazłam osobistego trenera. Oprócz ćwiczeń trenerka skomponowała mi nową dietę. Nie bardzo rozumiałam logikę, ale się jej słuchałam. Rzeczywiście po dwóch miesiącach minął ból pleców, żołądka. Zaczęłam się czuć szczęśliwa. Byłam wówczas w Radzie Nadzorczej Uniwersytetu w Szwecji i dowiedziałam się tam, że istnieją potrawy antyzapalne. I od tamtej pry tym się właśnie zajmuję, jem rzeczy antyzapalne.

Co to jest stan zapalany organizmu?

Wyróżniamy dwa rodzaje zapalenia. Pierwszy rodzaj występuje wtedy, gdy się zranimy. Występuje wtedy opuchlizna, rana. To zapalenie ma swój początek, szczyt i koniec. Drugi typ stanu zapalnego to systemowy stan zapalny organizmu. Jest on długoterminowy. Jest on spowodowany złą dietą, stresem i starzeniem się organizmu.

To są takie stany zapalne, które są w gdzieś w tle naszego organizmu i nie znikają. To wiąże się z wystąpieniem raka, problemami psychicznymi. Systemowe zapalania organizmu wiążą się z chorobami, na które najczęściej cierpimy.

Co jeść na diecie antyzaplanej?

Dieta antyzapalna bazuje na produktach bogatych w antyoksydanty, kwasy omega, zdrowe bakterie. Z diety należy wykluczyć cukier, który potęguje stan zapalny w organizmie.

Najzdrowsze produkty antyzaplane to:

 • Szpinak, rukola/ różne sałaty
 • Pomidory, papryka, brokuł, ogórki, kalafior
 • Świeże zioła,
 • Cytryna/limonka
 • Bataty
 • Borówka amerykańska
 • Oliwa z oliwek
 • Orzechy, nasiona słonecznika, chia
 • Jajka
 • Rybamiód, herbatki ziołowe
 • Jogurt pełnotłusty
 • Mleko bez laktozy

Doskonałym uzupełnieniem diety są ćwiczenia. Jak dodaje nasza ekspertka, ćwicząc nie ważne są spalane kalorie, ale to, że obniżamy stany zapalne w organizmie.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
84
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
3
08.10.2019
T&T
Cytat z Wikipedii 6 października 2006 objęła stanowisko ministra handlu zagranicznego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w rządzie Fredrika Reinfeldta[1]. Ustąpiła 14 października tego samego roku, gdy ujawniono, że w latach 90. nie odprowadzała stosownych podatków związanych z zatrudnianymi opiekunkami do dzieci[3].
20.09.2019
Moris
Do filolog bluesman. A co to dosłownie znaczy?
19.09.2019
Filolog bluesman
Pan tłumacz bardzo przyjemny, ale „feeling blue” nie znaczy „czuć bluesa”. Choć to pewnie Pan tłumacz wie, ale stres na wizji robi swoje.