OMAD (One Meal A Day), czyli jeden posiłek dziennie - to nic innego, jak najbardziej restrykcyjna pod kątem czasowym forma Intermittent fasting, a więc jedzenia w ograniczonym oknie czasowym oraz poszczenia przez pozostałą część dnia.
>>> Zobacz także:
- Dieta IF. Na czym polega? Dlaczego jest skuteczna?
- Dieta doktora Mosleya 5:2 naprawdę działa. Dzięki niej schudł bez efektu jojo!
- Schudła 27 kilogramów w zgodzie ze swoją naturą! Oto dieta polecana przez Szaciłłów
OMAD - na czym polega?
OMAD to minimum 23 godziny postu (w tym czasie pijemy tylko wodę i ew. czarną kawę/herbatę bez cukru) i godzina okna żywieniowego, czyli czasu, w którym zjadamy "jeden posiłek". Aby OMAD nie doprowadził do niedoborów czy niedożywienia, powinniśmy spożyć w ciągu tej godziny wszystkie kalorie zgodne z naszym dziennym zapotrzebowaniem kalorycznym.
OMAD - plusy i minusy
Osoby, które stosują taki model jedzenia, mówią o takich plusach, jak:
- uczucie sytości po posiłku, którego natomiast nie odczuwa się przy 4-5 posiłkach, nawet jeśli jesteśmy na diecie 1800 kcal;
- oszczędność czasu – zarówno na przygotowywanie, jedzenie, jak i trawienie;
- brak głodu w ciągu dnia, kiedy organizm się przyzwyczai do takiego systemu żywieniowego (zazwyczaj trwa to kilka dni);
- zmniejszenie ryzyka jedzenia emocjonalnego, ze stresu, z nudów.
OMAD jest dyskusyjną formą diety. Dietetyk Daria Łukowska nie poleca jej ze względu na:
- niską podaż mikroskładników i witamin, a także
- zbyt duży wyrzut insuliny po jednym dużym posiłku.
Przeciwny OMAD jest dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog. Zdaniem lekarza, taką dietą można zafundować swojemu organizmowi stres. Jeśli chcemy schudnąć, to wystarczy zredukować ilość kalorii o 20 proc. w stosunku do zapotrzebowania wyliczonego na masę ciała, wiek i płeć.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN