Miód - produkt, który nigdy się nie psuje. Jak powstaje? Jakie są jego rodzaje?

Miód kochają chyba prawie wszyscy. Jest jednym z produktów, które nigdy się nie psują, dlatego jego smakiem i właściwościami zdrowotnymi możemy cieszyć się cały rok. Jakie rodzaje miodu są najpopularniejsze? Jakie są jego największe zalety?

Jakie są rodzaje miodów?

Miód wytwarzany jest przez pszczoły. W celu jego przygotowania przetwarzają one nektar kwiatowy i niektóre wydzieliny występujące na liściach drzew.

Wyróżnia się miody:

  • nektarowe, czyli kwiatowe,
    • spadziowe,
      • mieszane, czyli nektarowo-spadziowe.

        Jak powstaje miód nektarowy?

        Nektar jest podstawowym surowcem, z którego powstaje miód. Jest to bardzo aromatyczna i wonna substancja. Pszczoły zbierają go z roślin miododajnych, takich jak rzepak, gryka, ogórecznik czy wrzos.

        Najpopularniejsze rodzaje miodów nektarowych to:

        • rzepakowy – w stanie płynnym jest prawie bezbarwny lub ma barwę lekko słomkową, kiedy się skrystalizuje, jest biały lub kremowy. Miód łagodzi stany zapalne dróg oddechowych, wzmacnia serce i wspomaga pracę wątroby,
          • wielokwiatowy - ma jasny kolor i łagodny smak, a z kwiatów letnich jest znacznie ciemniejszy. Miód wielokwiatowy pomaga na alergie dróg oddechowych, wzmacnia organizm, chroni serce i naczynia krwionośne,
            • gryczany - ma najczęściej kolor ciemno-herbaciany lub brunatny, a także ostry smak. Działa odtruwająco, wspomaga pracę wątroby, chroni przed miażdżycą. Zapobiega również niedokrwistości z niedoboru żelaza,
              • lipowy - w stanie płynnym ma kolor jasnożółty, a w smaku jest pikantny. Wspomaga leczenie chorób górnych i dolnych dróg oddechowych. Wzmacnia serce, zwiększa odporność na stres i wspiera pracę układu nerwowego,
                • akacjowy - w stanie płynnym jest jasny. Pomaga przy zaburzeniach trawienia, wspiera pracę nerek oraz całego układu moczowego.

                  Jak powstaje miód spadziowy?

                  Miód spadziowy pozyskiwany jest ze spadzi iglastej lub liściastej. Jest to lepka substancja występująca na liściach i pniach drzew. Pojawia się latem i jesienią.

                  Zalety miodu

                  Miód jest niezwykle zdrowy, ze względu na duże ilości mikroelementów takich, jak: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, kwas foliowy, witaminy: A, B1, B2, B6, B12 i C.

                  Warto pamiętać, że miód jest jednym z niewielu produktów, które nigdy się nie psują. Dzięki temu możemy się nim cieszyć cały rok.

                  Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

                  >>> Zobacz także:

                  Miód na zdrowie. Jakie są jego właściwości?

                  Prawdy i mity o miodzie

                  Miód manuka – cenione antidotum na wiele dolegliwości

                  Autor: Iza Dorf

                  podziel się:
                  Tagi:

                  Pozostałe wiadomości