Jak dowodzą amerykańscy naukowcy, mężczyzna słucha kobiety tylko przez sześć minut. Mężczyźni nie lubią rozmawiać o uczuciach, znajomych z pracy, których nie znają, ale nie tylko. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Hannę Zborowską, Dorotę Czaję oraz psycholog Annę Mazek, z którymi porozmawialiśmy o tym, jak rozmawiać z mężczyznami. Czy w ich związkach są jakieś tematy tabu?
Słaba komunikacja w związku może być przyczyną niepożądanych przez partnerów następstw. Uchronić związek przed nimi może szczera, uczciwa rozmowa. Bez niej trudno w porę rozpoznać, omówić i zażegnać zagrożenia, jakie przed partnerami stawia życie. Jednak z różnych przyczyn wiele osób nie potrafi lub nie wie, jak rozmawiać w związku.
Komunikacja w związku – „wyższy poziom” komunikacji
Komunikacji w związku nie da się nauczyć tak szybko, jak innych rodzajów komunikacji, jakie znamy chociażby ze szkoleń. Osławiona i trenowana na kursach komunikacja interpersonalna ogranicza się najczęściej do sytuacji zawodowych lub towarzyskich. W przypadku związków występuje element emocji, który równie często komplikuje proces komunikacji pomiędzy dwojgiem bliskich sobie osób, co go wzbogaca. Dochodzą do tego jeszcze tak „ulotne” kwestie jak zaufanie, różnie interpretowana dojrzałość (do bycia w związku) oraz odpowiedzialność. Niektóre związki dotkliwe odczuwają też różnice temperamentów.
Problemy w związku – jak o nich rozmawiać?
W idealnym związku partnerzy rozmawiają ze sobą, bo to sprawia im radość. Nie mają przed sobą tajemnic, każdy potencjalny problem omawiają, zanim zdąży urosnąć do destrukcyjnych rozmiarów. W idealnym związku partnerzy mają dla siebie czas, szacunek, a ponadto potrafią słuchać. Jednak nie każdy związek jest idealny. Poniżej przedstawiamy hipotetyczne, trudne dla związków sytuacje, oraz radzimy, jak się w nich komunikować z bliską nam osobą:
- Zdrada. Mówi się, że „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”, jednak przeciwstawić można temu inne powiedzenie – „kłamstwo ma krótkie nogi”. W dzisiejszych czasach, gdy wszędzie zostawiamy „cyfrowe ślady”, używamy niezliczonych komunikatorów i jesteśmy obserwowani w mediach społecznościowych, zdrada jest łatwa do wykrycia. Czasu nie da się cofnąć, więc najlepszym rozwiązaniem jest szczera i uczciwa rozmowa. Nie ma sensu jej odwlekać. Lepiej spróbować się do niej przygotować, zaaranżować odpowiedni czas i miejsce. Jeśli to my jesteśmy zdradzoną stroną, starajmy się okiełznać nasze emocje, gdyż ich wybuch może tylko pogorszyć sytuację.
- Nałogi. Pojawiają się niezauważenie i oddziałują podstępnie. Alkohol, narkotyki, hazard, seksoholizm itd. Niestety, łatwo przeoczyć moment, w którym sytuacja wymaga interwencji specjalisty. Nie bagatelizujmy żadnego sygnału, przyjmujmy uwagi innych, poszukajmy opisu objawów w literaturze, zapytajmy lekarza, a o swoich obawach szczerze i otwarcie powiedzmy bliskiej osobie – najwcześniej, jak to jest możliwe. Jeśli mimo to przeoczyliśmy moment krytyczny, przekonajmy bliską osobę do terapii. Nie krytykujmy, bądźmy dla niej wsparciem, wzmacniajmy rozmową i obecnością.
- Trudna sytuacja materialna, problemy w pracy. Dotknięta tymi problemami strona bywa coraz mniej rozmowna, z czasem też bardziej rozdrażniona, a nawet agresywna. Jak rozmawiać o problemach finansowych w związku? Otwarcie i konkretnie. W ramach przygotowań warto przeliczyć zasoby, spisać wspólnie prognozy finansowe i okazywać sobie wsparcie. Wiele problemów da się rozwiązać wspólnie – o ile druga połowa ma ich świadomość. Przydatne w takiej rozmowie rekwizyty to np. kartka, ołówek i kalkulator.
- Hobby lub inne zajęcie absorbujące jedną stronę. Problem jest dość podobny do opisanego powyżej. Również dotyczy ograniczonych zasobów – tym razem czasowych. Jak rozmawiać z bliską osobą, jeśli nie ma dla nas czasu? Należy ustalić konkretny termin i przygotować argumenty. Pomocne będzie opisanie aktualnej sytuacji – w formie listy zaniedbań, a nawet strat i omówienie jej. Dobrze byłoby również podczas rozmowy zapytać drugą stronę o proponowane rozwiązania. Jeśli nie wyartykułujemy naszych problemów wynikających z takiej sytuacji, nie mamy żadnych szans na jej zmianę.
- Brak wspólnych tematów w związku. Rada nr 1. Ustalamy czas, gdy jesteśmy wyłącznie ze sobą – tzn. bez smartfonów, laptopów, czytników, gazet itp. Wiele związków tkwi w przeświadczeniu ( nomen omen bardzo wygodnym), że poświęcają czas urządzeniom mobilnym, bo nie mają o czym rozmawiać ze sobą. Tymczasem może być dokładnie odwrotnie – nie rozmawiają, bo nie mają kiedy. Rada nr 2. Zaplanujmy czas tylko dla siebie i wpiszmy to w kalendarz (tak jak siłownię czy bieganie). Rada nr 3. Rozmawiajmy. Nie wiadomo, o czym rozmawiać w związku? O pasjach, planach, pracy, problemach, sukcesach, a nawet o sąsiadach. Ważne, żeby w ogóle rozmowę rozpocząć.
Zobacz też:
- W związku trzeba być razem, a nie przeciwko sobie.
- Czego nie warto mówić swojemu partnerowi?
- "Kup chleb!" - czyli o czym rozmawiać z partnerem, żeby mieć udany związek.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision