Korowaj weselny - co to takiego?
Na Podlasiu na weselnym stole muszą się znaleźć korowaje. - To bułki weselne, którymi rozpoczynało się wesele. W każdej wsi sposób ich wypiekania był inny. Gotowego już korowaja ozdabiano - mówiła w rozmowie z naszym reporterem Alina Chilkiewicz. Warto dodać, że na wesele pieczono kilka korowajów. Te najbardziej okazałe były podawane najważniejszym gościom na weselu, te mniejsze podawano pozostałym weselnikom.
- Przesąd mówił, że jeśli korowaj się uda, to małżeństwo też będzie udane, jeśli nie, to między małżonkami nie będzie się układało najlepiej - dodała. Niestety, tradycja wypiekania korowajów zanikła. - Zastąpił go chleb weselny, którym rodzice witają państwa młodych w domu po przyjeździe z kościoła - mówiła.
Naturalne metody leczenia
Alina Chilkiewicz doskonale zna się nie tylko na tradycjach weselnych Podlasia, ale także na ziołach. - Na Podlasiu można znaleźć zioło o nazwie bluszczyk kurdybanek. To doskonała przyprawa. Kiedyś dodawano go do każdej zupy. Dobrze działa na żołądek i wzmacnia odporność - mówiła w rozmowie z naszym reporterem.
Na które zioła jeszcze warto zwrócić uwagę? Co można zrobić z mniszka lekarskiego? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Coraz więcej podrabianych miodów. Jak nie dać się nabrać? Są dwa niezawodne sposoby
Bezdzietne wesele. Państwo młodzi: "To jest nasz dzień, chcemy się dobrze bawić"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Piotr Wojtasik