Mezomorfik to typ sylwetki charakteryzujący się naturalnie wąską talią i szerokimi barkami. Odznacza się łatwością w nabieraniu masy mięśniowej oraz dobrym poziomem przemiany materii. Najlepszym rodzajem wysiłku dla mezomorfika jest trening siłowy, który pobudza mięśnie do wzrostu i prowadzi do uzyskania wymarzonej muskulatury.
Mezomorfik – kto to?
Mezomorfik, podobnie jak endomorfik i ektomorfik jest somatotypem, czyli typem sylwetki o pewnych charakterystycznych cechach budowy ciała i przemiany materii. Podział na mezomorfika, endomorfika i ektomorfika wykorzystywany jest w sporcie i pozwala na określenie zapotrzebowania energetycznego organizmu oraz dobór indywidualnej diety. Ponadto umożliwia dostosowanie planu treningowego do możliwości organizmu i przewidzenie jego efektów.
Cechy mezomorfika
Mezomorfik to osoba o atletycznej sylwetce. Cechy mezomorfika to wąskie biodra oraz szerokie barki . Sprzyjają one budowaniu proporcjonalnej i wysportowanej sylwetki. Figura mezomorfika wizualnie wygląda jak litera V. Osoba z taką budową ciała nie ma problemów ze spalaniem tłuszczu i budowaniem mięśni. Mezomorfik ma szybką przemianę materii, dobrze umięśnione kończyny i niski poziom tkanki tłuszczowej w organizmie.
Trening dla mezomorfika
Mezomorfik doskonale sprawdza się w sportach wymagających zwinności, siły oraz dobrej wydolności organizmu . Osoby o tym somatotypie uprawiają m.in. sporty sylwetkowe, sprint, wioślarstwo, lekką atletykę, crossfit oraz sporty o charakterze zespołowym. Budowa mezomorficzna predysponuje do uprawiania sportów siłowych i wytrzymałościowych . Mezomorfik cechuje się niskim poziomem tkanki tłuszczowej w organizmie, dlatego u tych osób nie ma potrzeby dążenia do intensywnego spalania tkanki tłuszczowej. Wysiłek cardio może pojawić się kilka razy w tygodniu, a jego głównym celem jest utrzymanie optymalnej kondycji i zapobieganie odkładaniu się w organizmie nadwyżki energii. Trening dla mezomorfika to przede wszystkim wysiłek o charakterze siłowym . Pozwala on na pobudzenie mięśni do wzrostu, co przy takiej budowie sylwetki sprzyja szybkiemu osiągnięciu pożądanej muskulatury.
Mezomorfik – zapotrzebowanie kaloryczne
Mezomorfik charakteryzuje się optymalnym metabolizmem, dlatego osoby o tym somatotypie nie mają trudności z utrzymaniem niskiego poziomu otłuszczenia i wysokiego udziału masy mięśniowej. Zapotrzebowanie kaloryczne mezomorfika powinno być ustalane indywidualnie i zależy od prowadzonego trybu życia, co wiąże się z ilością i intensywnością treningów. Dobry poziom procesów przemiany materii zapewnia również szybką regenerację i odbudowę powstałych mikrouszkodzeń po treningu.
Mezomorfik a dieta
Dieta mezomorfika powinna być odpowiednio zbilansowana . Głównym źródłem energii są węglowodany, które stanowią 40% dobowego zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Powinny pochodzić przede wszystkim z pełnoziarnistych produktów zbożowych, to jest: ciemnego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu, makaronów razowych. W jadłospisie mezomorfika białka powinny pokrywać 30% dziennego zapotrzebowania na energię , podobnie jak tłuszcze. W diecie osoby o budowie mezomorficznej ważną rolę odgrywają chude rodzaje mięs , które dostarczają organizmowi pełnowartościowego białka. Są to: drób, cielęcina, królik, chuda wołowina, a także chude ryby. W jadłospisie mezomorfika powinny pojawić się również jaja, przetwory mleczne (jogurt naturalny, maślanka, kefir, ser twarogowy) oraz rośliny strączkowe, to jest: fasola, bób, soczewica, ciecierzyca. Potrawy należy wzbogacać o tłuszcze roślinne, np. o oliwę z oliwek, olej lniany lub rzepakowy. Odpowiednia ilość tłuszczów w diecie mezomorfika jest niezbędna do wchłaniania witamin (A, D, E, K), a także do wytwarzania hormonów steroidowych i właściwej pracy układu nerwowego. Dieta powinna dostarczać także dużej ilości warzyw stanowiących dobre źródło witamin, minerałów i związków antyoksydacyjnych, które minimalizują stopień uszkodzeń komórek ciała. W okresie okołotreningowym mezomorfik może spożywać różne owoce świeże i suszone oraz miód, dżemy i odżywki węglowodanowe. Produkty te dostarczają łatwo przyswajalnych cukrów prostych będących szybkim zastrzykiem energii w trakcie intensywnych wysiłków.
Zobacz wideo: Udowadnia, że sport nie ma granic
Zobacz także:
Mateusz Hładki schudł 40 kg: "Od dziecka byłem gruby. Otyłość jest powodem do drwin i odrzucenia"
Autor: Nastazja Bloch