Ćwiczenie jogi w parach to szczególny rodzaj aktywności, który łączy w sobie tradycyjne asany z elementami akrobatyki. Ważną część treningu stanowi również masaż. Joga dla par jest doskonałym sposobem na wspólną aktywność fizyczną i pogłębienie relacji między partnerami.
Joga w parach to jednak wciąż mało popularna, choć ciekawa odmiana tej aktywności. Oparta jest na tradycyjnych asanach, wzbogaconych o elementy akrobatyki i wzajemnego masażu. Wspólne ćwiczenie jogi to doskonała okazja do wzmocnienia wzajemnej relacji, jak również możliwość spojrzenia na partnera z innej perspektywy. To ciekawa opcja dla osób szukających aktywności fizycznej, którą mogliby uprawiać wspólnie. Joga dla par uczy zrozumienia drugiej osoby, zaufania i troski o wzajemne bezpieczeństwo.
Zalety jogi w parach
Joga w parach niesie za sobą szereg pozytywnych skutków dla obojga partnerów. Wspólnie wykonywane asany zwiększają wzajemne zaufanie i pogłębiają poczucie bezpieczeństwa. Uczą ponadto tolerancji i akceptacji dla słabości innych osób, dlatego stanowią doskonałą formę wypracowania wzajemnego zrozumienia, bez konieczności użycia słów. Ćwiczenia odbywają się płynnie i powoli. Asany dopasowane są do umiejętności partnerów poziomem trudności, uwzględniającym różnice fizyczne między nimi, a także wzrost i wagę. Osoby w parze mogą wzajemnie doskonalić swoją wytrzymałość fizyczną i koordynację. Wspólnie ćwiczona joga to nie tylko praca nad ciałem, ale również dobra zabawa i forma miłego spędzenia czasu. Ważnym atutem jogi dla par jest możliwość nabycia umiejętności współpracy i wzajemnego motywowania się, co ma znaczenie w przypadku duetów o zróżnicowanym poziomie zaawansowania. Zgranie się osoby początkującej i tej, dla której aktywność fizyczna jest na porządku dziennym, zaowocuje wzajemnym wsparciem i nauką komunikacji. Joga dla par umacnia więzi i pogłębia relację poprzez konieczność obdarzenia partnera pełnym zaufaniem w chwili wykonywania trudnych asanów i akrobacji. Wspólne ćwiczenia uczą ponadto umiejętności proszenia o pomoc oraz udzielania jej, co pozytywnie wpływa na pewność siebie partnerów, również w życiu codziennym. Joga dla par jest rodzajem terapii przydatnej osobom nieśmiałym, zamkniętym w sobie lub skrępowanym swoją fizycznością.
Zasady jogi w parach dla początkujących
Efektywne ćwiczenie jogi w parach wymaga przestrzegania następujących zasad:
- Każdy ruch powinien być wykonywany powoli i bardzo dokładnie. Joga to doskonałe ćwiczenie cierpliwości, zwłaszcza jeśli poszczególne asany musimy wykonywać z partnerem.
- Najważniejszą częścią techniczną treningu jest oddech. Powinien być dostosowany do dynamiki ruchu. Oddychanie w jodze łączy się z osiągnięciem stanu odprężenia, wyciszenia i rozładowania napięcia nerwowego. Podczas wykonywania wspólnych ćwiczeń wymagających od partnerów bliskości, ich oddechy powinny być zsynchronizowane.
- Rozluźnienie ciała i wczucie się w wykonywanie asanów. Celem jogi jest rozładowanie napięcia oraz osiągnięcie stanu spokoju i relaksu ciała i duszy. Rozluźnienie obojga partnerów jest niezwykle ważne, ponieważ napięcie jednego z nich będzie negatywnie wpływało na jakość wykonywanych ćwiczeń, a ponadto może zaburzać pozytywną relację podczas treningu.
- Koncentracja na asanach to nieodłączna część jogi. Polega na skupieniu myśli na aktualnie ćwiczonej części ciała, co pozwala na jak najefektywniejsze wykonywanie asanów i pracę nad ciałem.
- Nie zmuszanie się do wykonywania zbyt trudnych i skomplikowanych ćwiczeń. Nauka jogi powinna następować powoli i stopniowo, począwszy od najprostszych asanów. Podejmowanie zbyt trudnych ćwiczeń jest błędem, ponieważ próba ich wykonania może zakończyć się kontuzją. Każdy z asanów powinien być ściśle dopasowany do umiejętności ćwiczących partnerów. Jeśli różni ich poziom zaawansowania, należy znaleźć tzw. złoty środek pozwalający na efektywny trening każdego z nich. Zmuszanie się do trudnych asanów i narzucanie zbyt szybkiego tempa może zakończyć się również niechęcią i w konsekwencji zaprzestaniem treningów.
- Osoby początkujące powinny zapisać się na zajęcia z wykwalifikowanym instruktorem, dzięki czemu efekty wspólnej pracy będą szybko widoczne. Przed podjęciem treningu warto zapoznać się z przeciwwskazaniami do uprawiania jogi (należą do nich np. problemy z kręgosłupem, choroby stawów czy osteoporoza) lub skonsultować swoją decyzję z lekarzem.
Zobacz wideo: Joga na napięciowy ból głowy
Zobacz też:
- Gwiazdy żegnają Dariusza Gnatowskiego. "To był piękny, dobry przyjaciel"
- Fototerapia, czyli sposób na poprawię nastroju. "To jest metoda bardzo bezpieczna"
- Najnowsze badania: Niemowlę karmione butelką spożywa miliony cząsteczek mikroplastiku
Autor: Adrian Adamczyk