Jaśminowiec wonny – odmiany, uprawa i cięcie.

Jaśmin
Fot. Dianne Claire Alinsonorin / EyeEm / Getty Images
Jaśminowiec wonny to krzew ceniony przede wszystkim za swoją mrozoodporność oraz przyjemny zapach kwiatów. Poznaj jego najpopularniejsze odmiany, dowiedz się, jak wygląda uprawa i sadzenie krzewu oraz jak prawidłowo przeprowadzić jego cięcie.

Jaśminowiec wonny to wieloletni krzew, który ze względu na osiąganą wysokość (do 3 metrów) często wykorzystywany jest w ogródkach jako naturalny żywopłot. Nie potrzebuje żadnego zabezpieczania na zimę, a wiosną i latem cieszy właścicieli działki pięknymi kwiatami o silnym, ale niedrażniącym zapachu. Jak powinna wyglądać uprawa jaśminowca wonnego i jego cięcie? Poznaj najpopularniejsze odmiany tego krzewu, który spotykany jest na polskich działkach.

Jaśminowiec wonny – odmiany

Jaśminowiec wonny to gatunek jaśminowca najchętniej wybieranego do uprawy w ogrodach. Odmiany krzewu, które cieszą się największym powodzeniem, to Variegatus oraz Aureus . Ze względu na swoje właściwości ozdobne uprawiane są nie tylko jako część żywopłotu, ale również jako samodzielny krzew dekoracyjny. Variegatus to odmiana charakteryzująca się białymi, pojedynczo rosnącymi kwiatami, osiągająca wysokość do 2 metrów. Z kolei Aureus, również posiadający białe kwiaty, wyróżnia się przede wszystkim oryginalnymi, żółtymi liśćmi. Inne odmiany jaśminowca wonnego:

· Innocence,

· Duple,

· Snowbelle,

· Erectus,

· Biały karzeł.

Jaśminowiec wonny – uprawa

Wszystkie odmiany jaśminowca wonnego najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub umiarkowanie zacienionych. Zbyt duża ilość cienia nie zaszkodzi roślinie w sposób bezpośredni, ale może być przyczyną zmniejszonego kwitnienia w okresie wiosennym. Uprawa jaśminowca wonnego nie jest skomplikowana i czasochłonna , jeśli tylko zapewni mu się odpowiedni warunki do rozwoju i wzrostu.

Krzew nie ma specjalnych wymagań, jeśli chodzi o glebę, choć preferuje podłoże delikatnie wilgotne i przepuszczalne, wapienne lub o obojętnym odczynie. Szybko reaguje na suszę i zaczyna więdnąć, dlatego też w okresach, w których długo nie występują opady i utrzymują się wysokie temperatury, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie jaśminowca. Dzięki utrzymaniu optymalnej wilgotności gleby liście się nie wysuszają, a w rezultacie są mniej podatne na zaatakowanie przez mszyce.

Jaśminowiec wonny dobrze znosi mrozy , jest odporny na niskie temperatury i wiatry, a także na zanieczyszczenia miejskie i inne zewnętrzne czynniki przemysłowe. Szybko odrasta po cięciu i nie ma problemów z jego przesadzaniem. Nawet duże krzewy potrafią zaaklimatyzować się w nowym miejscu.

Jaśminowiec wonny – sadzonki

Ze względu na swoją niewymagającą pielęgnację sadzonki jaśminowca wonnego można umieszczać praktycznie na dowolnym terenie . Krzew dobrze radzi sobie w ogrodach, w miejscach nasłonecznionych oraz w parkach miejskich, w których pełni funkcję dekoracyjną. Może być sadzony samodzielnie lub w grupach, w ramach tej samej odmiany rośliny lub kilku różnych. W domowych ogrodach często służy jako naturalny żywopłot , któremu przy regularnym cięciu można bezproblemowo nadać pożądany kształt.

Jaśminowiec wonny – cięcie

Jaśminowiec wonny to krzew, który bardzo szybko się rozrasta, co może być problematyczne w ogrodach niewielkich rozmiarów. Aby zapobiec nadmiernemu rozrastaniu się korony, a także w celu pobudzenia kwitnienia lub odmłodzenia rośliny, warto raz na jakiś czas przeprowadzić jej cięcie. Coroczne przycinanie nie jest jednak konieczne.

Pierwsze cięcie jaśminowca wonnego należy wykonać po posadzeniu rośliny w nowym miejscu , co pozwala na jej szybszy wzrost i kwitnienie. Najlepiej wykonywać je wczesną wiosną. Cięcie pielęgnacyjne wykonuje się w późniejszych latach wzrostu rośliny i polega przede wszystkim na usuwaniu uszkodzonych części krzewu, złamanych i chorych gałęzi oraz suchych pędów. Ma ono właściwości przede wszystkim regenerujące i pobudzające wzrost nowych kwiatostanów.

Jeśli jaśminowiec wonny znajduje się w ogrodzie już od kilku lat, warto przeprowadzić cięcie odmładzające krzew , podczas którego usuwa się wszystkie stare pędy, przycinając je 30-50 centymetrów nad powierzchnią ziemi, w zależności od ich stanu i grubości. Gałęzie grube przycina się wyżej, cienkie niżej. Jaśminowiec wonny szczepiony na pniu również może być przycinany według powyższych zasad. Dzięki temu osiągnie on pożądany kształt i będzie jeszcze ładniejszą dekoracją ogrodu.

Jaśminowiec wonny – rozmnażanie

Jak rozmnaża się jaśminowiec wonny? Rozmnażanie jaśminowca wonnego przeprowadza się za pomocą sadzonek zdrewniałych lub półzdrewniałych. Cieńsze sadzonki szybciej i łatwiej przyjmują się na nowym stanowisku. Krzew można rozmnażać również przez odrosty i podział pędów starszej rośliny, które początkowo należy bezwzględnie umieścić w miejscu wilgotnym i półcienistym. Z przesadzaniem jaśminowca wonnego nie wiążą się żadne trudności i zagrożenia, dlatego po jakimś czasie można przenieść roślinę na dowolną glebę ogrodową.

Zobacz film: Dlaczego warto sadzić drzewa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!