By określić kształt twarzy, należy wykonać kilka czynności. Warto to zrobić, ponieważ ta wiedza może wiele ułatwić. Kształty twarzy pomagają lepiej zrozumieć zależności pomiędzy różnymi elementami stylizacji. Dzięki temu ich wybór będzie znacznie prostszy.
Więcej:
Kształty twarzy – dlaczego warto je znać?
Określenie kształtu twarzy jest bardzo istotne, ponieważ na jego podstawie można wybrać odpowiednią fryzurę , która podkreśli walory rysów twarzy. Dodatkowo wiedza ta może być przydatna także przy wyborze kolczyków, oprawek do okularów czy rodzaju zarostu. Określenie kształtu twarzy i typu urody pozwoli na wybór odpowiedniego makijażu. Kształt twarzy to istotne zagadnienie, na które warto zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli dba się o swój wizerunek.
Jak określić kształt twarzy?
Jednym z prostszych sposobów na określenie kształtu twarzy jest zrobienie sobie zdjęcia . Przedtem należy upiąć włosy lub zaczesać je gładko do tyłu. Najlepiej będzie, kiedy włosy będą mokre, wówczas nie powinno być problemu z przygotowaniem do zdjęcia. Fotografię należy wykonać tak, by była widoczna cała twarz od przodu, czyli en face . Zdjęcie warto wydrukować i odrysować kształt twarzy na papierze.
Inny dobry sposób to pomiary poszczególnych części twarzy . Najlepiej zmierzyć szerokość czoła, twarzy w miejscu kości policzkowych oraz żuchwy. Następnie należy ustalić odległość od linii włosów do oczu, od oczu do końca nosa oraz od zakończenia nosa do końca brody. Wymiary najlepiej nanieść na kartkę papieru, rysując przy tym kształt twarzy.
Jest jeszcze jeden sposób, nieco prostszy od pozostałych. Wystarczy stanąć przed lustrem i uważnie się sobie przyglądając, określić kształt twarzy. Dla ułatwienia można go po prostu odrysować na lustrze na przykład przy pomocy szminki. Pomocne we wszystkich przypadkach będzie poprowadzenie dwóch linii: poziomej, biegnącej przez środek nosa, oraz pionowej, poprowadzonej przez środek czoła do brody. Koniecznie należy zwrócić uwagę na linię włosów oraz kształt szczęki.
Jaki mam kształt twarzy?
Teraz należy porównać swoje obserwacje i pomiary z opisami jej konkretnych kształtów , które w wersji podstawowej wyróżnia się cztery: okrągłą, prostokątną, trójkątną i kwadratową. Do nich należy dodać jeszcze trzy pośrednie, które są mniej oczywiste i nieco trudniejsze do rozpoznania, ale równie często spotykane, czyli twarz owalną, w kształcie diamentu oraz gruszki.
Owalny kształt twarzy – odcinek określający długość twarzy jest większy niż jej szerokość. Linia brody jest łagodna i ma kształt litery U. Czoło może być wysokie, a podbródek podłużny. Przykład: Jessica Alba.
Kształt twarzy serce – czyli twarz w kształcie odwróconego trójkąta. Ten rodzaj rysów twarzy charakteryzuje spiczasty podbródek i stosunkowo szeroka linia włosów. Czoło jest szerokie, a kości policzkowe są wydatne. Przykład: Scarlett Johansson.
Kształt twarzy diament – diamentowy kształt twarzy, podobnie jak w przypadku kształtu twarzy serce, odznacza się spiczastym podbródkiem. Na wysokości kości policzkowych twarz jest szersza, ale czoło przy tym kształcie twarzy jest węższe. Przykład: Halle Berry.
Kwadratowy kształt twarzy – przy twarzy kwadratowej jej szerokość i długość są podobne. Różnica jest nieznaczna, ale nie na tyle duża, jak w przypadku twarzy podłużnej czy owalnej. W przypadku twarzy kwadratowej czoło jest tak samo szerokie, jak żuchwa, która dodatkowo jest dość wyraźnie zarysowana. Przykład: Keira Knightley
Okrągły kształt twarzy – twarz okrągła jest szersza niż dłuższa, ewentualnie oba wymiary mają zbliżoną wartość. Charakterystyczna w przypadku okrągłej twarzy jest delikatnie zarysowana linia żuchwy. Taka twarz jest pełna i pyzata. Przykład: Selena Gomez.
Kształt twarzy gruszka – lub inaczej w kształcie trapezu. Taka twarz będzie szersza w dolnej części, czyli w okolicy policzków. Żuchwa także jest szeroka i wydatna. Twarz sprawia wrażenie ciężkiej i kanciastej. Przykład: Kelly Osbourne.
Twarz podłużna – czyli twarz w kształcie prostokąta. Jest to twarz określana także jako pociągła. Długość twarzy ma zdecydowanie większą wartość niż jej szerokość. Dodatkowo szerokość mierzona na różnych wysokościach jest zbliżona, podobna na linii ust, nosa i oczu. Przykład: Liv Tyler.
Autor: Filip Yak