Styl Życia

Wydmuszka na Wielkanoc – jak ją zrobić krok po kroku? Poradnik

Wydmuszki na Wielkanoc

Fot. Getty Images/kozorog;

Styl Życia

Wydmuszka na Wielkanoc – jak ją zrobić krok po kroku? Poradnik

Wydmuszki na Wielkanoc

Fot. Getty Images/kozorog;

Jajka to wyjątkowy symbol świąt wielkanocnych. Możesz wykorzystać je w formie wydmuszek jako ozdobę. Wykonanie takiej dekoracji może okazać się wspaniałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu z całą rodziną.

Zobacz też: Ozdoby wielkanocne zrób to sam – zajączek, pisanki i inne kreatywne dekoracje z papieru >>> 

Wydmuszki zrobisz błyskawicznie w warunkach domowych. Dzięki temu zyskasz bazę do wyjątkowych ozdób, jak stroiki. Jak zrobić wydmuszkę z jajka? Jak ją ozdobić?

Wydmuszki – jak zrobić je samodzielnie?

Zastanawiasz się, jak zrobić wydmuszkę samodzielnie w domu ? To bardzo proste. Potrzebujesz do tego surowych jaj oraz długą, grubą i dużą igłę. Przyda ci się także miska.

Zobacz też: Pisanki i kraszanki – sprawdzone sposoby barwienia wielkanocnych jajek >>> 

Zacznij od dokładnego umycia jaj. Zrób to delikatnie, aby nie pękły pod wodą. Wytrzyj je dokładnie ręcznikiem papierowym lub materiałowym. Weź do ręki igłę i nakłuj jajo. Zrób to w tym miejscu, gdzie zakończenie jest delikatne. Aby było prościej, kręć igłą w koło, lekko naciskając. W ten sposób błyskawicznie wykonasz dziurkę. Podobnie zrób po drugiej stronie jaja, tym bardziej ostrym, jednak w tym przypadku zrób większą dziurkę. Włóż igłę głębiej i rozbij żółtko od środka. Obróć jajo i powtórz tę czynność z drugiej strony. Teraz weź jajo nad miskę i przyłóż usta do dziurki przy łagodnym zakończeniu. Mocno dmuchaj w jajo, aby pozbyć się zawartości, która spłynie prosto do miski. Może być to nieco trudne, szczególnie przy pierwszym razie.

Wydmuszkę umyj delikatnie pod wodą w zlewie. Woda musi przedostać się do środka, aby dokładnie umyć jajo od środka. Wody możesz pozbyć się w ten sam sposób, jak zawartości jaja. Odłóż wydmuszkę do wyschnięcia.

Zobacz też:  Jak narysować zająca wielkanocnego – szablony, porady, zabawa z dziećmi >>> 

Jeśli wiesz już, jak zrobić wydmuszki wielkanocne, dowiedz się, w jaki sposób je ozdobić. Możesz skorzystać zarówno z prostych metod, jak i bardziej zaawansowanych, np. z porad, jak zrobić wydmuszki decoupage.

Jak się robi wydmuszki ozdobne z wzorami?

Sposób, jak zrobić wydmuszki z jajek z ozdobnymi wzorami, jest prosty nawet dla laików. Takie dekoracje będą świetną ozdobą domu w czasie Wielkanocy. Jeśli nie wiesz, jak zrobić ładne wydmuszki, możesz wykorzystać jedną z metod, które stosuje się także przy zdobieniu zwyczajnych pisanek . Jedną z nich jest zastosowanie farb i pędzelków. Możesz zrobić wzory w paski, kropki lub domalować na wydmuszce oczy, nos i usta, tworząc podobizny zwierząt.

Możesz wykonać efekt ombre. Jak zrobić wydmuszki z jajek z takim motywem? Wystarczy, że umieścisz wydmuszki obok siebie w durszlaku, a następnie polejesz barwnikami w kilku kolorach. Następnie polej je wodą, aby kolory się ze sobą połączyły.

Zobacz też: Ozdoby wielkanocne z drewna – jak je zrobić samemu? Świąteczne ozdoby Doroty Szelągowskiej >>> 

Najprostszym sposobem na ozdobienie wydmuszek jest umieszczenie ich w szklance wypełnionej wodą z barwnikiem. Ilość zależy od tego, jak bardzo intensywny kolor chcesz zyskać. Aby otrzymać efekt wzorów roślinnych, możesz do tego wykorzystać drobne listki. Umieść je na wydmuszce, a następnie nałóż na nią rajstopy. Zanurz wydmuszkę w szklance z barwnikiem, a potem ściągnij rajstopę oraz liść.

Wydmuszki możesz także ozdobić materiałem lub włóczką. Ze skrawków niepotrzebnego materiału, możesz zrobić niepowtarzalne ozdoby. Jeśli potrafisz szydełkować, możesz wykonać unikalne ubranko dla swojej wydmuszki.

Jeśli chcesz udekorować swoje wydmuszki jak najszybciej, możesz użyć do tego wstążek, papieru lub gotowych naklejek. Ogranicza cię tylko wyobraźnia.

Zobacz też: Jak oryginalnie przystroić wielkanocny koszyczek? Co do niego włożyć? Wielkanoc 2019 >>> 

Co można zrobić z wydmuszki?

Wiesz już, jak się robi wydmuszki dekoracyjne na Wielkanoc. Zobacz, jakie ozdoby możesz zrobić z wydmuszek.

Pierwszym pomysłem jest umieszczenie ozdobnych wydmuszek na długich wykałaczkach. Możesz je dokleić klejem lub taśmą przezroczystą. Tak przygotowane ozdoby możesz umieścić np. w doniczce z roślinami lub w styropianowej podstawie. Najlepiej będą wyglądać wydmuszki jedna obok drugiej.

Wydmuszki możesz także powiesić na ozdobnych wstążkach na gałązkach drzewa albo na przygotowanej żyłce, tworząc girlandę wielkanocną. Dzięki temu ozdobisz też zasłony.

Ręcznie wykonane wydmuszki możesz także umieścić w ozdobnym kartonie, oddzielając jedną od drugiej, na wzór bombek, a następnie wręczyć komuś bliskiemu jako prezent.

Wydmuszki decoupage krok po kroku

Lubisz prace manualne? Zobacz, jak zrobić wydmuszkę z jajka w stylu decoupage. Przydadzą ci się do tego serwetki w wybranych wzorach, specjalny klej do decoupage, lakier przezroczysty, a także pędzelki. Najlepiej zaopatrz się w szeroki i cienki pędzelek.


Najłatwiej będzie ozdabiać wydmuszki, jeśli umieścisz je na długiej wykałaczce lub patyku. Przyłóż do wydmuszki serwetkę, weź do ręki pędzel i namocz go w kleju, a następnie za pomocą cienkich włosków nałóż klej na serwetkę. Odczekaj, aż powierzchnia wydmuszki wyschnie, i nałóż na całe jajo lakier. Wykorzystaj do tego szeroki pędzel. Tak wykonane wydmuszki decoupage mogą zdobić dom podczas świąt.

Co sądzisz o tym artykule?
84
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0