Jak zadbać o cerę zimą? Kosmetolog obala mit: "Możemy używać kremów nawilżających"

Nawilżanie twarzy a mroźna aura
W okresie jesienno-zimowym nasza cera narażona jest na zimne podmuchy wiatru, śnieg oraz niskie temperatury. Dlatego wiele osób boryka się z suchością, szorstkością czy zaczerwieniami skóry twarzy. Kosmetolog Agnieszka Więcław radzi, jak o tej porze roku mieć piękną i zadbaną cerę.

W chłodne dni musimy szczególnie zadbać o naszą skórę, bo z jednej strony jesteśmy wystawieni na zimne podmuchy wiatru, a z drugiej ogrzewanie w pomieszczeniach szybko pozbawiają jej naturalnej wilgoci.

- Zimą musimy nawilżać skórę, ponieważ mroźne powietrze powoduje zmniejszenie wydzielania gruczołów łojowych. Każda cera będzie mniej tłuszczu produkowała. To jest ważne w przypadku każdego rodzaju cery. Ten tłuszcz jest nam potrzebny, by chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Takimi jak mróz, śnieg i wiatr – wyjaśniła Agnieszka Więcław.

Nawilżanie a natłuszczanie

W okresie jesienno-zimowym podstawowym kosmetykiem jest dobry i odpowiednio dobrany krem. Przyjęło się, że zimą nie nawilża się cery, a natłuszcza. Kosmetolożka podkreśliła, że mit ten jest wciąż powielany. Oznajmiła, że zimą również powinniśmy używać kremów nawilżających, ale nie tuż przed samym wyjściem.

- Współczesne kremy nawilżające są tak konstruowane, że woda, która jest w nich zawarta, po pierwsze (jest - przyp. red.) w małej ilości, a po drugie bardzo szybko odparowuje z powierzchni skóry. W związku z tym możemy spokojnie używać kremów nawilżających w środku zimy - argumentowała.

By zimą cieszyć się piękną cerą, ekspertka podkreśliła również że nie wystarczy jednak tylko nawilżać skórę, należy ją dodatkowo natłuszczać. – Kremy nawilżające dostarczą wody i zatrzymają wodę, a substancje tłuszczowe zrobią taką kołderkę na skórze i nie pozwolą odparować wodzie – wyjaśniła.

Jaki krem do twarzy wybrać na zimę?

Krem do twarzy na zimę, który ma nawilżać i chronić skórę, powinien zawierać substancje pomagające utrzymać wodę w skórze, lekko natłuszczające oraz uzupełniające niedobory nawilżenia. Z kolei oleje powinny być dopasowane do rodzaju cery. – Do cery tłustej możemy polecić olej z awokado, do cery suchej – z pestek winogron czy ze słodkich migdałów, a do cery dojrzałej – olej arganowy. W składzie warto szukać więc m.in.:

  • ceramidów,
    • lipidów
      • gliceryny,
        • oleju jojoba,
          • oleju arganowego,
            • aloesu,
              • kwasu hialuronowego,
                • allantoiny,
                  • witaminy E.

                    Kosmetolożka zaznaczyła również, by przy zakupie zwrócić uwagę na konsystencję kremu. Zimą nie powinniśmy używać kosmetyków o konsystencji żelowej. O tej porze roku lepiej sprawdzą się cięższe i gęste.

                    Zimą zadbajmy również o usta i dłonie

                    Na koniec ekspertka poleciła, by zimą szczególnie zadbać o usta. Przed wyjściem możemy użyć wazeliny lub specjalnych pomadek, które zawierają tłuszcze. Mroźne powietrze bardzo łatwo wyciąga wodę z naszej skóry. Stąd potrzeba ciągłego nawilżania i olejowania skóry. Te zasady dotyczą nie tylko cery i ust. W ten sam sposób powinniśmy zadbać również o dłonie.

                    Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

                    Zobacz też:

                    Co to jest krem CC? Kto może z niego korzystać?

                    Make-up a problemy z cerą. Dermatolog: "Sam makijaż nie jest problemem w trądziku"

                    Jak pozbyć się obrzęku twarzy? Oto najlepsze domowe sposoby na opuchliznę

                    Autor: Dominika Czerniszewska

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości