Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są sposoby na rozciąganie butów z tworzywa sztucznego?
- Jak samodzielnie rozciągnąć buty z tworzywa sztucznego przy użyciu alkoholu i wody?
- Jak rozciągać but z tworzywa sztucznego przy użyciu suszarki do włosów?
- Jak nie rozciągać butów z tworzywa sztucznego?
Buty z tworzywa sztucznego, w odróżnieniu od obuwia skórzanego, rozciągają się wyjątkowo opornie. Nie oznacza to jednak, że jest to materiał nienadający się do modyfikacji.
Jakie są sposoby na rozciąganie butów z tworzywa sztucznego?
Rynek obuwniczy rozrasta się z roku na rok, wzrasta więc też ilość kosmetyków do obuwia oraz różnych produktów umożliwiających rozciąganie butów skórzanych albo zrobionych z tworzywa sztucznego. Czynność tę można wykonać samodzielnie lub zlecić szewcowi. Możliwości jest sporo, można użyć do tego np. pianki w sprayu.
Każdy z preparatów przed użyciem należy wstrząsnąć i nałożyć na uciskające miejsc. Jak rozciągnąć buty z tworzywa sztucznego , aby efekt był satysfakcjonujący? Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń znajdujących się na opakowaniu preparatu i wykonywać czynność regularnie. Piankę czy spray nakłada się zarówno do powierzchni wewnątrz, jak i na zewnątrz buta. Niektóre z tych preparatów są stworzone z myślą o tworzywach sztucznych oraz naturalnej skórze. Ich działanie polega na tym, że rozluźniają włókna, dzięki czemu but dopasowuje się do kształtu stopy.
Z pewnością każdy, kto zastanawiał się, jak rozciągnąć buty z tworzywa sztucznego , rozważał również możliwość skorzystania z usług szewca. To prawdopodobnie najlepszy sposób na rozciągniecie buta, gdyż szewc wie nie tylko jakich preparatów użyć, lecz potrafi też tak to zrobić, żeby nie uszkodzić buta.
Jak samodzielnie rozciągnąć buty z tworzywa sztucznego przy użyciu alkoholu i wody?
Wbrew pozorom alkohol nie służy wyłącznie do picia – świetnie sprawdza się również przy rozciąganiu butów. Dzięki niemu tworzywo, z którego zrobiony jest but, rozciąga się i mięknie. Sposób ten jest nieco ryzykowny, gdyż może odbarwić lub zniszczyć wkładki.
Rozciąganie butów z tworzywa sztucznego jest bardzo proste – wystarczą spirytus rektyfikowany i para grubych skarpet. Alkohol, około 50-100 ml, należy wlać do miski lub szklanki i wymoczyć w nim skarpety. Gdy będą już mokre, należy włożyć je do buta w miejsce ucisku. Cały proces można powtarzać, lecz z umiarem – inaczej dojdzie do trwałych zniszczeń. Metoda najlepiej sprawdza się podczas rozciągania np. czubków szpilek, balerinek lub innych butów, w których obszar na palce jest zbyt ciasny.
Kolejny sposób na to, jak rozciągnąć but z tworzywa sztucznego , polega na wlaniu do niego niewielkiej ilości gorącej wody. Chwilę po tym, jak woda znajdzie się w bucie, należy szybko ją wylać, włożyć but i chodzić w nim przez kilka godzin. Metoda jest przeznaczona dla użytkowników butów szytych, gdyż te klejone pod wpływem wody mogą się rozpaść.
Jedną ze skuteczniejszych metod na poluzowanie obuwia jest metoda mokrych skarpetek. Polega ona na chodzeniu w butach w wilgotnych skarpetkach. Wystarczy robić to przez kilka godzin, a na noc wypchać but gazetami.
Jak rozciągać but z tworzywa sztucznego przy użyciu suszarki do włosów?
Rozciąganie butów to czynność, której nie należy wykonywać zbyt gwałtownie. Znacznie lepsze efekty uzyska się poprzez stopniowe działanie, dzięki czemu uniknie się również zniszczenia obuwia. W ten sam sposób należy również „rozbijać” buty przy użyciu suszarki. Najpierw należy włożyć skarpetki. Następnie, po założeniu buta na stopę, skierować strumień suszarki na obuwie i utrzymać go przez kilkadziesiąt sekund (w trakcie suszenia trzeba poruszać palcami).
Jak rozciągać buty z tworzywa sztucznego przy użyciu suszarki , aby uzyskać zadowalający efekt? Tuż po suszeniu nie należy zdejmować butów, tylko chodzić w nich, aż ostygną. Gdy będą już chłodne, można włożyć obuwie na gołą stopę, by sprawdzić, czy już się rozciągnęły. Jeżeli zabieg nie przyniósł oczekiwanego rezultatu, można powtórzyć cały proces.
Jak nie rozciągać butów z tworzywa sztucznego?
Ilość sposobów na to, jak rozciągnąć buty z tworzywa sztucznego, jest ogromna i warto wiedzieć, które z nich mogą zaszkodzić obuwiu tego typu. Jeden z nich stanowi metoda z użyciem lodu. Polega ona na włożeniu do buta woreczków z wodą, a następnie schowaniu ich do zamrażarki. O ile jest to skuteczny sposób rozciągania butów ze skóry, to w przypadku tworzywa sztucznego może doprowadzić do pęknięcia butów.
Zbyt ciasne obuwie można także poszerzyć, używając np. młotka lub spróbować rozciągnąć je mechanicznie. Jednak obydwie te metody są zarezerwowane dla specjalistów.
Zobacz także:
- Jakie buciki wybrać dla małego dziecka?
- Kapcie profilaktyczne – w trosce o zdrowe stopy dziecka
- Jak domowym sposobem rozciągnąć buty sportowe?
- Jakie buty do biegania wybrać? Czym się kierować podczas zakupów?