Delikatna stopa dziecka jest podatna na wiele zniekształceń, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego obuwia, które skutecznie ochroni stopy i wesprze ich rozwój. Zakup pierwszych bucików ma znaczący wpływ na zdrowie stóp i prawidłową postawę dziecka. Maluchy zdecydowanie najwięcej czasu spędzają w domu, w żłobku albo w przedszkolu. Profilaktyczne kapcie dla dzieci zagwarantują stabilizację i prawidłowe rośnięcie stóp, a dodatkowo skutecznie zapobiegną zniekształceniom na wczesnym etapie rozwoju dziecka.
Wady stóp nie są wrodzone – pojawiają się dopiero w trakcie rozwoju młodego organizmu. Za powstawanie deformacji w znacznym stopniu odpowiada złe obuwie. Dlatego o stopy dziecka należy dbać od samego początku jego życia. Z pomocą przychodzi tu specjalistyczne obuwie. Czym są kapcie profilaktyczne dla dzieci i jak je prawidłowo dobrać?
Czym się charakteryzują kapcie zdrowotne?
W przeciwieństwie do obuwia ortopedycznego kapcie profilaktyczne (albo inaczej kapcie zdrowotne ) nie mają właściwości korekcyjnych. Obuwie ortopedyczne zaleca się dzieciom, u których zdiagnozowano odwracalne zniekształcenia stóp. Buty i kapcie ortopedyczne mają za zadanie skorygować deformacje i chronić stopy przed pogłębianiem się wady.
Zupełnie inaczej jest w przypadku obuwia zdrowotnego, przeznaczonego dla wszystkich normalnie rozwijających się dzieci. Kapcie profilaktyczne dla dzieci pozwalają im zachować prawidłową postawę, zapobiegają wadom stóp i kręgosłupa, a także wspierają prawidłowy rozwój nóżek.
Jak wybrać odpowiednie kapcie profilaktyczne dla dziecka? Oto kilka rzeczy, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę:
1. Odpowiednio dobrane kapcie profilaktyczne powinny mieć cholewkę sięgającą ponad kostkę (ale też nie za wysoko!).
2. Kapcie zdrowotne powinny mieć usztywnioną piętę, dzięki czemu stopa dziecka nie będzie się przemieszczać w buciku.
3. Czubek bucików powinien być wysoki i szeroki, żeby dziecko mogło swobodnie poruszać palcami.
4. Kapcie profilaktyczne powinny mieć antypoślizgową i elastyczną podeszwę (przed zakupem warto sprawdzić, czy ugina się pod kątem 180 stopni).
5. Zapięcie powinno biec wzdłuż bucika aż do czubka palców, co zapewni stopom dziecka odpowiednią stabilizację. Rodzaj zapięcia można dostosować do własnych preferencji i wygody dziecka. W sklepach bez problemu dostępne są profilaktyczne kapcie sznurowane i na rzepy.
6. Warto pamiętać, że w buciku nie może być ani za dużo, ani zbyt mało luzu! Odpowiednio dobrane kapcie zdrowotne dla dzieci powinny być dłuższe od stopy o 5-12 mm (w zależności od od tego, jak wyprofilowany jest czubek buta). Trzeba też mieć na uwadze, że stopa dziecka szybko rośnie. Jeżeli zatem nie chcemy co chwila kupować nowych bucików, warto wybrać obuwie z większym zapasem. Pamiętajmy tylko, że stopa dziecka nie może się zbytnio przesuwać w żadną ze stron, bo to by oznaczało, że kapcie profilaktyczne nie zapewnią nodze właściwej stabilizacji.
Co jakiś czas trzeba zmierzyć stopy dziecka, żeby sprawdzić, czy noszone przez nie buciki nie są już za małe!
Kapcie zdrowotne dla dzieci – z wkładką czy bez?
Przede wszystkim należy podkreślić, że wkładki ortopedyczne mają za zadanie korygować nieprawidłowe ustawienie stóp (szpotawy lub koślawy układ stopy, płaskostopie), więc zdecydowanie nie są zalecane dla dzieci o prawidłowej postawie i zdrowych stopach. Stosowanie wkładek ortopedycznych w celu zapobiegania ewentualnym wadom może tylko zaszkodzić. Nierzadko występujące obniżone sklepienie, które mieści się w granicach normy, także nie wymaga wkładek. U dzieci z tak niewielką wadą wkładki ortopedyczne mogą jedynie pogłębić problem.
Ze względu na to, że stopy dziecka bardzo szybko rosną, nieodzowne są też okresowe wizyty u lekarza w celu skontrolowania nóżek. Możliwe, że na pewnym etapie rozwoju dziecku będą potrzebne wkładki do bucików, ale o tym powinien zadecydować lekarz.
Kiedy kapcie profilaktyczne się nie sprawdzą?
Profilaktyczne kapcie dla dzieci mają za zadanie utrzymywać stopę w stabilnej pozycji, zapobiegać ewentualnym wadom i wspierać prawidłowy rozwój stóp. Ten rodzaj obuwia nie ma jednak właściwości korygujących. Jeżeli u małego dziecka stwierdzono nieprawidłową postawę i deformacje stóp, niezbędne będzie specjalistyczne obuwie ortopedyczne.
Zobacz film: Zadbaj o prawidłową postawę dziecka. Źródło: Dzień Dobry TVN
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN