- Po domu – boso czy w kapciach?
- Generalnie – „na bosaka”!
- Jakie buty dla małego dziecka?
- Nie można przegrzewać stóp
Po domu – boso czy w kapciach?
Z najnowszych badań wynika, że dziecko do nauki chodzenia przygotowuje się już w łonie matki – pcha, kopie, dotyka, uderza stopami i o stopy. Po urodzeniu maluchy doskonalą umiejętności i możliwości stópek: zaczynają odpychać się od podłoża, przesuwają się, obracają, ssą paluchy, dźwigają się najpierw do siadu, potem klęku, stania i chodzenia.
Zwykle około drugiego półrocza życia dziecko zaczyna siadać, a w końcu tego okresu – stawać i chodzić. Od samego początku trzeba więc zapewniać dziecku swobodę ruchów kończyn dolnych, rezygnując z ubierania niemowląt w wąskie rajstopy, skarpetki i nieprzystosowane do ich potrzeb buciki. Jakie skarpety, czy buciki kupić dziecku, a jakie są absolutnie zakazane?
Stopa dziecka jest zupełnie innym światem niż stopa dorosłego. Ona dojrzewa, ona musi czuć, doświadczać, uczyć się. Jeśli zaczniemy ją programować to na pewno jej zrobimy krzywdę, a przez to zrobimy krzywdę dziecku i sobie samym.
Generalnie – „na bosaka”!
Zdaniem Pawła Zawitkowskiego najlepszym butem dla dziecka jest goła stopa:
Goła stopa to jest nauka prawidłowego obciążania, termoregulacji, czucia podłoża, reakcji równoważnych, wszystkich modeli postawy i ruchu.
Zobacz także: Czy można mieć za bliską więź emocjonalną z dzieckiem?
W warunkach domowych i wszędzie gdzie temperatura i podłoże temu sprzyjają fizjoterapeuta zaleca, żeby dziecko chodziło bez obuwia. Twardość podłoża nie ma tu znaczenia, a wręcz, niedojrzałej strukturze kostno-stawowej i mięśniowej lepiej służy podłoże twarde. Im bardziej miękko, tym dziecko gorzej sobie radzi.
Bardzo ważne jest to, że stopa jest jednym z najważniejszych organów termoregulacji małych dzieci i ważny narząd zmysłu.
Jakie buty dla małego dziecka?
Buty dla dzieci powinny posiadać bardzo plastyczną sprężystą podeszwę pozwalająca dziecku dobrze czuć podłoże. Pozwoli to aparatowi wewnętrznemu stopy – czyli wszystkim jej mięśniom – uczyć się prawidłowej pracy.
Zobacz także: Jak masować niemowlę? Porady fizjoterapeuty dziecięcego
- Buciki powinno dobrze przylegać do stopy, ale nie ograniczać jej ruchów.
- Podeszwa buta powinna też ruszać się wzdłuż osi długiej.
- Powinna się zginać w mniej więcej 1/3 od przodu buta.
- Cholewka powinna być elastyczna.
- But powinien pracować tak jak chce stopa, a nie odwrotnie.
Nie można przegrzewać stóp
Stopy są jednym z podstawowych narządów termoregulacji i przegrzewanie ich może stać się przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych i zakłócenie mechanizmów termoregulacji organizmu.
Zobacz także:
- Płaskostopie u dziecka. Jak je rozpoznać?
- Jak podnosić dziecko? Sprawdź, czy robisz to dobrze!
- Moda dla dzieci – najnowsze trendy, porady i wskazówki
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN