Jagna Niedzielska radzi, jak dbać o ekologię w duchu zero waste. "To się opłaca"

Jagna Niedzielska
Jagna Niedzielska
Dzień Ziemi to wyjątkowe święto, które skłania nas do refleksji nad stanem naszej planety oraz nad tym, jaki mamy na niego wpływ. Jagna Niedzielska zdradziła, jak zmienić codzienne nawyki tak, aby sprawić, że zadbamy o nasze środowisko nie tylko od święta.

Jagna Niedzielska i kuchnia w duchu zero waste

Wielu osobom Święto Ziemi kojarzy się z obowiązkowym w latach szkolnych sprzątaniem świata, na które ruszały całe zastępy uczniów uzbrojonych w jednorazowe rękawiczki. Dziś, u progu katastrofy klimatycznej, wiemy, że ochrona naszej planety jest sumą drobnych gestów, z których w przyszłości rozliczą nas pokolenia.

Wiele gwiazd uczciło ten dzień, publikując okolicznościowe posty. Wśród nich znalazła się Jagna Niedzielska, jedna z najpopularniejszych propagatorek ruchu zero waste. Tam, gdzie wszyscy widzą jedynie resztki, Jagna obmyśla nowy przepis tak, aby nic się nie zmarnowało. Nie dziwi więc fakt, że postanowiła uczcić Święto Ziemi.

Na instagramowym profilu kucharki pojawił się post, w którym zaznaczyła, jak ważna jest edukacja w kształtowaniu ekologicznych postaw.

Myślmy o Ziemi czule. To też inteligentna bestia. Moja dewiza życiowa brzmi "MATKĘ OSZUKASZ, OJCA OSZUKASZ, NATURY NIE OSZUKASZ". Żeby zrozumieć świat, konieczna jest edukacja. Bez względu na wiek. Chociaż przyznam szczerze, że edukacja młodych osób to coś, na czym zależy mi szczególnie.

- napisała.

Eko porady Jagny Niedzielskiej

Jagna Niedzielska przyznała, że niezależnie od tego, czym się zajmujemy i jak wygląda nasza codzienna rutyna, każdy może dbać o planetę. Istotne jest jednak to, aby dostosować sposoby dbania o planetę do własnych możliwości i upodobań tak, aby ekologia nie stała się przykrym obowiązkiem.

Nie wszystkie narzędzia są dla każdego. Każdy ma inna sytuację zawodową i prywatną: niektórzy żyją ze sceptykami ekologicznymi, a inni mają tak absorbująca pracę, że nie są w stanie skupić się na innych kwestiach. Ważne jest to, żebyśmy chcieli cokolwiek robić dla naszej planety

- wyjaśniła Jagna.

Aktywistka zaznaczyła, że pierwszym krokiem jest uważna obserwacja. - Powinniśmy rozpocząć od monitorowania własnych zachowań i nawyków. Zwróćmy uwagę na to, co się dzieje w naszym domu. Może wyrzucamy za dużo, a może niepotrzebnie, może mamy rzeczy, które moglibyśmy komuś oddać lub nie kupować nowych i po prostu ich używać. Korzystajmy z tego, co mamy. Zaledwie 60 proc. garderoby jest noszona na co dzień. Nie kupujmy rzeczy, z których nie będziemy korzystać - wyliczała.

Zdaniem Jagny Niedzielskiej, to pozwoli na dokładnie przeanalizowanie zwyczajów i ograniczenie niewłaściwych działań. Pierwszym krokiem w stronę ekologii może być ograniczenie lub zrezygnowanie ze spożywania mięsa.

Ważnym gestem jest też zamiana jednorazowych urządzeń na ich trwałe odpowiedniki. A tych jest wokół nas więcej, niż można się spodziewać. - Możemy zrobić to w każdym aspekcie naszego życia. W łazience możemy zamienić maszynkę jednorazową na wielorazową. Płatki kosmetyczne z powodzeniem zastąpimy bawełną, która możemy sami przygotować . Tak samo w kuchni. Wykorzystujemy woreczki materiałowe i słoiki do przechowywania. Starajmy się to wszystko traktować, jak materiały wielorazowego użytku - zauważyła Niedzielska.

Zaznaczyła również, że bycie ekologicznym to nie tylko zysk dla środowiska, ale również dla portfela. Ograniczenie zakupów i stosowanie wielorazowych produktów znacznie ograniczy wydatki. Z kolei inwestowanie w dobre, jakościowe produkty, będzie miało pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. - To się opłaca zarówno nam, jak i planecie - podsumowała.

Zobacz też:

Kompostownik na tarasie? To możliwe. Zobacz poradnik Mai Popielarskiej

Patrycja Markowska pojechała na Zanzibar. Jej zdjęcie zaskoczyło fanów

Domowe sposoby na migrenę. Jak naturalnie pozbyć się bólu głowy?

Zobacz wideo: Przekąski zero waste

Autor: Adam Barabasz

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana