Jakie zastosowanie ma gajowiec żółty?

Kwiat gajowca żółtego
skhoward / Getty Images
Źródło: iStockphoto

Gajowiec żółty należy do rodziny jasnotowatych. W naturalnym środowisku bylinę tę możemy spotkać na terenach całej Azji i Europy. W Polsce gajowce rosną w stanie dzikim w górach, na polanach i w lasach. Jakie zastosowanie ma ta roślina?

Gajowiec żółty ( Galeobdolon luteum Huds. ) ma charakterystyczne sercowate, ząbkowane liście, które swoim wyglądem przypominają liście pokrzywy. Grzbieciste kwiaty gajowca mają żółtą lub – w niektórych odmianach – pomarańczową barwę. Kwiaty są zebrane w kątach liści, w okółkach. Gdy poruszy się roślinę, kwiaty wydzielają przyjemny, lekko cytrusowy zapach. Bylina ta osiąga wysokość około 40 cm. Możemy wyróżnić dwa podgatunki gajowca żółtego. Gajowiec żółty typowy występuje w naturalnym środowisku bardzo często. Charakteryzują go plamiste łodygi. Gajowiec żółty górski to z kolei rzadki okaz. Dorosła roślina tego podgatunku może osiągać wysokość 80 cm. Wyróżniamy kilka odmian gajowca, które różnią się między sobą kolorem kwiatów, okresem kwitnienia, ubarwieniem liści, jak i wysokością.

Gajowiec żółty – uprawa

Gajowce lubią żyzną, próchniczą glebę o umiarkowanej wilgotności. Nie czują się dobrze w mocno nasłonecznionych miejscach. Sadząc te rośliny, powinniśmy wybierać stanowiska, gdzie panuje cień lub półcień. Pora kwitnienia przypada na okres od kwietnia do czerwca. Gajowce są bardzo ekspansywne dzięki licznym rozłogom i kłączom, szybko się rozrastają i mogą zagłuszać inne rośliny. Dlatego też, jeśli nie chcemy, by gajowiec żółty zdominował nasz ogród, zawczasu należy ograniczać jego rozrost. Gajowce żółte są mrozoodporne.

Jeśli chodzi o pielęgnację, to gajowce żółte nie są wymagające. Jeśli zasadzimy tę roślinę w żyznej glebie, będzie się ona dobrze rozwijać. Poradzi sobie również w mniej sprzyjającym gruncie, jednak nie będzie tak dobrze rosnąć. W czasie długich, suchych pór powinniśmy od czasu do czasu podlewać roślinę, jednak nie powinniśmy z tym przesadzać, bo zbyt duża wilgotność nie służy gajowcom. Rośliny te są bardzo odporne na szkodniki i różnego rodzaju choroby. Gajowce żółte nie wymagają nawożenia.

Na 1 m2 sadzi się zazwyczaj około 10-15 roślin. Gajowce żółte zasadzone w ten sposób stworzą ładny, gęsty kobierzec. Sadzonki gajowców żółtych powinniśmy sadzić na jesień lub na wiosnę. Z kolei nasiona powinniśmy siać jedynie na wiosnę. Można również rozmnożyć gajowca żółtego poprzez podział rośliny.

Zastosowanie gajowca żółtego

Gajowce żółte, ze względu na swój ładny wygląd, są uprawiane jako rośliny ozdobne, zwłaszcza jako rośliny okrywowe. Gajowcami żółtymi możemy obsadzać obszary ziemi wokół krzewów i drzew. Rośliny te sprawdzają się świetnie w ogrodach leśnych i ogrodach naturalistycznych. Możemy sadzić je w zacienionych krańcach ogrodu. Mniejsze odmiany gajowca możemy również hodować w doniczkach na balkonie lub na tarasie.

Gajowiec żółty jest również wykorzystywany w ziołolecznictwie. Roślina ta wykazuje działanie przeciwskurczowe i wykrztuśne. Gajowiec ma też właściwości przeciwzapalne, jak i może pomóc w zwalczaniu kaszlu. Medycyna ludowa wykorzystywała tę roślinę do leczenia niektórych dolegliwości ginekologicznych i nieżytów układu oddechowego.

Dobroczynne właściwości wykazuje ziele gajowca żółtego. Ziele można zbierać w okresie od kwietnia do maja. Ziele gajowca żółtego następnie suszy się w temperaturze 35 stopni Celsjusza. Można również wykorzystać świeże ziele do przygotowania intraktu.

Jaka jest cena gajowca żółtego?

W sprzedaży najczęściej można znaleźć odmianę gajowca „Hermann’s Pride”. Odmiana ta charakteryzuje się liśćmi, które mają jasne przebarwienia. Kwiaty mają barwę pomarańczową. W odróżnieniu od gajowca żółtego typowego „Hermann’s Pride” nie jest ekspansywny i rozrasta się bardzo wolno. Dlatego też odmiana ta nadaje się lepiej do ogrodów, w których hodujemy również inne gatunki kwiatów – gajowiec tej odmiany nie będzie zagłuszać innych roślin. Inną odmianą gajowca żółtego dostępną w sprzedaży jest „Florentinum”. Tę odmianę gajowca charakteryzują piękne liście, na których wyraźnie widać jasne, srebrzyste plamki.

Gajowce żółte nie są drogie. Pojedynczą sadzonkę można kupić już za około 5 zł. Gajowce żółte są dostępne w większych sklepach i supermarketach ogrodniczych. Sadzonki możemy również kupić przez internet.

Zobacz film: Sekretne życie drzew.

Zobacz film: Sekretne życie drzew. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości