Ejakulacja jest u mężczyzn fizjologicznym wytryskiem nasienia z prącia, który następuje w wyniku stymulacji seksualnej. Zwykle jest ona poprzedzona stymulacją penisa w czasie stosunku seksualnego lub mastrubacji i wiąże się z osiągnięciem orgazmu. Główne problemy z ejakulacją dotyczą jej braku lub przedwczesnego wytrysku. Istnieje także zjawisko ejakulacji u kobiet, które również związane jest ze szczytowaniem seksualnym.
C: Ejakulacja jest skutkiem przekroczenia czuciowego progu wrażliwości poprzez stymulowanie stref erogennych lub zewnętrznych narządów płciowych. Wytrysk zarówno męski, jak i kobiecy ma związek z odczuwaniem satysfakcji seksualnej i osiągnięciem orgazmu.
Co to jest ejakulacja u mężczyzn?
Odpowiedź seksualna u mężczyzn składa się z czterech etapów. Są nimi:
· pożądanie, czyli wzrost długości i grubości penisa,
· pobudzenie, którego efektem jest erekcja,
· orgazm i ejakulacja ,
· wygaszenie, czyli ustąpienie erekcji i pożądania.
Ejakulacja jest zjawiskiem neurobiologicznym, regulowanym przez ośrodkowy układ nerwowy. Kluczową rolę odgrywa w niej serotonina, potocznie zwana hormonem szczęścia. Wytrysk nasienia jest możliwy dzięki skurczowi mięśni gładkich i kilkusekundowych rytmicznych skurczów ciał jamistych, dzięki czemu wzrasta ciśnienie wewnątrz męskich narządów płciowych, a sperma wydostaje się na zewnątrz przez cewkę moczową. Ejakulacja ma dwa etapy. Pierwszym jest produkcja nasienia, inaczej zwanego ejakulatem, drugi etap to jego wydalenie na zewnątrz. Mężczyzna czuje zbliżający się wytrysk, a samo przemieszczanie się nasienia wewnątrz penisa jest odczuwane jako przyjemność.
Ejakulacja może nastąpić także bez czynnika, jakim jest stymulacja seksualna. Dzieje się tak w głównej mierze u chłopców, którzy są w wieku dojrzewania. Zjawisko to nosi nazwę polucji lub zmazów nocnych i polega na wytrysku, który jest niezależny od woli mężczyzny i zdarza się podczas snu, niekoniecznie mającego charakter erotyczny. Ejakulacja bez erekcji jest zjawiskiem fizjologicznym i nie wymaga konsultacji z urologiem.
Zaburzenia ejakulacji
Przeważnie u mężczyzny do ejakulacji dochodzi po około trzech minutach od rozpoczęcia stymulacji seksualnej penisa, a ilość ejakulatu podczas jednego wytrysku wynosi 2-5 mililitrów. Zarówno czas potrzebny do osiągnięcia orgazmu, jak i ilość spermy są sprawą indywidualną każdego mężczyzny, jednak istnieją pewne zaburzenia ejakulacji , które stanowią istotne odchylenie od fizjologii.
1. Przedwczesna ejakulacja
Przedwczesny wytrysk zdarza się po bardzo krótkiej, kilkusekundowej stymulacji seksualnej penisa, często przed rozpoczęciem penetracji pochwy lub tuż po jej rozpoczęciu. Etap przemieszczania się ejakulatu do cewki moczowej jest skrócony i następuje na tyle szybko, że mężczyzna może go nie poczuć.
Przedwczesna ejakulacja często zdarza się młodym mężczyznom, który dopiero rozpoczęli aktywność seksualną i mija z czasem. Może nastąpić także u doświadczonych mężczyzn, po długiej abstynencji od współżycia. Jednak u części mężczyzn przyczyną są: zadaniowe podejście do seksu, złe doświadczenia seksualne w przeszłości, nieprawidłowo zakodowane bodźce odruchowe w wyniku masturbacji lub lęk przed seksem, ciążą, chorobami wenerycznymi lub poczucie winy z powodu odbywania stosunku seksualnego. Wtedy należy udać się do psychologa i wykonywać ćwiczenia pomagające nauczyć się kontrolować moment wytrysku.
2. Brak ejakulacji
Jednym z zaburzeń jest całkowity brak wytrysku u mężczyzny. Przyczyną braku ejakulacji mogą być niedrożne jajowody, zapalenie w obrębie jąder, niski poziom testosteronu i niektóre choroby ogólnoustrojowe. Często brak wytrysku jest spowodowany przepracowaniem, stresem i przemęczeniem. Jeżeli brak ejakulacji nie jest sporadycznym wydarzeniem i utrzymuje się przez dłuższy czas, mężczyzna powinien udać się do urologa.
3. Ejakulacja wsteczna
W wyniku ejakulacji wstecznej nasienie nie wydostaje się przez cewkę moczową na zewnątrz, a wpływa do pęcherza moczowego, ponieważ zwieracz pęcherza nie ulega zaciśnięciu. Konsekwencją ejakulacji wstecznej może być niepłodność, dlatego wymaga ona leczenia.
Ejakulacja u kobiet
W wyniku intensywnej stymulacji punktu G podczas orgazmu lub zaraz po nim u kobiety może wystąpić wytrysk płynu z cewki moczowej lub z pochwy. W okolicy punktu G znajdują się struktury podobne do męskiej prostaty - gruczoły przedsionkowe mniejsze. Podczas podniecenia seksualnego wypełniają się one płynem, który może zostać wydalony na zewnątrz w wyniku skurczów pochwy związanych z orgazmem. Ejakulacja u kobiet jest rzadkim zjawiskiem. Naukowcy przypuszczają, że ma to związek z ejakulacją wsteczną u kobiet , w wyniku której płyn z gruczołów przedsionkowych mniejszych cofa się do pęcherza.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN