Gatunki dzielżanu i charakterystyka rośliny

Kwiat dzielżanu
Jacky Parker Photography / Getty Images
Źródło: Moment RF
Dzielżan należy do rodziny astrowatych. Możemy wyróżnić około 40 gatunków tej rośliny. Dzielżan – gatunki, odmiany i wskazówki dotyczące uprawy.

Dzielżany to, w zależności od gatunku i odmiany, rośliny jednoroczne, dwuletnie lub byliny. Niektóre z dzielżanów mogą osiągać wysokość nawet do dwóch metrów. Kwiaty dzielżanów mogą mieć żółtą, pomarańczową, czerwoną lub brązową barwę. Rośliny te pięknie prezentują się w przydomowych ogrodach. Wysokie odmiany dzielżanu mogą być sadzone przy ogrodzeniach lub przy ścianach. Jakie są popularne gatunki i odmiany dzielżanu ?

Dzielżan ogrodowy - charakterystyka

Dzielżan ogrodowy (Helenium hybridum) to najczęściej spotykany gatunek. Byliny te osiągają wysokość około jednego metra, ale zdarzają się też przypadki, gdy dzielżany ogrodowe mają nawet dwa metry wysokości. Łodygi dzielżanu są dosyć grube i sztywne, rozgałęziają się ku górze. Liście mają ciemnozieloną barwę. Dzielżan ogrodowy można rozpoznać po tym, że jego kwiaty mają na brzegach charakterystyczne ząbki. Kwiaty języczkowe tej rośliny mogą mieć kolor żółty, brązowy lub pomarańczowy. Czasem spotyka się też dwukolorowe kwiaty, na przykład czerwono-brunatne. Kwiaty rurkowe odznaczają się żółtą lub ciemnobrązową barwą. Kwiaty dzielżanów mają wypukły koszyczek i płatki, które odginają się lekko do dołu. Koszyczki osiągają średnicę około 5 cm.

Pora kwitnienia przypada na okres od lipca do września. Rośliny te lubią dobrze nasłonecznione miejsca. Dzielżany ogrodowe najlepiej rozwijają się w żyznej, przepuszczalnej glebie. Najlepiej, jeśli jest ona umiarkowanie wilgotna.

Dzielżan „Ruby Tuesday” , popularną odmianę dzielżanu ogrodowego, charakteryzuje piękna, ciepła, czerwona barwa jego kwiatów. Ta odmiana w porównaniu z innymi dzielżanami jest dosyć niska, dorosłe rośliny osiągają wysokość około 50-60 cm. Z powodu niskiego wzrostu nie trzeba ich przywiązywać do podpórek. Tej odmiany nie musimy również przycinać. Pora kwitnienia przypada na czas od lipca do września. W tym okresie na sztywnych łodygach pojawiają się piękne, czerwone kwiaty. Koszyczki tej odmiany dzielżanu mają żółtą, a następnie ciemnobrązową barwę.

Dzielżan Hoopesa

Dzielżan Hoopesa (Helenium hoopesii) to bylina, której dorosłe rośliny rosną do wysokości jednego metra. Pędy tej odmiany dzielżanu są bardzo sztywne, rosną na nich niewielkie liście. Na końcu pędów znajdują się koszyczki kwiatowe. Kwiatu dzielżanu Hoopesa mają żółtopomarańczową barwę. Pora kwitnienia tej odmiany dzielżanu przypada na okres od maja do lipca. Dzielżan powinien być sadzony w żyznej, próchniczej, przepuszczalnej glebie. Kwiaty te lubią dobrze nasłonecznione miejsca. Na 1 m2 powinniśmy sadzić nie więcej niż pięć roślin. Helenium hoopesii jest zazwyczaj nasadzany na rabatach, działkach czy przydomowych ogrodach. Po kwitnieniu należy pamiętać, żeby ściąć pędy.

Dzielżan jesienny

Dzielżan jesienny (Helenium autumnale) to kolejny z gatunków. Bylina ta rośnie do wysokości około jednego metra. Łodyga jest sztywna i rozgałęziona. Kwiaty dzielżanu jesiennego mają barwę żółtą, pomarańczową, czerwoną lub żółtobrązową. Koszyczek jest wypukły i ma najczęściej bordowy kolor. Ten gatunek dzielżanu dosyć późno kwitnie – pora kwitnienia przypada na czas od sierpnia do października. Dzielżan jesienny lubi żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne gleby. Jeśli kwiat został posadzony na mniej żyznych glebach, musimy zapewnić mu odpowiednią ilość obornika lub kompostu.

Uprawa dzielżanu

Dzielżany nie są wymagającymi roślinami. Jeśli zostaną posadzone na żyznej, przepuszczalnej glebie o umiarkowanej wilgotności, będą się pięknie i bujne rozwijać. Jeśli rosną w bardziej piaszczystej ziemi, powinniśmy zadbać o nawożenie. W przypadku wyższych gatunków trzeba będzie zastosować podpórki. Na przykład dzielżany ogrodowe rosną z reguły bardzo bujnie i szybko. Żeby zapobiec pokładaniu się pędów na ziemi, powinniśmy przywiązać roślinę do podpórek. Wyższe gatunki powinniśmy też przycinać przy ziemi po okresie kwitnienia. Dzielżany nie są zazwyczaj mrozoodporne, dlatego też należy je przykryć na zimę.

Dzielżany powinniśmy rozmnażać wiosną lub jesienią przez podział. Rośliny te możemy też rozmnażać przez nasiona. Nasiona dzielżanu należy wysiewać w okresie od maja do czerwca do doniczek czy na rozsadniku. Do docelowego miejsca, najlepiej dobrze nasłonecznionego, powinniśmy sadzić dzielżany w sierpniu lub wrześniu.

Zobacz film: Przygotuj balkon na wiosnę.

Zobacz film: Przygotuj balkon na wiosnę. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości