Czy warto spać w ciągu dnia?
Część z nas ucina sobie w ciągu dnia krótką drzemkę. Czy warto to robić? W ocenie dr. Michała Skalskiego, psychiatry - jak najbardziej.
- Nie jest tak niezbędna, jak sen nocny, ale bardzo się przydaje. Drzemka o odpowiedniej porze regeneruje nas i dodaje energii na drugą część dnia - mówił specjalista w Dzień Dobry TVN.
Aby z niej skorzystać, nie może być zbyt długa. Zdaniem dr Skalskiego najbardziej wartościowa będzie ta 15 - 30 minutowa.
- Warto podkreślić, że osoba, która nie ma problemów ze snem i śpi prawidłowo, nie będzie w stanie usnąć na dłużej - dodał psychiatra.
Kiedy jest najlepszy czas na drzemkę?
To, kiedy robimy się senni w ciągu dnia, w dużej mierze zależy od naszego chronotypu. Badania pokazują, że tzw. skowronki, czyli osoby, które wstają bardzo wcześnie, senność zaczynają odczuwać ok. godziny 12.00. Natomiast u tzw. sowy (siedzi do późnych godzin nocnych) chęć na drzemkę pojawi się ok. 17.00.
Do drzemek w ciągu dnia przyznaje się 30 proc. Polaków. Gdzie śpimy najczęściej?
- Zdarzają się pacjenci, którzy ucinają sobie drzemki w samochodzie, pokoju socjalnym czy nawet w toalecie. Działają też lokale, w których można nie tylko zjeść, ale także uciąć sobie krótką drzemkę w ciągu dnia - wyliczał dr Skalski.
Według niego każdy z nas powinien mieć taką możliwość, aby w ciągu dnia, w pracy, móc się chwilę przespać. W wielu krajach na świecie już to funkcjonuje. Dlaczego w Polsce nie?
- Niektóre badania sugerują, że sjesta, która ma miejsce w ciepłych krajach ma związek z wysoką temperaturą. W mojej ocenia jest to jednak kwestia kulturowa - tłumaczył psychiatra.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Miłość i seks osób niepełnosprawnych - dlaczego stanowią tabu? "Obcy ludzie wytykali nas palcami"
Magda Gessler bohaterką sztuki teatralnej. "Przygląda się Polsce i przeprowadza małą rewolucję"
Filip Chajzer rozpoczął sezon grillowy. Jego tata pochwalił się rodzinnym zdjęciem
Autor: Katarzyna Oleksik