Domowe kosmetyki z zielonego ogórka - tani i skuteczny sposób na nawilżenie skóry

Kobieta z maseczką kosmetyczną na twarzy, trzymająca w dłoni plasterek zielonego ogórka
Ivan Pantic
Zielony ogórek ma swoje stałe miejsce w polskiej kuchni i zwykle wykorzystywany jest do przyrządzania popularnych potraw, na przykład mizerii czy sałatek. To pospolite warzywo może jednak sprawdzić się także jako baza domowych kosmetyków. Doskonale nadaje się do pielęgnacji suchej i zmęczonej cery.

Świeże, zielone ogórki składają się głównie z wody, jednocześnie są także naturalnym źródłem witamin i minerałów. Cenne właściwości tych sezonowych warzyw warto wykorzystywać nie tylko do kulinarnych eksperymentów, ale także podczas wykonywania domowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zielony ogórek w kosmetyce - właściwości

Ogórki wykorzystywane są w kosmetyce głównie jako dodatek do produktów nawilżających. Ze względu na wysoką zawartość wody, doskonale wpływają one na kondycję nawet bardzo przesuszonej cery. Wykazują także właściwości wybielające, dlatego polecane osobom, które zmagają się z widocznymi przebarwieniami, pojawiającymi się na przykład na twarzy czy dłoniach. Co ciekawe, zielony ogórek ma ten sam odczyn pH, co ludzka skóra, dlatego może być stosowany w pielęgnacji każdego jej rodzaju. Wyciąg z zielonego warzywa działa oczyszczająco i kojąco. Sprawdza się jako remedium na oparzenia słoneczne, z powodzeniem może być także wykorzystywany jako baza w okładach niwelujących opuchliznę pod oczami. Ekstrakty z ogórka znaleźć można w wielu gotowych kremach, tonikach czy maseczkach kosmetycznych, jednak ze względu na niską cenę i dostępność warzywa, warto samodzielnie przygotowywać z niego domowe preparaty pielęgnacyjne.

Domowe kosmetyki z zielonego ogórka - przepisy

Naturalne kosmetyki z ogórka sprawdzają się w codziennej pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała. Sok z tego niepozornego warzywa może także dobroczynnie wpływać na kondycję włosów. Przygotowanie wybranych preparatów zajmuje zaledwie kilka minut.

Maseczka z ogórka na przebarwienia

Maseczka może być stosowana zarówno na twarz, jak i na pozostałe części ciała. Kosmetyk n tylko ujednolica kolor skóry, ale też skutecznie ją nawilża.

Składniki:

  • 1 zielony ogórek średniej wielkości;
    • 1 łyżeczka świeżego soku z cytryny;
      • 1 łyżka jogurtu naturalnego.

        Przygotowanie:

        Ogórka umyj, obierz i zetrzyj na tarce z drobnymi oczkami. Dodaj pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj - tak, by uzyskać jednolitą masę. Nakładaj na skórę za pomocą pędzelka lub dłoni. Po upływie około 15 minut zmyj kosmetyk za pomocą ciepłej wody.

        Odświeżający tonik z ogórka

        Naturalny tonik z ogórka polecany jest zwłaszcza do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. Doskonale sprawdza się latem jako odświeżająca mgiełka do twarzy.

        Składniki:

        • 1 duży zielony ogórek

          Przygotowanie:

          Ogórka umyj, obierz i starannie zetrzyj na tarce. Następnie przeciśnij miąższ przez drobne sitko po to, by uzyskać z niego sok. Przelej płyn do czystej buteleczki, na przykład takiej z atomizerem. Używaj codziennie rano jako toniku bądź spryskuj cerę w ciągu dnia w celu jej odświeżenia. Jeśli dodasz do preparatu łyżeczkę oleju roślinnego lub miodu, możesz wykorzystać go jako mgiełkę do włosów lub wcierkę do skóry głowy.

          Wygładzająca maseczka z ogórka

          Wygładzająca maseczka domowej roboty świetnie sprawdzi się podczas samodzielnie przygotowanego seansu SPA. Kosmetyk nie tylko ujędrni i oczyści cerę, ale też skutecznie ją nawilży.

          Składniki:

          • 1 świeży ogórek;
            • 1 jajko.

              Przygotowanie:

              Ogórka zetrzyj na tarce, a z powstałej masy wyciśnij sok - możesz użyć do tego drobnego sitka. Rozbij jajko i oddziel białko od żółtka. Z białka ubij sztywną pianę. Połącz ze sobą składniki i dokładnie wymieszaj. Nakładaj na twarz za pomocą pędzelka lub dłoni. Po upływie 20 minut spłucz preparat letnią wodą.

              Zobacz wideo: Jak przygotować peeling w domu?

              Dzień Dobry TVN/x-news

              Zobacz także:

              Autor: Magdalena Brzezińska

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości