Dlaczego warto zaplanować przedświąteczny czas? "Działamy mniej chaotycznie, nie jesteśmy sfrustrowani"

Wielkimi krokami zbliżają się święta. Choć w tym roku z pewnością będą one inne, warto wcześniej rozpocząć przygotowania, by uniknąć dodatkowych problemów. Trzy tygodnie przed Bożym Narodzeniem dokładnie zaplanujmy zadania na każdy tydzień. Jak to zrobić? O szczegółach opowiedziała nam ekspertka organizacji czasu Karolina Cwalina-Stępniak.

Dlaczego warto zaplanować czas przedświąteczny?

Planowanie to idealny sposób, by zaoszczędzić czas, a także uniknąć zdenerwowania związanego z chaotycznym działaniem. Jak przyznała nasza ekspertka, szczególnie w święta powinniśmy zadbać o spokój oraz ciepłą i rodzinną atmosferę. Z tego względu warto rozplanować sobie każdy tydzień grudnia i podzielić obowiązki. Dzięki temu unikniemy przedświątecznego stresu i niepotrzebnych sprzeczek z bliskimi.

Jak dobrze sobie wszystko poorganizujemy, to tego czasu mamy więcej, działamy mniej chaotycznie, a przede wszystkim nie jesteśmy sfrustrowani

– powiedziała Karolina Cwalina-Stępniak.

Ustalając przedświąteczne zadania, warto uwzględnić na liście wszystkich domowników. Przecież nie ma nic lepszego niż wspólne ubieranie choinki, gotowanie czy przystrajanie domu. Czas spędzony w rodzinnym gronie, nie tylko podkreśli magię świąt, ale także w przyjemny sposób pozwoli nam uporać się z domowymi obowiązkami.

Jak zaplanować grudzień?

Jak zatem prawidło rozplanować ostatni miesiąc tego roku? W pierwszym tygodniu grudnia warto zająć się przygotowaniem listy prezentów, spisaniem listy potraw i listy zakupów. Pamiętajmy także o kupieniu kartek i przygotowaniu świątecznych życzeń. Choć w tym roku ze względu na pandemię święta będą nieco uboższe, warto sporządzić także listę gości.

- W tym roku święta będą nieco inne, więc już możemy zaplanować spotkania online, żeby się ze wszystkim też nie zdzwonić w jednym czasie - powiedziała.

Drugi tydzień grudnia to idealny czas za zakup brakujących prezentów, dokończenie przyozdabiania domu, czy wysyłanie kartek świątecznych. Ponadto w tym czasie możemy także rozpocząć przygotowanie potraw. Pierogi, uszka, bigos, kapusta z grochem, to dania, które spokojnie możemy zamrozić.

Tuż przed samymi świętami, w trzecim tygodniu grudnia nie zapominajmy o bliskich, których już z nami nie ma. Odwiedzajmy cmentarze i zapalmy symboliczne znicze. To także ostatnie chwile na zrobienie zakupów spożywczych i dokupienie brakujących produktów. Kilka dni przed Bożym Narodzeniem warto również w dyskretny sposób zająć się pakowaniem prezentów, a także sprzątaniem domu.

- Dla wielu osób święta to wymiar duchowy. Polecam, żeby sprawdzić, jak w naszych parafiach są odbywane msze czy roraty online - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Quebonafide i Natalia Szroeder na wyjątkowym zdjęciu. Muzyk nosi ukochaną na plecach!

Marcin Prokop zdradza kulisy pracy w telewizji i dodaje: "Lubię czasem stanąć w cieniu"

W największych polskich miastach zgasną światła. "Pozostaje nam tylko ciemność"

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie