Styl Życia

Dlaczego kupowanie prezentu doprowadza do obłędu?

Styl Życia

Dlaczego kupowanie prezentu doprowadza do obłędu?

Mówi się, że dawanie sprawia większą przyjemność, niż dostawanie. Tyczy się to tylko trafionych prezentów, które na twarzy obdarowanej osoby wywołają szczery uśmiech. Co kupić, aby nie odnieść porażki? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiali dziennikarka Anna Dec, sprzedawca w sklepie odzieżowym Przemysław Koszmider oraz Tomasz Sobierajski. 

Obdarowywanie prezentami to jedna z najważniejszych świątecznych tradycji dla 45% Polaków. Aby ustrzec się przed kupnem nietrafionego prezentu, aż 37% pyta o preferencje, a 34% kupuje kartę podarunkową. Nadal trudne jest podjęcie ryzyka związanego z wyborem upominku, dlatego aż co trzeci Polak wręcz boi się porażki w wyborze prezentu. Z czego to wynika i jak uczynić ten teoretycznie miły zwyczaj łatwiejszym?

Strach przed wyborem prezentu

Strach przed pomyłką w wyborze prezentów odczuwalny jest każdego roku. Wynika on z tego, że prezent nie będzie trafiony. Największy kłopot sprawiają nam upominki dla najbliższych, gdyż zależy nam na zadowoleniu tej osoby.

Z mojej strony mogę powiedzieć, że na prezenty bardzo często wybiera się perfumy i ubrania, więc kwestia dopasowania produktu jest trudna. Bardzo często mąż nie wie, jaki żona ma rozmiar lub ma wątpliwości, jaki lubi fason. Widzę ten stres i niepewność w oczach klientów. 

– powiedział Przemysław Koszmider.

Sprzedawcy w okresie przedświątecznym stają na wysokości zadania i starają się pomóc klientom, jak tylko mogą. Doradzają i pomagają w podjęciu decyzji. Klienci często korzystają z opcji bonów podarunkowych. Nie są one jednak dobrym rozwiązaniem dla bliskiej nam osoby. Można dać taki bon osobie dalszej, bo nie znam jej gustu i preferencji,  ale już w przypadku osoby bliskiej podarowanie bonu czy vouchera jest dość przykre.

Oczywiście, po świętach widać wzmożoną aktywność w kwestii wymian i zwrotów. Tak naprawdę nikt z nas tego nie lubi. Dużo łatwiej jest nam wybrać trafiony prezent, niż później biegać z nim i zawracać sobie głowę wymianami.  

– dodał.

Stresujące zadanie

Obdarowywanie się prezentami jest dla nas ważne jako tradycja, ale niestety jak wynika z badania, nie jest to dla nas przyjemne, ale stresujące zajęcie. To pokazuje, jak bardzo jesteśmy zabiegani w ciągu roku, że nie jesteśmy w stanie dostrzec, co naszym bliskim sprawia radość. Dawanie prezentów powinno być dla nas przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Jeśli staje się obowiązkiem, to ciężko jest nam puścić wodzę fantazji i wybrać cudowny prezent. Z badania wynika, że społeczeństwo bardziej skupia się na konsekwencjach nietrafionego prezentu niż zadowoleniu z niego osoby obdarowanej. 

– dodał Tomasz Sobierajski:

Zobacz film: Stres w prezencie pod choinkę. Reporter: Filip Chajzer

Zobacz też: 

Co sądzisz o tym artykule?
89
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0