Uprawa czyśćca wełnistego nie przysporzy nam żadnych problemów. Gęsta, rozłożysta struktura idzie w parze z wytrzymałością byliny. Jej wymagania są dość proste i łatwe do osiągnięcia – podstawą jest słoneczne stanowisko oraz przepuszczalne podłoże.
Czyściec wełnisty – co to za roślina?
Czyściec wełnisty należy do grupy roślin wieloletnich, a więc jest byliną. Jego naturalne występowanie obejmuje obszar Azji Mniejszej i Iranu. Jako roślina ozdobna ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Może być uprawiany w gruncie jako wykończenie rabat, skalniaków lub większych, wystawionych na słońce powierzchni. Stanowi świetne tło dla krzewów ozdobnych. Czyściec może rosnąć w miejscach pokrytych żwirem, kamieniami lub na skarpach. W domu sprawdzi się świetnie jako roślina doniczkowa.
Jak wygląda czyściec wełnisty?
Wygląd, jaki przybiera czyściec wełnisty, jest dość charakterystyczny. Maksymalna wysokość, jaką może osiągnąć, to 40-50 cm, a więc nie przytłoczy innych kwiatów swoim rozmiarem. Liście czyśćca przybierają formę podłużną, niekiedy bardziej eliptyczną i zaokrągloną. Pozostają one na pędach także w czasie zimy. Cechą wyróżniającą ten gatunek jest z pewnością warstwa gęstego kutnera, czyli włosków porastających powierzchnię całej rośliny – od liści aż po łodygę. Patrząc z daleka, można odnieść wrażenie, że czyściec wełnisty jest efektownie pokryty szronem. Roślina posiada także oryginalne kwiaty w podłużnym kształcie, w kilku różnych miejscach obsypane płatkami w kolorze purpurowym.
Uprawa czyśćca wełnistego
W przypadku bylin takich jak czyściec wełnisty, uprawa nie wymaga specjalnej troski ani nakładów czasu. Wystarczy zapewnić roślinie odpowiednie stanowisko. Najlepiej, jeśli jest to miejsce z bezpośrednim dostępem słońca, gdyż w takich warunkach będzie mogła efektownie rozkwitać. W półcieniu o wiele mniej widoczny jest srebrzysty połysk, którym najbardziej zachwyca czyściec wełnisty. Wymagania dotyczące stanowiska odnoszą się także do ilości miejsca (jako roślina rozłożysta musi mieć odpowiednią przestrzeń do wzrostu) oraz przepuszczalności podłoża. Gleba powinna być piaszczysto-gliniasta i umiarkowanie wilgotna. Gdy ziemia będzie zbyt mokra i ciężka, roślina przestanie rosnąć, a nawet może zacząć gnić. Po przekwitnięciu usuwa się kwiaty, aby czyściec ładniej wyglądał i bujniej się rozrastał – zapobiegnie to także jego nadmiernemu rozsiewaniu się. Sporym ułatwieniem jest fakt, że roślina jest mrozoodporna, a więc nie zaszkodzą jej niskie temperatury. Ponadto czyściec nie jest wymagający w podlewaniu i dobrze znosi suszę.
Kwitnienie czyśćca wełnistego przypada na okres całego lata. Co kilka lat warto mocniej przyciąć pędy, nawet tuż przy ziemi, aby odmłodzić roślinę oraz zapobiec gniciu środkowych pędów. Jeśli roślina słabo rośnie, można użyźnić glebę przez zastosowanie kompostu.
Czyściec wełnisty jest stosunkowo odporny na choroby i szkodniki, gdyż gęsta powłoka włosków skutecznie go przed nimi chroni. Głównym zagrożeniem dla rośliny jest zbyt mokra gleba, która przyczynia się do gnicia. Czyściec posadzony w mało słonecznym miejscu jest pozbawiony warstwy kutnera, co zwiększa prawdopodobieństwo zaatakowania go przez mączniaka prawdziwego – chorobę grzybową, która deformuje liście i pozostawia na nich jasny nalot.
Rozmnażanie czyśćca wełnistego
Jeśli chcemy mieć taką roślinę w ogrodzie, zwykle kupujemy czyściec wełnisty jako sadzonki. Jednak jeżeli chcielibyśmy, by ze starszych okazów powstał młody czyściec wełnisty, rozmnażanie rośliny może być dokonane na kilka różnych sposobów. Możemy zdecydować się na przykład na wysiew nasion, które pozyskujemy ze ściętych kwiatów. Najlepiej wysiewać je do pojemników na przełomie wiosny i lata. Po miesiącu, gdy roślina zaczyna wyrastać, przesadza się ją w wybrane miejsce do gruntu. Rozmnażania można również dokonać przez podział rośliny (najlepiej w miesiącach wiosennych) lub wykorzystując sadzonki wierzchołkowe.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN