Czym jest cel w życiu i jak go znaleźć?

Zamyślona kobieta
Zamyślona kobieta
Źródło: Gradyreese/Getty Images
Wybór odpowiedniej drogi życiowej oraz znalezienie celu i sensu swojego życia to bardzo trudne zadanie. Zwykle im więcej różnych możliwości i kierunków, tym większe zamieszanie i trudność w podjęciu odpowiedniej decyzji. Cel w życiu jest tym, co nadaje sens ludzkiej egzystencji.

Cele w życiu człowieka nadają sens różnym działaniom, a także podejmowanym decyzjom. Niektórzy ludzie zastanawiają się nad tym, jak odnaleźć cel w życiu i co zrobić, aby dokładnie określić swoje potrzeby, marzenia i plany.

Czym jest cel życia, jakie są potrzeby człowieka?

"Cel życia" to hasło przewodnie, które powinno przyświecać człowiekowi w jego działaniach, myślach i postawach. Poszukiwanie takiego celu jest zadaniem długoterminowym, opartym na planowaniu strategicznym, a także dokładnym przemyśleniu swoich potrzeb i preferencji. Cel życia można skonfrontować z piramidą potrzeb Maslowa, która powstała w latach czterdziestych XX wieku. Zgodnie z koncepcją amerykańskiego psychologa, istnieje kilka rodzajów potrzeb, które ułożone są w formie hierarchicznej, jednak aby spełnić wyżej położone potrzeby, konieczne jest zrealizowanie tych, znajdujących się na niższych poziomach. Zdaniem Maslowa najniżej znajdują się potrzeby fizyczne i chęć poczucia bezpieczeństwa, natomiast wyżej umiejscowione są potrzeby miłości, uznania i szacunku. Najwyższym poziomem w tej hierarchii jest samorealizacja, która może być uznana za cel życia człowieka. Dopiero po zaspokojeniu niższych potrzeb, możliwe jest dążenie do samorealizacji, która jest związana z osiągnięciem swoich marzeń i pragnień. Warto jednak zaznaczyć, że wyznaczony cel życia należy dopasować do swojej ogólnej sytuacji, a nie wyłącznie aktualnej, krótkotrwałej. Przykładowo osoba, która musi troszczyć się o bezpieczeństwo finansowe swoje i własnej rodziny, może przez pewien czas mieć przed sobą tylko cele związane z podniesieniem wynagrodzenia lub awansem, jednak po pewnym czasie, gdy większość tych potrzeb zostaje zaspokojona, możliwe jest wyznaczenie dalszego, nowego celu, opartego na rzeczywistych pragnieniach długofalowych.

Jak znaleźć swój cel w życiu?

Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak odnaleźć cel życia, powinien odpowiedzieć sobie na pytanie co lubi robić, co jest jego pasją i zainteresowaniami. W psychologii znane jest pojęcie "flow", które oznacza zatracenie się w różnych czynnościach i działaniach, dzięki temu, że przynoszą one rzeczywistą przyjemność. Dzięki "flow" czas płynie szybciej, osiągnięcia w danej dziedzinie są dużo lepsze, natomiast praca idzie sprawniej. Pytanie o swoją pasję i cel życiowy odnosi się do tego, gdzie jednostka widzi się za kilka, a nawet kilkanaście lat. Dla niektórych celem życiowym może być więc zrobienie kariery naukowej, dla innych wychowanie piątki dzieci, a jeszcze dla innych bogactwo lub zdobycie wysokiego stanowiska w firmie. Aby znaleźć swój cel życiowy, warto zastosować następujące metody:

  • trening relaksacyjny, wyciszenie się, uspokojenie oddechu, dążenie do świadomej kontemplacji i zastanowienia,
    • zrobienie listy kilku czynności, które sprawiają rzeczywistą przyjemność i dają radość, a także wspomniane wcześniej poczucie „flow”,
      • wypisanie kilku swoich celów, a następnie wybór jednego, najważniejszego,
        • stworzenie listy kroków prowadzących do swojego celu.
          • Warto pamiętać o tym, że sukces zaczyna się najpierw od marzeń i pragnień, a dopiero później następują kolejne etapy, związane z jego realizacją. Zastanawiając się nad swoim celem życiowym, można zadać sobie kilka ważnych pytań:
            • "Co sprawia mi największą przyjemność?",
              • "Co lubiłam/lubiłem robić w dzieciństwie?",
                • "Co bym zrobiła/a, gdybym nie musiał/a zarabiać pieniędzy?",
                  • "Kto jest moją największą inspiracją życiową?".

                    Warto wyznaczać takie cele życiowe, które są długoterminowe i można do nich dążyć przez dłuższy okres czasu, ale jednocześnie są one możliwe do spełnienia. Można więc uznać, że cel życia to prawdziwe marzenie, za którym powinno się podążać. Po znalezieniu celu, dobrze jest wyznaczyć sobie mniejsze kroki, które będą określały kolejne konkretne osiągnięcia. Po każdym spełnionym zamierzeniu można obiecać sobie drobną nagrodę, a później przejść do realizacji następnego. Zawsze warto wyjść ze strefy swojego komfortu, podążać inną drogą i nie przejmować się opiniami ludzi, którzy tej ścieżki nie pochwalają. Nie należy ulegać zewnętrznej presji, tylko podążać za swoją wewnętrzną motywacją, czyli własnymi pragnieniami, radością życiową i szczęściem. Oznacza to, że powinno się w życiu mierzyć wysoko i spełniać marzenia w taki sposób, aby sprawić przyjemność przede wszystkim sobie samemu, a nie innym. Osiągnięcie celu życia pozwala na podniesienie swojej samooceny i poczucia wartości.

                    Nowy cel w życiu Kamila Maćkowiaka. Zobacz wideo.

                    Zobacz także:

                    Edyta Herbuś i jej urodzinowe postanowienia: „Nie będę ryczeć jako czterdziecha, chyba że z radości”

                    Szczepionka na koronawirusa jest już w Polsce. "Zgodnie z zapowiedziami, szczepionki trafiły do celu"

                    Nie chcesz ćwiczyć? Nie ćwicz! Kiedy porzucamy postanowienia noworoczne?

                    Autor: Adrian Adamczyk

                    Źródło zdjęcia głównego: Gradyreese/Getty Images

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości